ua en ru

як заарештовували Романа Насирова

як заарештовували Романа Насирова Роман Насіров заарештований на 60 діб з правом внесення застави в розмірі 100 мільйонів гривень
Вночі 7 березня Солом'янський районний суд Києва заарештував раніше відстороненого голову Державної фіскальної служби (ДФС) України Романа Насірова на 60 діб з правом внесення застави в розмірі 100 млн грн. Так завершилася багатоденна епопея щодо обрання запобіжного заходу Насірову, яка розпочалася 2 березня, з вручення йому представниками Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури в лікарні "Феофанія" підозри про вчинення злочину.
 
Романа Насірова звинувачують у зловживанні владою і службовим становищем. За версією слідства, голова ДФС України з травня 2015-ого по березень 2016-го прийняв ряд безпідставних і незаконних рішень про розстрочення сум платежів з рентної плати за користування надрами для компаній, задіяних у так званій «газовій схемі Онищенко». Збитки, нібито завдані головою ДФС оцінюються в понад 2 млрд грн. 
 
На вихідних суд так і не зміг обрати запобіжний захід і переніс розгляд на понеділок, шостого березня. Щоб Насіров не втік з країни, вже з вечора неділі активісти заблокували будівлю суду. 
 
Що відбувалося в суді у завершальний день "судового марафону" – у матеріалі РБК-Україна.

"Поломка" у будівлі суду

Вранці в понеділок недалеко від головного в'їзду на територію суду кілька людей з жовто-синіми стрічками на куртках спілкуються з патрульними.

– А ви на власний телефон знімаєте або на службовий? – запитує один з них у поліцейської. Вона вертикально тримає телефон в руках, від чого складається враження, що вона щось фотографує.

– Я взагалі-то смску видаляла, – зніяковіло посміхаючись, відповідає вона.

Вони разом з поліцейськими прямують у бік будівлі суду.

– А ви взагалі знаєте, що сьогодні в суді? – запитує по дорозі той самий хлопець у дівчини-поліцейського. - Ви взагалі новини дивитеся?

– Ні, – знову посміхаючись, відповідає вона то на перше, то на друге питання.

– Голова фіскальної служби може вийти, - просвіщає її співрозмовник.

Навпроти паркану біля суду – три машини з прапорами ВО "Автомайдан". Заблокований навіть пішохідний прохід.

як заарештовували Романа НасироваФото: Активісти заблокували виїзди з будівлі Солом'янського райсуду

– Як взагалі пройти сюди?- риторично запитує одна з журналісток, пробираючись у вузьку щілину між двома машинами. За нею швидким кроком до суду, з заспаним обличчям, слідує Андрій Мірошник, один з дев'яти захисників Романа Насірова.

Біля однієї з машин ходить лідер "Автомайдану" Олексій Гриценко. Він каже, що будуть стояти до рішення суду щодо запобіжного заходу усуненому очільнику ДФС Роману Насірову.

– Або якщо природна смерть, – недобре посміхаючись, додає його товариш, що сидів за кермом BMW.

– Тільки не треба про це писати, це жарт, – просить Гриценко.

Пізніше він уточнює, що для нього будь-яке рішення буде прийнятно, навіть застава.

– Очікуємо, що буде покарана і суддя, яка не могла це вирішити протягом 72 годин, – називає він ще одна вимогу.

Коли у "автомайдановцев" запитуєш, навіщо блокують суд, якщо вони сподіваються на його рішення, вони заперечують, кажучи, що це у них машини зламалися.

– Що саме зламалося? – уточнюю я.

– Що в твоєму BMW зламалося?– перепитує Гриценко у водія.

– Я використовую 63 статтю Конституції України (захищає людину від дачі показання проти себе, сім'ї чи близьких родичів – ред.), – уходить він від відповіді.

У дворі суду - генератор з підключеним до нього термосом. Біля нього стіл з печивом і водою. На паркані збоку розвішені плакати з закликом створити антикорупційні суди. Навпроти входу в суд на паркані на стрічці висить муляж київського торта "Roshen" з написом "Рома, під"їж!". За цим парканом – будівля ДФС України, куди протягом майже двох років Роман Насіров ходив на роботу.

