Радник міністра внутрішніх справ України Антон Геращенко в інтерв'ю РБК-Україна розповів про ситуації з озброєнням в Україні, про варіанти боротьби з сепаратизмом, а також про те, як буде діяти міліція на виборах, що наближаються.
РБК-Україна: Чи змінилася криміногенна обстановка в Україні у зв'язку з тим, що частина МВС задіяна в АТО?
Антон Геращенко: Поки що сильних якихось змін немає, але тривожні сигнали про те, що ситуація може змінюватися, є. У зв'язку з тим, що по Україні гуляє величезна кількість зброї, частина з якої була отримана під час Майдану, після штурмів районних відділів міліції на Західній Україні. І зараз значна частина потрапляє в Україну з Росії, і далі розтікається. Тому МВС вживає посилені заходи безпеки і просить жителів України з розумінням ставитися до вимоги пред'явити документи, показати речі тощо. Потрібно розуміти, що ми живемо в країні, в якій підвищений ризик тероризму.
РБК-Україна: Чи було створено останнім часом дружини з цивільних осіб для посилення МВС?
Антон Геращенко: У мене такої інформації немає, оскільки нею володіють начальники міліції на місцях. Але ми, я думаю, видамо наказ про стимулювання подібного роду дружин для того, щоб підвищити ступінь участі громадян в охороні громадського порядку.
РБК-Україна: Як йдуть справи з озброєнням Нацгвардії?
Антон Геращенко: В Нацгвардії деякі підрозділи рік навіть не стріляли з автоматів, не кажучи вже про стрільбу з гармат і т.д. Завдання підсилення озброєння Нацгвардії диктуються умовами боротьби з тероризмом. Терористи мають повний комплекс озброєнь вже не тільки легкої, але й важкої. Тобто їм залишилося тільки ракети "земля-земля" отримати і ядерні боєголовки. Тому ми озброюємо нашу Нацгвардію, щоб вона могла гідно протистояти терористам.
РБК-Україна: Чи будуть в МВС домагатися нових повноважень для того, щоб ефективніше боротися з сепаратистами?
Антон Геращенко: Повноважень у нас достатньо. Нам, буває, не вистачає доказів. Тобто, наприклад, в Інтернеті запускають інформацію, що Іванов - злочинець-терорист-сепаратист. Коли питаєш: "Чому?", люди навіть не можуть пред'явити відеозапис його виступу.
РБК-Україна: Що буде з людьми у звільнених містах, які, з одного боку, не брали в руки зброю, з іншого - підтримували сепаратистів і т.д.?
Антон Геращенко: Потрібно дивитися, чи здійснювали вони якісь кримінальні дії. Той, хто не брав в руки зброю і публічно не закликав до розпаду України, а просто мав свою власну точку зору, не потрапляє під відповідальність. Ще раз кажу, ми не можемо звинувачувати всіх громадян, що взяли участь у референдумі, у злочині. Але організатори цього референдуму - вони повинні відповідати за законом. Саме організатори цього "питання".
РБК-Україна: Чи можлива амністія для бойовиків?
Антон Геращенко: Рішення про амністію приймається Верховною Радою України. У законі про амністію можуть бути визначені статті, за якими ця амністія використовується. Наскільки я знаю, закон про амністію не застосовується до терористів. Що стосується статті закликів до розколу України, можливо, там дозволяється амністія.
РБК-Україна: Чи є інформація про те, хто на даному етапі продовжує підтримувати сепаратизм в Україні, не з-за кордону, а, власне, з території самої України?
