ua en ru

Арешт Мосійчука: Порошенко знайшов "вила" для Ляшка

Арешт Мосійчука: Порошенко знайшов "вила" для Ляшка В один день Ігор Мосійчук позбувся депутатського імунітету і був затриманий Генпрокуратурою

Генеральний прокурор Віктор Шокін випустив джина з пляшки. Вчора з порушенням закону про регламент прямо у приміщенні Верховної Ради співробітники Генеральної прокуратури та СБУ затримали народного депутата від Радикальної партії Олега Ляшка Ігоря Мосійчука. Перед цим нардепи за лічені хвилини проголосували за надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання та арешт "радикала". Як це відбувалося та які наслідки матиме арешт Мосійчука - у репортажі РБК-Україна.

Віктор Шокін представляє

Коли до парламенту прийшли міністр МВС Арсен Аваков та генпрокурор Віктор Шокін, майже ніхто з присутніх у сесійній залі депутатів не думав, що менш ніж за дві години їхній колега з Радикальної партії Ляшка Ігор Мосійчук буде затриманий прямо у будинку парламенту. Офіційно силовики прийшли для того, аби відзвітувати про хід розслідування вибуху під стінами парламенту 31 серпня.

Нагадаємо тоді від вибуху гранати загинуло три бійці Нацгвардії, ще 117 людей отримали поранення. Арсен Аваков продемонстрував депутатам фрагменти відеозйомки, які, на його переконання, доводять, що вибух був спланований зловмисно. Міністр звинуватив у підготовці теракту керівництво партії "Свобода" на чолі з Олегом Тягнибоком.

Після цього на трибуну парламенту вийшов генпрокурор Віктор Шокін. Олег Ляшко та його соратники зустріли Генпрокурора банером з написом "Шокін = Пшонка" та портретами колишнього та діючого генпрокурорів.

Арешт Мосійчука: Порошенко знайшов "вила" для Ляшка

Фото: Депутати РПЛ зустріли генпрокурора не надто чемно

Віктор Шокін відреагував на це спокійно: "Дякую, Олег Валерійович, за таке порівняння". Запевнивши нардепів, що ГПУ всіляко допомагає розслідуванню подій 31 серпня, Шокін розповів, що його підлеглі ведуть розслідування за фактами вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів щодо одного народного депутата. Після чого теж запропонував присутнім переглянути відео, яке він демонструє з дозволу слідчого прокурора.

На відео людина, схожа на Мосійчука спочатку обіцяє вирішити можливі проблеми з міліцією та СБУ, через розробку кар'єру без оформлення належних документів, а потім нібито отримує за це гроші. Ще на одному відео чоловік озвучує розцінки за депутатських запит з комерційного питання (5-10 тис. дол.) та депутатське звернення (3-5 тис. дол.), а потім знову-таки отримує за це пачки, схожі на гроші.

Ігор Мосійчук, стоячи у проході між рядами сесійної зали, мовчки дивився відео. Мовчав і Олег Ляшко.

Одразу після закінчення перегляду відео Шокін заявив, що просить парламент надати ГПУ згоду на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання та арешт Мосійчука.

В залі зчинився страшний шум. Депутати голосно кричали "Ганьба" та "Тюрма", а Мосійчук нерухомо сидів у своєму кріслі. Спікер Володимир Гройсман одразу ж поставив на голосування включення до порядку денного та розгляд питання про притягнення до кримінальної відповідальності, затримання та арешт Мосійчука. За це проголосувало 289 депутатів, в тому числі і представники фракції Ляшка. Так само миттєво Гройсман поставив на голосування і розгляд питання по суті. Ляшко хотів перед голосуванням взяти слово, але не встиг оговтатись, як на табло висвітились результати - 262 за.

Цікаво, що за арешт Мосійчука проголосували, за винятком нардепів фракції Ляшка, представники усіх фракцій і депутатських груп, а також позафракційні депутати. Проти арешту виступили тільки чотири радикали: Андрій Лозовий, Василь Амельченко, Олег Купрієнко, і Дмитро Лінько. При цьому у сесійній залі були присутні, але взагалі не голосували Олег Ляшко і особисто Ігор Мосійчук.

