22 та 23 квітня у Верховній Раді групою народних депутатів на чолі з Олегом Ляшко (Радикальна партія), були зареєстровані два законопроекти - "Про націоналізацію майна торгової мережі АТБ", а також "Про націоналізацію мережі магазинів "Фрешмаркет Брусничка"".
22 та 23 квітня у Верховній Раді групою народних депутатів на чолі з Олегом Ляшко (Радикальна партія), були зареєстровані два законопроекти - "Про націоналізацію майна торгової мережі АТБ", а також "Про націоналізацію мережі магазинів "Фрешмаркет Брусничка"". Під цими законопроектами підписалися, зокрема, нардепи Дмитро Лінько, Артем Вітко, Оксана Корчинська, Андрій Лозовий (всі - "Радикальна партія"), Володимир Парасюк, Ірина Суслова, Андрій Іллєнко (позафракційні), Ігор Луценко та Сергій Євтушок ("Батьківщина"), Тетяна Чорновол, Юрій Тимошенко та Михайло Гаврилюк ("Народний фронт"), Сергій Тригубенко ("Блок Петра Порошенко") і Семен Семенченко ("Самопоміч").
Всі ці депутати явно не є співчуваючими Компартії і не були помічені в бажанні користуватися більшовицькими методами "грабувати награбоване" і розкуркулювати селян. Що змусило нових "революціонерів" взяти на озброєння методи більшовиків, і наскільки це законні дії пояснив в інтерв'ю РБК-Україна нардеп від "Народного фронту", радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко.
"У США, наприклад, такі заяви або доводяться і задовольняються, або політик іде в небуття і отримує мільйонні судові позови", - сказав, зокрема, в інтерв'ю РБК-Україна Антон Геращенко.
РБК-Україна: Наскільки законопроект про націоналізацію окремих торгових мереж актуальним для України і наскільки він відповідає Конституції?
Антон Геращенко: Я думаю, що цей проект не має нічого спільного з реальністю. Оскільки, коли він був зареєстрований, я підійшов до Олега Валерійовича (Ляшка) і сказав, що потрібен баланс: якщо ви визнаєте націоналізацію мережі супермаркетів "АТБ" на підставі того, що вони, нібито, фінансують тероризм, то дуже багато чуток у соцмережах з приводу того, що Рінат Ахметов, у якого є мережа магазинів "Брусничка", теж, так сказати, фінансує тероризм. Я говорив жартома, але цей жарт був сприйнятий серйозно.
Ляшко сказав: "Спасибі за ідею". І через кілька годин було заявлено, що буде додатковий законопроект від цієї партії про націоналізацію мережі "Брусничка". Я потім подзвонив Олегу Валерійовичу і сказав, що тоді вже потрібно пропонувати націоналізацію всього Ріната Ахметова, а краще - всіх олігархів.
Думаю, що даний законопроект є більшою мірою піаром або тиском на подібного роду продуктові мережі, і не має нічого спільного з законом та законотворчістю. Подібного роду законодавчі ініціативи, які, на жаль, часто не дивлячись підписують депутати, в тому числі, і з моєї фракції "Народний фронт", несуть в собі величезну загрозу остаточного падіння довіри до України з боку як внутрішніх, так і зарубіжних інвесторів.
Тому що законодавець повинен бути прикладом для наслідування всього народу. Якщо ми будемо висувати лише гасла, лише займатися піаром, а не розвивати армію і економіку, то майбутнього в України немає.
Також я хочу сказати, що закон дозволяє карати осіб, які фінансують сепаратизм. Це ч. 5 ст. 258 Кримінального кодексу. Покаранням за фінансування тероризму є, зокрема, конфіскація майна тієї особи, яка фінансує тероризм. Для цього потрібно задокументувати її діяльність, довести це у встановленому судовому порядку, після цього конфісковувати те чи інше майно.
РБК-Україна: Чи означає це, що ці законопроекти, де-факто, новий вид рейдерства, яким займається парламент?
