НАК "Нафтогаз України" веде з "Газпромом" переговори з питання зниження ціни на газ на 10%. Про це на своїй сторінці в соціальній мережі Facebook написав прем'єр-міністр України Микола Азаров.
НАК "Нафтогаз України" веде з "Газпромом" переговори з питання зниження ціни на газ на 10%. Про це на своїй сторінці в соціальній мережі Facebook написав прем'єр-міністр України Микола Азаров.
"Газпром" не тільки пообіцяв, але вже і знизив для певних компаній ціну газу на 10%. Коли в нашій країні був з візитом голова Держдуми (Сергій) Наришкін, він передав нам проект угоди, в якій передбачалося також зниження ціни газу на 10%. Керівництво компанії "Нафтогаз" в даний час займається проведенням переговорів з "Газпромом" з цього питання", - зазначив прем'єр.
Натяк на потепління в російсько-українських газових відносинах з'явився в кінці лютого, коли стало відомо про лист з пропозицією відновити переговорний процес, що російське Міненерго направило українським колегам.
Однак, як пише "Комерсант-Україна" російські чиновники, причетні до підготовки документа, неофіційно говорили, що "це ніякий не контракт, а лише запрошення України до подальшого діалогу". Українська ж сторона в свою чергу пояснювала, що в документі "навіть обговорювати нічого", оскільки він "абсолютно порожній". В цілому варіант контракту Наришкіна зводився до того, що Росія як і раніше наполягає на одноосібному контролі над українською газотранспортною системою, а в обмін на зобов'язання Україна не знижувати закупівлі в 2012 році до 27 млрд кубометрів (замість належних 33 млрд) "Газпром" пропонує стандартну для ринку Європи 10-відсоткову знижку на газ.
Також посол РФ в Україні Михайло Зурабов говорив, що домовленості по газовому питанню, взаємовигідні для Росії та Україні, будуть досягнуті найближчим часом. У той же час, на його думку, Україна без зниження ціни на газ не зможе проводити реформи.
Проте, початок переговорів зовсім не означає, що Росія готова на значні знижки - в "Газпромі" згодні знизити ціну для України в рамках довгострокових контрактів на 10%, як це було зроблено для європейських споживачів. Російський монополіст пішов на поступки за підсумками переговорів з рядом важливих клієнтів холдингу - зокрема, французькій GDF Suez, німецькій Wingas, словацькій SPP, турецькій Botas та італійській ENI.
У той же час, за словами прем'єр-міністра Миколи Азарова, Україна готова до розгляду газових угод з РФ в Міжнародному арбітражі. Але, на думку голови Верховної Ради України Володимир Литвин, звернення в Міжнародний суд з перегляду газового договору з Росією у разі програшу справи може привести Україна для виконання цього договору до 2019 р.
Переговори про зниження ціни на газ для України з Росією ведуться вже більше двох років. Висловлювалася також думка, що в обмін на знижку на газ Україна погодиться на частковий контроль "Газпрому" над своєю газотранспортною системою (ГТС). У січні стало відомо про тендер на відбір оцінювача української ГТС.
Одночасно глава держави Віктор Янукович підкреслює, що "фундаментальний інтерес" України полягає в тому, щоб не втрачати статусу транзитної країни і ніякі переговори про здачу ГТС не ведуться.
У першому кварталі 2012 р. ціна на російський газ для України зросла до 416 дол за 1 тис. куб. м. з 400 дол в четвертому кварталі минулого року. За поставлений в січні 2012 р. НАК "Нафтогаз" заплатила ВАТ "Газпром" 808 млн дол Згідно з даними Міністерства економічного розвитку і торгівлі, в січні Україна імпортувала газ по 397,47 дол./тис. куб.м і 430 дол./тис. куб.м.
"Нафтогаз України" і "Газпром" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр.. і про об'єми і умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр.. Контракт на поставку газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни. Відповідно до умов додаткової угоди до базового контракту, яка була укладена 21 квітня 2010 р., ціна природного газу визначається з урахуванням знижки в розмірі 100 дол за 1 тис. куб. м.
На початку вересня 2011 р. газове питання в російсько-українських відносинах увійшло в гостру фазу в зв'язку і запланованим зростанням цін на газ. Спочатку Міністерство енергетики України заявило про намір знизити обсяг закуповуваного в Росії газу до 27 млрд куб. м в 2012 р. проти 40 млрд куб. м в 2011 р. У відповідь на це "Газпром" нагадав, що за умовами контракту Київ зобов'язаний сплатити мінімум 33 млрд куб. м газу незалежно від того, скільки поставить йому російська компанія.