Після голосування голова Верховної Ради доручив секретаріату невідкладно підготувати документ йому на підпис. В цей час Ляшко оговтався та підбіг до президії, знову вимагаючи від Гройсмана надати йому слово. Спікер вимоги "радикала" ігнорував.

- Подонок, скотина, дай слово, - кричав Ляшко Гройсману

- На фракції у себе командувати будеш, - відповів спікер.

На підмогу Ляшкові вирушило декілька нардепів від РПЛ, але шансів заблокувати трибуну в них не було. Її оточили представники БПП, зокрема Ігор Побер, Артур Палатний, Генадій Ткачук та інші. У цей час Гройсман поспіхом заявив, що "закриває сесію", але потім виправився, що йдеться всього лиш про засідання. Спікер виглядав роздратованим, а Ляшко - розгубленим.

"Сюрпризи тільки починаються"

Депутати почали розходитися з сесійної зали. Тим часом журналісти натовпом чекали на появу Мосійчука.

"Відео, що продемонстрував Шокін, повністю змонтоване", - заявив той, тільки-но вийшов з дверей. Він виглядав досить спокійним - стурбованість видавали лише очі, що бігали з сторони в сторону. Слідом за ним вийшов блідий Ляшко.

"Я категорично проти цієї політичної розправи, яка щойно відбулася в стінах Ради. Мені Гройсман сказав, що в суді буде давати показання, мовляв, "ми тебе закопаємо". Те, що сьогодні відбувається в стінах парламенту - це завдання Порошенка на знищення мене і нашої фракції", - сказав Ляшко.

При цьому головний "радикал" майже одразу відхрестився від Мосійчука, акцентуючи увагу на тому, що він особисто ні при чому.

"Якщо мій колега Ігор Мосійчук вчинив злочин, то ми не збираємось його покривати. Нехай це розслідують правоохоронні органи і суд", - заявив Ляшко.

Тим часом депутати РПЛ заходили до кімнати у закутку на першому поверсі парламенту, де "квартирує" їхня фракція.

Там за столом сидів заступник голови фракції Андрій Лозовий. По його обличчю було видно, що він шокований. Мосійчук ходив по кімнаті. Зайшла нардеп від РПЛ Оксана Корчинська, що принесла Мосійчуку якісь пігулки, які він одразу випив.

Потім Ігор Мосійчук вийшов до преси і розповів, що Аваков розказав не всю правду про підготовку вибуху 31 серпня, мовляв, один з фігурантів цієї справи вночі 30 серпня відвідував Адміністрацію Президента. Втім жодних прізвищ Мосійчук не назвав і знов зник за дверима, де почалася нарада Радикальної партії.

Однак вже через п'ять хвилин після початку наради Мосійчук несподівано відчинив двері кімнати і розлючено повідомив:

- Мені стало відомо, що за мій арешт проголосувало троє "свободівців", тому тепер я можу назвати людину, що відвідувала Банкову. Це Кривецький, псевдо "Пупс" (колишній нардеп від "свободи" Ігор Кривецький, - ред.).

- А до кого саме він ходив на Банкову? - запитав кореспондент РБК-Україна.

- До Бориса Ложкіна голови Адміністрації Президента, прокричав Мосійчук і знову зачинив двері.

Тим часом до журналістів вийшов голова фракції "Блоку Петра Порошенка" Юрій Луценко та повідомив, що Володимир Гройсман уже підписав постанову про арешт нардепа РПЛ.

Нарада фракції "радикалів" тривала півгодини, а їхні колеги, що нещодавно "здали" Мосійчука ГПУ, йдучи з парламенту обговорювали резонансну подію.

- Блін, а постанову ж (про зняття недоторканності та дозвіл на арешт Мосійчука, - ред.) не провели через регламентний комітет. Це ж порушення регламенту. А я, дурний, натиснув "за". Хоча, якщо б не натиснув, тепер би мусив виправдовуватись", - казав один з нардепів від "Народного фронту" іншому.

- Так, трохи негарно вийшло, і дарма Гройсман не дав слово Ляшкові - треба було йому все ж таки виступити, ну і Мосійчуку також", - відповів його колега.

У фракції БПП панували інші настрої.

"Але ж красиво все зроблено. Я взагалі не думав, що таке сьогодні буде. А Мосійчук дурний - хто ж взятку сам бере, я такого ніколи не робив", - розповідав один з нардепів від БПП.