Провісники довгого судового дня і ночі

В коридорі біля залу – черга з кількох десятків журналістів, яка розтягнулася на майданчику біля сходів. Вхід в судовий зал закритий і що відбувається всередині - незрозуміло. Пробратися туди можливо або хитрістю, або наполегливістю.

– Ми хочемо винести парти, щоб було більше місця. В тому числі для вас, – каже чоловік, який намагається пробратися в зал з двома поліцейськими. Він проходить без проблем, але через деякий час виходить без обіцяних парт.

– Шановні журналісти, звільніть, будь ласка, прохід, – чути прохання з "хвоста" черги.

– А ви хто? – хтось запитує.

– Я – адвокат, – каже, пробираючись між журналістами, Мірошник.

– Страждайте разом з усіма, – відповідає хтось, але адвокату все-таки вдається пробратися в зал.

У черзі всім вже зрозуміло, що на призначений час о 9:30 ранку засідання не розпочнеться. Відкриваються двері залу суду, і звідти у супроводі адвокатів, виходить неголений Роман Насіров з замотанними у бинт ліктями і зап'ястями. Він ні на кого не дивиться, направивши втомлений погляд у підлогу.

– Як ви себе почуваєте? – запитує одна з журналісток.

Але його відповідь через гамір і тихої мови не зрозумілий.

– Пропустіть! – різкими рухами намагається прорватися слідом за Насіровим чергувавший тут народний депутат Юрій Дерев'янко і біжить слідом за підозрюваним.

Ніхто з присутніх не розуміє, що відбувається, але хтось каже, що Насіров пішов до туалету. Коли він повертається, запитання журналістів про його самопочуття повторюються.

– Погано, – на цей раз чіткіше відповідає Насіров.

Після того, як до зали проходять всі учасники процесу, натовп журналістів з технікою також намагається пролізти в кімнату. На вільній для глядачів процесу частині приміщення розкидані нові меблі. Через це для розміщення присутніх залишається невеликий прохід. Починається тиснява. Деякі оператори примудряються вилізти для зйомки на клітку для підсудних. В залі залишилися і носилки, на яких Насірова останні дні возили по лікарнях, і де він спав, потрапивши в суд.

Суддя Олена Букіна швидко розглядає клопотання про відвід її колеги судді Олександра Бобровника, якого захист вважає упередженим, і видаляється в дорадчу кімнату. За час її відсутності народний депутат Мустафа Найєм (БПП) разом з іншими людьми починають складати розкидану меблі на клітку. В нарадчій кімнаті суддя Букіна перебувала недовго.

– Суд не вбачає підстав для задоволення, – повідомляє вона своє рішення. А це означає, що буде нове засідання з колишнім суддею Бобровником, але коли-невідомо. Майже всі журналісти виходять на вулицю.

– Рішення для нас очікуване, – пояснює журналістам в одному з кутів двору прокурор САП Андрій Перов, мовляв, ніякої упередженості в діях судді Бобровника не було спочатку.

В іншій частині судового двору – адвокат Ігор Черезов, навколо якого в рази менше камер.

– Це рішення очікуване, – повторює він слова прокурора, лише з негативною конотацією. Він каже, що на судовому засіданні захист доводитиме, що підозра Насірову необґрунтована і була порушена процедура під час її вручення.

Багатогодинна битва

Всі журналісти з вулиці повертаються до того ж залу. Коли точно буде засідання незрозуміло. Але чекати довго не доводиться. Через півгодини всіх запускають в зал і входить суддя Олександр Бобровник. При його появі всі встають, крім Насірова – трохи підвівшись, він відразу опускається назад на лаву.

Після цього була довга кількагодинна баталія клопотань і заяв, як з боку захисту, так і обвинувачення. Команда адвокатів і захисників у Насирова велика. Деякі вже відомі медіа завдяки участі у резонансних справах. Наприклад, троє з них захищали колишнього лідера УКРОПу Геннадія Корбана. Ще один - колишнього начальника Вінницької поліції Антона Шевцова, якого підозрювали у держзраді.