Антон Геращенко: Можу сказати, що в даному випадку наміри співавторів законопроектів не до кінця щирі, і не відповідають тому, що викладено у проектах законів. Також хочу сказати, що Верховна Рада і її депутати не повинні висувати законопроекти, які не мають нічого спільного з реальністю і, так сказати, суперечать засадам цивільного права і здорового глузду.
РБК-Україна: Чи дійсно відкриті кримінальні справи на власників АТБ або "Бруснички"?
Антон Геращенко: Наскільки мені відомо, були заяви, що ці справи відкриті - за заявами депутатів від "Радикальної партії". Сьогодні будь-яка особа може звернутися до правоохоронних органів, її звернення буде зареєстровано - і буде відкрито кримінальне провадження.
Інше питання, що якщо звернення не підтвердиться, то це буде фейк. У західних країнах, якщо хто-небудь звертається із заявою про фінансування ким-небудь тероризму, а потім ця заява не підтверджується, то така особа повністю втрачає довіру суспільства і може бути засипана багатомільйонними судовими позовами.
У нас же - недіюча судова система. І судові позови проти політиків, які займаються просуванням гасел, закінчуються піаром, оскільки наш суд досі не є самостійною гілкою влади.
РБК-Україна: Як ви вважаєте, чи можна забирати власність тільки тому, що АТБ - найбільша мережа магазинів, отже, недобре залишати її в приватних руках? Саме цей аспект наводиться як приклад у пояснювальній записці до законопроекту.
Антон Гуращенко: Безумовно, питання так стояти не може. Має стояти запитання: чи є факти фінансування тероризму, наскільки ці факти підтверджені реальними даними? Все, що я бачив з цього приводу в ЗМІ - порожні слова.
З іншого боку, уявіть собі становище мережі, яка звинувачується в таких речах. Постачальники задають питання: як ми далі будемо працювати, чи розплатиться ця мережа з нами з відтермінуванням товарів? Як повинні діяти банки, у яких є застави і кредити? Такого роду заяви повністю дестабілізують роботу великих компаній.
Як я розумію, в "АТБ" і "Брусничці" працюють десятки тисяч людей. Тому, звичайно ж, такі заяви неприпустимі.
РБК-Україна: Депутати пропонують компенсувати збитки власникам і на базі вже діючої торгової мережі створити торговельну мережу з доступними цінами для населення.
Антон Геращенко: В Конституції зазначено, що конфіскація може бути здійснена у разі доведення злочину. До того ж, у держави дірявий бюджет - виплачувати нічого.
Крім того, будь-яке державне підприємство у нас, як правило, є збитковим. І зовсім не завдання держави займатися розподілом продовольства. У радянські роки у нас держава відповідала за все, в тому числі, за продукти, і закінчилося це порожніми полицями в 80-х роках. Тому ще раз повторю, це більше піар.
РБК-Україна: Якщо ці торгові мережі закриються, чого варто очікувати?
Антон Геращенко: Якщо будуть таким чином закриватися мережі, то десятки тисяч людей опиняться на вулиці, не буде бажаючих розвивати будь-який бізнес в Україні. Який сенс розвивати, якщо тебе в один момент бездоказово можуть назвати терористом, сепаратистом - і ти можеш втратити своїх партнерів і клієнтів?
Уявіть, що зараз повинні відчувати клієнти магазину, припустимо, "АТБ", будь-якого іншого? Вони будуть приходити і говорити: "А що, ми платимо за продукти і фінансуємо тероризм?" Розумієте?
РБК-Україна: Чи повинні політики нести відповідальність за наклеп?
Антон Геращенко: У США, наприклад, такі заяви або доводяться і задовольняються, або політик іде в небуття і отримує мільйонні судові позови. Але не в Україні.
РБК-Україна: Хто і як повинен реагувати на подібні законопроекти?
Антон Геращенко: Думаю, що суспільство у нас досить зріле, щоб не підтримувати подібного роду популістські законопроекти, які не несуть в собі реальної користі для держави.
Розмовляв Ігор Медведєв