Антон Геращенко: Є дрібні та середні підприємці, яких ввели в оману, а є і народні депутати, які відверто підтримують сепаратистські погляди. Оцінка дій одного депутата Царьова вже була дана Верховною Радою. Але це був не єдиний депутат Ради, який відверто підтримував сепаратизм. Ви чули хоч один публічний виступ проти розколу України від депутатів з Луганської та Донецької областей? Я, наприклад, не чув. Ви чули хоч одне публічний виступ депутатів з Криму, крім Мустафи Джемілєва, які засуджують анексію Криму. Я не чув. Тому що ці депутати, будучи великими власниками, просто боялися, що в разі, якщо вони публічно виступлять проти, то їх майно, як у випадку з Луганською, Донецькою областю, буде просто знищено; або як в Криму, відповідно, анексовано. Єдиний депутат, який відверто виступав проти, по-моєму, це був Мустафа Джемілєв.
РБК-Україна: Які прізвища будуть у списку на позбавлення депутатської недоторканності?
Антон Геращенко: Ці прізвища дізнаються тоді, коли будуть пред'явлені офіційні звинувачення.
РБК-Україна: Якої допомоги ви чекаєте від Заходу?
Антон Геращенко: Ми сподіваємося, що найближчим часом США розблокує питання про можливість нам продажу тих або інших видів хоча б ненаступального озброєння. Хоча б розвідувальних літаків, засобів захисту, може, якоїсь стрілецької зброї. Також США зараз розглядають варіант надання Україні статусу союзника.
Тобто тоді США будуть готові нам допомагати в тому числі й у військовому плані, незважаючи на країни НАТО. Тому що НАТО - це організація, в якій будь-яке рішення має прийматися консенсусом. Тобто якщо одна країна проти, рішення не приймається. Звісно, що це незручно з точки зору прийняття таких принципових рішень, як підтримка чи непідтримка України. Тому США зараз всіляко показують, що вони готові діяти окремо.
РБК-Україна: Яка ситуація з виробництвом в Україні точного озброєння?
Антон Геращенко: Ситуація погана. Тому що в Україні знищувався всіляко військово-промисловий комплекс. Іноді, можливо, на догоду Росії, яка прагнула всіляко перенести всі виробництва, яких у неї не було, але які були в України, на свою територію. Тобто тим самим позбавляючи замовлень підприємство, яке контролює в Україні виробництво зброї. Наша держава не стимулювала творчість та інноваційність у цьому секторі.
Тим не менш, у нас ще збереглися конструкторські колективи, які здатні робити високоточна зброя. Є, наприклад, завод "Артем", який вміє випускати керовані ракети. Є КБ "Червоний промінь", яке вміє робити керовані протитанкові ракети.
Але для того, щоб робити нові проекти, потрібен час. Щоб випустити керовану ракету, потрібно згуртувати, можливо, 10-15 заводів. Менеджерів хороших, які вміють проводити такого роду операції, не так багато. Але зараз завдяки тому, що у нас йде фактично війна з Росією, держава почала виділяти фінансування. І головне, щоб держава контролювала це фінансування, щоб воно не розбазарювалося, а використовувалося безпосередньо для нашої армії.
РБК-Україна: Була інформація про евакуацію деяких заводів зі східних областей. Це підтверджується?
Антон Геращенко: У мене такої інформації немає, але я думаю, що це фейк. Була інформація про те, що йде психологічний тиск на керівництво заводу Малишева. Там у травні місяці проводилися активні демонстрації. Там до 100 жінок-пенсіонерів зігнала Комуністична партія з метою назвати негідниками працівників заводу і керівництво заводу, який робить бронетехніку, яка використовується у боях з терористами. Але, наскільки я знаю, зараз, мабуть, фінансування таких акцій припинилося і вони більше не проводяться.
РБК-Україна: Чи будуть ці заводи евакуюватися в разі загрози нападу Росії?
Антон Геращенко: Сучасна війна триває 5 хвилин. За 5 хвилин знищуються електростанції, основні мости та комунікаційні системи, після чого країна занурюється в морок і повна відсутність зв'язку. Через відсутність електрики не працюють бензоколонки, зупиняються заводи... Ще раз повторю: сучасна війна триває 5 хвилин. Все.
