ua en ru

Азаров: Інтеграційна політика України визначається економічними перспективами країни

Автор: RBC.UA
Питання української інтеграційної політики визначаються, перш за все, економічною перспективою самої України. Про це заявив прем'єр-міністр Микола Азаров.

Питання української інтеграційної політики визначаються, перш за все, економічною перспективою самої України. Про це заявив прем'єр-міністр Микола Азаров під час зустрічі з головними редакторами ЗМІ країн СНД, Балтії та Грузії, передає кореспондент РБК-Україна.

Що стосується Митного союзу (МС), то, на даний момент, за словами прем'єра, мова йде про схему співпраці з МС у форматі 3 +1. "Всі основні переговори між трьома країнами (в рамках МС) проходили до 2010 р., коли колишнє керівництво України навіть не розглядало ніякої можливості участі в подібних переговорах, всі ці угоди були укладені без нас. Ми сказали: давайте ми вивчимо ці угоди, давайте ми будемо рухатися по формулі 3+1", - зазначив прем'єр-міністр.

Він також додав: "Ми провели серйозні переговори в рамках створення ЗВТ з країнами СНД, ми підписали в Петербурзі відповідний договір. Аналогічно ми провели відповідні переговори з Європейським Союзом, готові підписувати угоду про ЗВТ. Крім усього іншого, ми працюємо над підписанням договорів про ЗВТ з іншими країнами. Ми за те, щоб не створювати на кордоні нашої держави перепон, бар'єрів просування товарів і можливості нашого бізнесу розвиватися".

Азаров також зазначив, що Росія не змушує Україну вступати до Митного союзу (МС). "Сьогодні багато говорять про те, що нібито хтось когось змушує кудись вступати - до Митного союзу або ще куди-небудь. Але, по-перше, це не відповідає дійсності. Політичне керівництво України і політичне керівництво Росії аргументами такого роду, що мовляв, якщо не вступите, то буде ось так-то (санкції), не користуються", - сказав Азаров.

Нагадаємо, глава представництва Європейського Союзу в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра заявляв, що укладення угоди про зону вільної торгівлі з ЄС несумісне з приєднанням України до Митного союзу.

Як заявив в січні ц.р. урядовий уповноважений з питань співпраці з Російською Федерацією, країнами-учасницями СНД, Євразійським економічним співробітництвом та іншими регіональними об'єднаннями Валерій Мунтіян, зона вільної торгівлі з країнами СНД дасть Україні зростання ВВП на 2,5%, або на 37,5 млрд грн в цінах 2012 р. Також, за словами Мунтіяна, ЗВТ з країнами СНД змусить Росію транспортувати туркменський газ для України.

Зазначимо, після підписання угоди про ЗВТ прем'єр-міністр України Микола Азаров заявив, що угода про ЗВТ з СНД допоможе Україні в 2012 р. збільшити економічний товарообіг і отримати додатковий приріст ВВП на рівні 2,2%.

Нагадаємо, прем'єр-міністри країн-членів СНД підписали 18 жовтня в ході засідання глав урядів СНД у Санкт-Петербурзі угоду про створення зони вільної торгівлі. Робота над угодою тривала 3 роки, відбулося 14 раундів переговорів. Активізувалася робота протягом 2010-2011 рр.

Цікаво, що в тексті договору говориться, що Митний союз залишив за собою право вводити мито при загрозі своєї промисловості. Крім того, Росія встановила ряд мит, які захищають свої найважливіші експортні потужності, чим обмежила можливості України в рамках договору. У зв'язку з цим, деякі експерти відзначали, що договір про ЗВТ з СНД був складений під диктовку Москви і не принесе тієї вигоди для України, яку міг би принести.

В той же час, договір про ЗВТ з ЄС українській владі підписати поки не вдалося.

19 грудня 2011 р. під час саміту Україна-ЄС у Києві голова Європейської ради Херман ван Ромпей повідомив, що переговори про угоду про асоціацію України з ЄС завершені. Однак за підсумками саміту не було підписано жодного значущого документа.

Україна і ЄС почали переговори про нову угоду 5 березня 2007 р., а переговори про створення зони вільної торгівлі - 18 лютого 2008 р. На саміті україна-ЄС у Парижі 9 вересня 2008 р. Україна не отримала гарантій вступу в ЄС. Натомість було схвалено рішення про те, що новий документ, який регламентує відносини України і ЄС, матиме назву "Угода про асоціацію".