Два клопотання про проведення судово-медичної експертизи Насірова з метою встановлення можливості участі підозрюваного в судовому засіданні, суд відхиляє. Суддя, на прохання захисту, долучає до матеріалів справи багато документів, які повинні свідчити про благонадійність Насирова. У їх числі його характеристики від виконуючого обов'язки голови ДФС Мирослава Продана, довідка від ОСББ за місцем реєстрації, хоча він проживає в іншому місці.

Під час заяв і пояснень Роман Насіров каже, що не знає, яким чином вручалась йому підозра, так як був без свідомості. Також він заявляє, що до нього застосовували насильство під час затримання.

- Я дійсно вважаю насильством те, що вони зробили неможливим отримання медичної допомоги, тим самим піддали ризику моє здоров'я і життя, – пояснює він.

– До вас застосовувалося фізичне насильство? – уточнює суддя Бобровников.

– Коли мене забирали, я не можу сказати, тому що був без свідомості. А коли мене доставили в інститут Стражеска, моє перше питання: чому роблять маніпуляції, щось вколювали в руку? Для мене це було незрозуміло, – відповідає він, при цьому нарікаючи, що в неділю з 15.00 по 23.00 до нього не підпускали адвокатів та родичів.

Також він не розуміє, чому прокурори вирішили, що він може втекти. Він завжди ходив на допити в якості свідка. Останній раз – минулого понеділка. Під час роз'яснень Насіров все більше втомлюється, – починає час від часу позіхати, прикриваючись паперами.

Активно підозрюваний включається, коли справа доходить до допиту свідка – провідного співробітника відділу інтервенційної кардіології і рентгенхірургії Максима Соколова з інституту Стражеска. Саме там за ініціативою НАБУ був оглянутий Насіров після «Феофанії».

– Чому без моєї згоди робили (аналізи, – ред.)? - цікавиться Насіров.

– По-перше, ніхто не заперечував. Ми це з вами обговорювали, – відбивається той, посміхаючись.

– Ми з вами не обговорювали цього, ви повинні казати правду, – не відпускав свідка Насиров.

– У нас була постанова від Національного антикорупційного бюро. Цю постанову було направлено до адміністрації інституту, адміністрація створила комісію.

На питання прокурорів свідок каже, що на момент огляду жодних об'єктивних даних про загрозу життю не були зафіксовані і хворий був контактний.

Під час чергової технічної перерви до будівлі суду під'їжджає пожежна машина – хтось повідомив про мінування. Після годинної перевірки журналісти повертаються в коридор, займаючи чергу. Вхід і саме приміщення охороняють спецназівці НАБУ. За Насіровим, який весь цей час не покидав будинок, залишилися спостерігати два народних депутата. За словами Мустафи Найєма, «для візуального контакту». Наприкінці перевірки виходить із залу депутат Дерев'янко. Він припускає, що "мінування" було "зроблено" для затягування часу.

– Для того, щоб під час перерви (Роман Насіров, – ред.) міг вийти й залишити суд. Він не затриманий, – пояснює він.

Після перевірки правоохоронці ніякої вибухівки так і не знаходять. Але під час перерви за своїм каналами прокурори дізнаються, що Насиров є "громадянином Британії" та Угорщини, про що заявляють прямо на засіданні.

– Ви є громадянином Великобританії? – питає суддя у підозрюваного.

– Я – громадянин України, – відповідає той, викликавши сміх у залі. - Я не громадянин Угорщини, не громадянин Великобританії. Я - громадянин України.

Ближче до півночі суд почав розглядати питання про міру запобіжного заходу по суті. У залі залишається менше людей. Деякі активісти, частина з яких в одязі з символікою Нацкорпуса «Азов», перебралися з вулиці в коридор і навіть в зал. Час від часу через тисняву хтось ненавмисно доторкається до вимикача, через що пропадає на кілька секунд світло. Спочатку це дратувало учасників процесу, пізніше вони просто перестали звертати на це увагу.

altaltaltalt

Суддя зачитує саме підозру. Згідно з документом, прокурори просять на 60 днів посадити Насирова в СІЗО. Альтернатива – 2 млрд грн застави з зобов'язанням носити електронний браслет і здати всі документи, що дають йому можливість залишити країну.

