Астрономи виявили екзопланету, схожу на Землю
Астрономи виявили кандидатку на роль "другої Землі". Екзопланета, що отримала назву GJ 667Cc, розташована в сузір'ї Скорпіона на відстані 22 світлових років від Землі, за галактичних мірками - практично по сусідству.
Відкриття стало можливим завдяки вивченню міжнародною групою вчених даних телескопів Європейської Південної обсерваторії, які вимірюють коливання в русі зірок, викликаних гравітацією планет.
"Нова знахідка - Святий Грааль наших досліджень в області екзопланет. GJ 667Cc не дуже близька до зірки, навколо якої обертається, але й не надто далека від неї", - говорить астроном з Каліфорнійського університету в Санта-Крузі Стівен Фогт.
Це означає, що її орбіта розташована в "населеній зоні" - тій області, де поверхневі води можуть існувати в рідкому стані.
По масі екзопланета в 4,5 рази важча за Землю. Вона проходить навколо батьківської зірки за 28,15 дня. Якщо порівняти GJ 667Cc із Землею, то "конкурентка" набагато ближче розташована до свого світила - червоного карлика, який випромінює світло в інфрачервоному діапазоні. В ту ж систему входить ще пара помаранчевих карликів.
Батьківська зірка досить похмура, тому GJ 667Cc отримує трохи менше світла, ніж Земля від Сонця. До того ж у тієї зірки інший хімічний склад.
"Якщо у планети є атмосфера, то, ймовірно, вона червонуватого кольору, - вважає провідний фахівець Інституту науки Карнегі у Вашингтоні Гіллем Англада-Ескуде. - Це створює ілюзію темного часу доби. І якщо там є життя, то, швидше за все, воно сильно відрізняється від нашого".
Невелике поширення таких елементів, як залізо, вуглець і кремній, створює цікаві умови для фотосинтезу і інших "земних" процесів, які можуть проходити там.
Англада-Ескуде планує підтвердити, що GJ 667Cc є потенційно населеною. Це потребує транзитних спостережень за планетою в той час, як вона буде проходити перед зіркою. Вченим необхідно виміряти її яскравість саме в цей момент. Подібні дані допоможуть астрономам визначити щільність планети і, отже, її точний хімічний склад, а можливо, і поспостерігати атмосферні характеристики. На жаль, ймовiрнiсть спостереження такого транзиту складає всього 1%.
Тим не менш, Англада-Ескуде, який зараз працює в Геттінгенському університеті Німеччини, очікує знайти ще не менше десятка подібних екзопланет. Тоді шанс поспостерігати за транзитом однієї з них значно збільшиться.
Нагадаємо, раніше вже повідомлялося про знахідку астрономами ще одного "двійника Землі". Планета знаходиться в сузір'ї Терезів на відстані 20,5 світлових років від Землі.