У нас не 41-й рік, коли можна було перенести заводи за Урал т.д. і т.п. Тому війна буде або війни не буде. А якщо Росія, а вірніше не Росія, а Путін, психічне здоров'я якого останнім часом викликає сумніви, зважаться нападати на Україну, то він може досягти первинних успіхів. При цьому він не виграє цієї війни, тому що перемогти народ не можна.
РБК-Україна: Яким чином буде вирішуватися проблема, що на Донбасі дійсно є певна кількість населення, яке або озлоблене на українську владу, або просто не підтримує її?
Антон Геращенко: Потрібно проводити зважену, грамотну інформаційну політику. В першу чергу наш Президент повинен чітко донести до відома жителів Донбасу свою політику у сфері мови. У нас 20 років заявляли про необхідність українізації Донбасу. В результаті Донбас не українізований, а будь-яка розмова на тему мови викликає страшне відторгнення. Тому потрібно зняти проблему питань з мовною політикою. Це питання номер один.
Друге - потрібно навчити жителів Донбасу реальній історії, розповісти про те, хто такий Бандера. Розповісти, що таке рух опору на Західній Україні. Адже їх просто обманювали. І цей обман тривав, починаючи з 1945-го року. СРСР прийшов на Західну Україну 17 вересня 1939-го року в результаті пакту Молотова-Ріббентропа. І СРСР зрадницьким ударом у спину Польщі забрав собі ці території, де в подальшому почалася політика радянізації. Тобто відбір власності і т.д. Люди боронили своє життя, свій уклад життя.
Я особисто спілкувався з жителями Слов'янська. Так склалося, що мені довелося там бути буквально за місяць до розвитку антитерористичних подій. І спілкувався з двома жителями Слов'янська у віці, які доводили один одному, які вони погані. І ось коли я їм розповів історію Бандери і Шухевича, ці люди змінили свою думку. Вони зрозуміли, що не були обдурені пропагандою.
РБК-Україна: Як буде здійснюватися люстрація кадрів у владі на Донбасі?
Антон Геращенко: Ті, хто скоював злочини з представників влади, повинні відповісти за це згідно із законом. І їх більше не можна допускати до влади. Друге - населення Донбасу повинно мати правильну, збалансовану інформаційну політику і ми не повинні допустити підкупу на виборах. В жодному разі. Тобто підкуп на виборах повинен стати табу. І завдання МВС буде, в першу чергу, на цих виборах не допустити підкупу виборців. Я прошу винести це - це головний зміст нашої з вами бесіди. Головне завдання МВС на виборах у Верховну Раду не допустити підкупу виборців. Виборці повинні нарешті обрати тих депутатів, яких вони хочуть вибрати від серця, від душі, а не тих, хто більше запропонує тушонки, гречки або грошей.
РБК-Україна: Як ви вважаєте, чи можливий варіант із введенням "миротворчого" контингенту з боку Росії?
Антон Геращенко: Законним чином миротворчий контингент вводиться лише за рішенням Ради безпеки ООН. Звісно, ООН такого рішення не прийме. Відповідно, законного введення військ однієї країни на територію іншої не може бути. Росія вже ввела свої війська в Крим, вже забрала у нас Крим. Фактично Росія нам оголосила війну давним-давно ще в березні місяці. Те, що зараз відбувається, це лише одне з продовжень цієї агресії Росії.
РБК-Україна: Який варіант подальшого розвитку подій ви припускаєте?
Антон Геращенко: Це залежатиме від ступеня психічної неврівноваженості Путіна і його готовності втягнути Росію в подальшу міжнародну ізоляцію. Тобто якщо Путін введе свої війська на територію України, то у ЄС і США буде один вихід - це прирівняти Росію до Північної Кореї. А якщо вони цього не зроблять, то тоді вони просто покажуть, що такі поняття, як права людини, людська життя та інші речі просто нічого не значать для них.
Розмовляв Артем Ковалевський