Тим часом один з його впливових колег повідомив РБК-Україна, що операцію з затримання Ігоря Мосійчука слідчі готували два місяці.

"Все трималося у глибокій таємниці, знали про це не більше п'яти людей. У ГПУ сформували спеціальну команду слідчих - там молоді хлопці в них очі горять. Молодці", - розповів нардеп.

Після чого додав, мовляв, Мосійчука можна було заарештувати і за підозрою у скоєнні зґвалтування, відео якого давно "гуляє" інтернетом.

"Але вони почали б кричати, що на відео вони допитують сепаратистку і суспільство могло це не сприйняти. А тут чітко зафіксовано - хабар", - заявив співрозмовник, додавши, мовляв, почекайте - сюрпризи тільки починаються.

Через мій труп, або силою

Тим часом під кімнату, де радилися "радикали", прибули слідчі Генпрокуратурі у супроводі бійців спецпризначення СБУ. Несподівано для всіх їх супроводжував голова Служби держохорони Валерій Гелетей. Бійці відсторонили від дверей охоронця Ляшко. Той намагався пручатися: "Хлопці, чекайте, я повинен попередити шефа, я шефа повинен повідомити". Однак, це не подіяло - спецпризначенці самі відкрили двері кімнати.

Назустріч їм вийшов Ляшко. Він став у дверному пройомі і почав соромити Гелетея.

"Я хочу щоб вся країна знала цього Гелетея, який здав Іловайський котел, він герой воювати тільки з депутатами в стінах українського парламенту", - кричав Ляшко.

Гелетей спробував перебити нардепа і вставити кілька своїх фраз, але безуспішно.

"Ти будеш зі мною битися? Я питаю, ти битися зі мною будеш? Спробуй. Знаєш що, герою, ти йди в Іловайськ і витягни тисячі вбитих пацанів, яких ти там поклав! І ти будеш тут мені розказувати... Ви безпредєльщікі, ви робите те, що робив Янукович. За стінами парламенту робіть, що хочете, а в парламенті, там, де моя фракція, я не дам вам робити нічого - тільки через мій труп, або силою", - попередив Ляшко.

Головний "радикал" також звинуватив Гелетея в тому, що той хоче підкинути йому до приміщення наркотики.

"Я вас не пропускаю в приміщення фракції з однією метою, я не знаю з чим ти сюди прийшов. З наркотою, патронами, зброєю? Що ти хочеш підкинути? Подонків таких ми знаємо, тому, Валєрій, вибач мене, але я тебе не пропущу", - не вгамовувався Ляшко.

Зрештою він дозволив Гелетею зайти до зали, а відтак звідти вийшов і Ігор Мосійчук, якого співробітники СБУ затримали на місці.

"Я не боюсь сісти. Мене вже саджав Янукович. Я відсидів два з половиною роки по сфабрикованій справі. Я вийду, а от Порошенко вже в Ростов втекти не зможе", - сказав на останок Мосійчук і без спротиву дав вдягти на себе наручники.

Із парламенту Мосійчука вивели і вивезли до СІЗО у супроводі чотирьох автомобілів. Тим часом під Радою слідчі обшукували Lexsus, який нібито належав Мосійчуку. Їм намагалися перешкодити якісь люди, однак СБУшники скрутили їх і спробували вдягти на них наручники.

Арешт Мосійчука: Порошенко знайшов "вила" для Ляшка

Фото: обшук машини, що начебто належить Мосійчуку

Зчинився гамір, набігли журналісти, метушився нардеп Андрій Лозовий, який постійно комусь телефонував. Врешті прийшов сам Олег Ляшко, який сказав: "Яке ви маєте право одягати наручники невинним людям і потім говорити, що це непорозуміння?"

Все це відбувалося на проїзній частині вул. Грушевського, водії авто зупинялися, роздивлялися, що відбувається, а один з них відкрив вікно і крикнув "Ляшка на вила".

Що далі

Співрозмовники РБК-Україна у керівництві БПП не приховували - арешт Мосійчука має продемонструвати Олегові Ляшкові, що він "загрався".

"Послухайте, всі знали, що Ляшко бере гроші за кадрові призначення по своїй квоті, що він продає місця у дільничних та окружних комісіях, і всі бачили, що йому за це нічого немає. Так далі продовжуватись не могло", - заявив співрозмовник.