– Пане Насіров підписував рішення, розстрочував борг пана Онищенка. Фактично борг станом на момент затримання членів організованого злочинного угруповання Онищенко був 2 млрд грн, – каже прокурор Перов і називає одну з причин побоювання можливого втечі Насірова за кордон – Підозрюваний протягом двох років перетинав кордон понад 60 разів.

Парирувати прокурорам береться відразу Насиров.

– Мені дуже шкода, що починаючи з першого допиту... я так скажу, мої колеги..., - так він спочатку називав слідчих, але потім, після зауваження одного з своїх адвокатів, перестав - не повинні бути фахівцями в темі розстрочок. Але якщо вони вже взялися за справу, то вони повинні були вивчити законодавство і зрозуміти всі речі, що стосуються питань розстрочень, відстрочень, податкового боргу, стягнення податкового боргу та інше.

Після цього він близько півгодини розповідав особливості надання таких розстрочень.

Не дивлячись на пізній час, під стінами суду кількість людей збільшується. Приходять різні політики.

– Я завжди говорив, що його (Романа Насірова, – ред.) треба посадити, – каже журналістам колишній глава Одеської облдержадміністрації Михайло Саакашвілі нехарактерним для себе спокійним тоном.

У якийсь момент захисники запропонували відкласти засідання до ранку.

– У нас вже на годиннику 22:45, – каже адвокат Андрій Мірошник. – Ми всі... принаймні, я можу за себе говорити... я майже добу не сплю. А перед цим таке поняття, як сон було для мене звичайною практикою, а не подарунком.

Прокурори протестують. Їх підтримує суддя. Адвокати, запасаючись енергетиками, протягом декількох годин, кожен, висловлюються з приводу пунктів документа про підозру, намагаючись переконати суддю в їх нікчемності. Самий короткий виступ – у адвоката Ігоря Черезова. Він вважає, що НАБУ і САП допустили порушення під час вручення повідомлення про підозру. Значить, Насіров не в статусі підозрюваного. За цією логікою і запобіжний захід йому не можна призначати.

Після двох ночі суддя видаляється в нарадчу кімнату. Насіров починає говорити з присутніми в залі журналістами і активістами. Це відбувається вперше під час таких перерв. Процес починає бути схожим на прес-конференцію.

– Весь процес - це шоу, піар, щось інше... Спроби закидати підозри чиновникам і так далі, – каже він.

Він також заявляє, що не зможе внести 2 млрд грн застави – у нього немає таких грошей.

З артилерії питань з різних флангів летить "снаряд" – звинувачення в симуляції поганого стану. Мовляв, пов'язки на руках – не справжні. Насиров незважаючи на заперечення адвокатів повільно розмотує пов'язку біля ліктя і показує катетер, що стирчить з руки.

- Клопотання задовольнити частково. Застосувати до підозрюваного Насірова Романа Михайловича запобіжний захід у вигляді утримання під вартою на термін 60 днів, – зачитує суддя, після годинного перебування у дорадчій кімнаті, текст свого рішення.

Незважаючи на три години ночі, на обличчі судді втоми майже не видно.

– Визначити розмір застави у розмірі 62,5 тис. прожиткових мінімумів для працездатної особи, що складає 100 млн грн, – продовжує суддя Бобровник.

Після закриття засідання одразу активізується спецназ НАБУ, зайшов у зал за Насіровим, але повноцінно підступитися до вже затриманого не дають його адвокати. Вони оточують Насірова і щось пояснюють йому. Кілька активістів у залі кричать "Браво!", аплодуючи.

- Ви з глузду з'їхали? Він ще вчора міг втекти, лежати в лікарні, - обурено коментує Мустафа Найєм жаль деяких журналістів. Найєм йде, а його супроводжують з вигуком: "Шампанського!".

До цього часу автомайдановці вже "полагодили" свої машини. І два автобуси НАБУ безперешкодно заїжджають у внутрішній двір суду, звідки пізніше відвозять Романа Насірова.

- Молодці! – кричать їм услід кілька активістів.