Президент Сирії Башар Асад підписав указ про набуття чинності нової Конституції країни, проект якої на референдумі 26 лютого 2012 р. підтримали 89,4% виборців (близько 7,49 млн виборців), передає державне інформагентство SANA.
Президент Сирії Башар Асад підписав указ про набуття чинності нової Конституції країни, проект якої на референдумі 26 лютого 2012 р. підтримали 89,4% виборців (близько 7,49 млн виборців), передає державне інформагентство SANA.
Новий Основний закон скасовує статус партії "Баас" ("Відродження") як такої, що "очолює країну і суспільство" і закріплює принцип багатопартійності і рівності політичних партій. Президент, відповідно до нової Конституції, обирається на 7 років, але може балотуватися на посаду не більше двох термінів поспіль. Правда, почнеться відлік з виборів 2014 р. Прем'єр-міністра країни і надалі буде призначати Президент, незалежно від волі парламентської більшості. Таким чином, Конституція передбачає розширення політичних свобод, але залишає Президентові Асаду можливість зберегти владу ще на 14 років.
Як наголошується, новий Основний закон країни покликаний закріпити принципи політичного плюралізму і верховенства закону і гарантувати цивільні права і свободи. Асад запропонував прийняти нову Конституцію на тлі масштабних акцій протесту проти режиму, що тривають з березня 2011 р.
Конституція набуде чинності після опублікування в офіційній сирійській газеті Al-Jarida Al-Rasmiya.
Західні країни розкритикували проект нової Конституції, назвавши її "фікцією", необхідною лише для демонстрації прагнення правлячого режиму до політичних реформ. Держсекретар США Хілларі Клінтон назвала референдум в Сирії "фальшивим", а глава Міністерства закордонних справ (МЗС) Німеччини Гвідо Вестервелле - "фарсом".
Рада міністрів закордонних справ країн Євросоюзу, що засідала в понеділок в Брюсселі, прийняла постанову по Сирії, в якій, зокрема, визнала Сирійську національну раду, створену опозицією, законним представником сирійського народу. Крім того, ЄС посилив свої санкції проти режиму Асада.
В Сирії з березня 2011 р. продовжується протистояння влади й опозиції, яке загрожує перерости в громадянську війну. За оцінками Організації Об'єднаних Націй (ООН), за час конфлікту загинуло щонайменше 5,4 тис. чоловік, більшість з них - цивільні особи. Сирійська опозиція оцінює кількість жертв в 7,5 тис. осіб, тоді як офіційний Дамаск стверджує про загибель 2 тис. поліцейських і військовослужбовців від рук "озброєних терористів" - повстанців.
У січні 2012 р. Ліга арабських держав (ЛАД) виступила з планом мирного врегулювання сирійського конфлікту, який передбачав передачу влади Асадом віце-президенту і формування уряду національної єдності. Сирія відхилила його. План ЛАД ліг в основу проекту резолюції Ради Безпеки ООН, який не був прийнятий через вето Росії і Китаю, які побоюються, що такий документ стане приводом до військового втручання Заходу в конфлікт.