Водночас він запевнив, що після арешту Мосійчука фракція РПЛ розсиплеться.

"За моїми даними, найближчим часом з неї вийде вісім нардепів", - сказав співрозмовник РБК-Україна.

Інший нардеп з близького оточення Президента назвав скромнішу цифру - п'ять нардепів.

"Це так звана група Артеменка, вони були готові вийти і до цього, але боялися, що оскільки пройшли за списком, то Ляшко на з'їзді партії відкличе їх мандати. Тепер вони можуть спокійно аргументувати, що не хочуть асоціюватись із корупціонерами", - зазначив співрозмовник.

Зазначимо, що ранійше у ЗМІ з'явилася інформація птро те, що у числі кандидатів на вихід із фракції РПЛ окрім Андрія Артеменка фігурують Злата Огнєвіч, Денис Сілантьєв, Ігор Попов та Олена Кошелева. Втім вчора Огнєвіч запевнила РБК-Україна, що не збирається виходити з фракції.

У той же час для Президента Петра Порошенка, з відома якого відбувалося затримання Мосійчука, ця подія може мати як позитивні, так і негативні наслідки. По-перше, безперечно, тепер багато хто з депутатів гарячково згадує, чи може про нього ГПУ продемонструвати на екрані системи "Рада" щось на кшталт відео з людиною, схожою на Мосійчука. Це має зробити депутатів більш прихильними до Президента під час голосувань за важливі для нього закони, в першу чергу за зміни до Конституції.

По-друге, арешт Ігоря Мосійчука на деякий час відволіче увагу громадськості від критики Президента зі сторони Юлії Тимошенко. Лідерка "Батьківщини" у цьому плані останніми днями розійшлася не на жарт. Якщо ГПУ доведе справу до суду, то на період виборчої кампанії вся країна зможе дивитись у прямому ефірі нове "реаліті-шоу". Однак, у цьому є сумніви - варто лишень згадати, як Арсен Аваков ще у березні на засіданні уряду арештовував голову Державної служби з надзвичайних ситуацій Сергія Бочковського, до судового процесу над яким справа і досі не дійшла.

По-третє, напередодні виборів команда Президента зможе продемонструвати, що бореться з корупцією, у тому числі у Верховній Раді.

І нарешті, заарештувавши Мосійчука, ГПУ передає своєрідний "привіт" співвласнику групи "Приват" Ігорю Коломойскому, з яким ще з весни "воює" Президент. Нагадаємо, люди з оточення мільярдера, зокрема Геннадій Корбан, неодноразово повторювали, що зараз вони симпатизують Ляшкові та РПЛ.

Тепер решта лояльних до Коломойського нардепів можуть замислитись, чи варто співпрацювати з "Приватом", адже від ГПУ Коломойський не зможе їх захистити. Не може почуватися у безпеці і Корбан, у відношенні якого ГПУ ще взимку порушила вісім кримінальних справ, і який зараз активно критикує Президента.

Однак, команда голови держави також серйозно ризикує. Адже, по-перше, арешт Мосійчука будуть постійно порівнювати зі спробою арешту нардепа від "Опозиційного блоку" Сергія Клюєва. У його випадку все відбувалося за установленою процедурою, були проведені слухання у регламентному комітеті, але зрештою депутати згоди на арешт одіозного екс-регіонала не дали, і він спокійно втік з країни.

По-друге, Ігоря Мосійчука заарештували у статусі опозиційного політика, тому у суспільства, безумовно, виникне питання, чого ж його не заарештовували, коли він був у правлячій коаліції. Не виключено, що у виборців складеться враження, що це політична розправа. Більше того, таке враження може скластися й у "західних партнерів" Порошенко, що навряд чи додасть йому впливовості на міжнародних переговорах.

По-третє, команда Президента більше не зможе виправдовуватись, чому досі не під арештом колишні впливові чиновники епохи Януковича, наприклад, один з лідерів "Опоблоку" Юрій Бойко, чи його колега по фракції Євген Бакулін, яких звинувачують у розкраданні бюджетних коштів при купівлі скандальних "вишок Бойка". Раніше соратники голови держави виправдовувалися, що все має бути зроблено згідно з законодавством, однак тепер у відповідь вони почують: "А Мосійчука ви теж згідно встановленої процедури заарештували?"