В Україні буде створено незалежний орган для розслідування злочинів високопосадовців. Про це повідомив керівник головного управління з питань судоустрою Адміністрації Президента (АП) Андрій Портнов.
В Україні буде створено незалежний орган для розслідування злочинів високопосадовців. Про це повідомив керівник головного управління з питань судоустрою Адміністрації Президента (АП) Андрій Портнов.
"У нас є рекомендації Ради Європи щодо створення незалежного органу, який буде розслідувати злочини проти вищих посадових осіб, і такі рекомендації з антикорупційної політики у нашої держави також є", - сказав він.
За його словами, нова структура буде створена після того, як "влада завершить свої перші реформаторські кроки щодо системи кримінальної юстиції, адвокатури та прокуратури".
Портнов не виключає, що в майбутньому слідчі функції Служби безпеки, а також податкової міліції будуть звужені. "Я думаю, що найближчим часом ми дамо відповіді на ці питання, зокрема через внесення змін у друге читання в Кримінальний процесуальний кодекс", - сказав він.
Раніше сьогодні Портнов сказав, що доцільність існування податкової міліції в її нинішньому вигляді буде визначатися на основі аналізу її роботи. "Після декриміналізації трьох статей Кримінального кодексу про економічні злочини, у випадку, якщо парламент скасує альтернативну підслідність, фактично за податковою міліцією залишиться всього шість статей. Доцільність існування податкової міліції в такому вигляді зараз вивчається на основі статистичної інформації", - пояснив він.
Нагадаємо, 6 січня 2012 р. Президент Віктор Янукович підписав раніше прийнятий ВР закон №4194-VI "Про внесення змін до Кримінально-процесуальний кодекс України щодо уточнення підслідності". Він передбачає узгодження статті 112 КПК зі статтею 2 закону України "Про Службу безпеки України", яка покладає завдання щодо запобігання, виявлення та припинення корупції також і на СБУ. Чинна стаття 112 КПК передбачає, що коли при розслідуванні СБУ злочинів, передбачених статтями 328, 329, 422, будуть встановлені також злочини, передбачені статтями 364, 365, 366, 367, 423, 424, 425, 426 КПК, то вони теж розслідуються СБУ. Злочини, передбачені статтями 364, 365, 366, 367, 423, 424, 425, 426 КПК, є пов'язаними зі зловживанням службовим становищем. При цьому перелік службових злочинів доповнено хабарництвом (ст. 368) - одним з найнебезпечніших службових злочинів.
Згідно із законом, відповідальність вищих посадових осіб місцевого самоврядування (1-3 категорії посад) прирівнюється до відповідальності державних службовців відповідних категорій.
Перший заступник голови Комітету Верховної Ради з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією, народний депутат від "НС" Геннадій Москаль вважає, що підписаний Президентом закон сприятиме руйнуванню монополії Генеральної прокуратури з розслідування посадових злочинів. "Крім СБУ, треба надати підслідність службових злочинів Міністерству внутрішніх справ. Тоді б це зруйнувало монополію Генеральної прокуратури на розслідування винятково службових злочинів. Тоді б МВС збирав матеріали, направляв їх в Генпрокуратуру і СБУ", - зазначив Москаль.
За словами парламентарія, розширення підслідності правопорушень, які розслідують податкова міліція і МВС, сприятиме підвищенню ефективності роботи органів слідства.
Нагадаємо, донедавна в Україні розслідуванням злочинів, скоєних високопосадовцями, займалася виключно ГПУ.