Чому США ввели санкції проти Росії, і що це рішення означає для України - в матеріалі РБК-Україна.
Адміністрація Дональда Трампа вдарила по самому хворому для Кремля – бізнесу олігархів, що підтримують режим Володимира Путіна. Мінфін США ввів санкції проти десятків великих бізнесменів і підконтрольних їм компаній, заморозивши їх активи і заборонивши будь-які транзакції в США. Чим це загрожує економіці РФ, як новий виток санкцій позначиться на американо-російських відносинах і яка тут роль України – в матеріалі РБК-Україна.
В кінці минулого тижня Міністерство фінансів США ввело санкції відносно ряду російських компаній і приватних осіб, в основному – великих підприємців. Під санкції Білого дому потрапили наближені до Кремля російські олігархи Олег Дерипаска, Віктор Вексельберг, Сулейман Керімов, син мільярдера Аркадія Ротенберга Ігор, а також голова правління "Газпрому" Олексій Міллер і ще близько двадцяти великих бізнесменів і топ-менеджерів.
Новий етап антиросійських санкції спровокований безперервної агресією Кремя по відношенню до України і підтримкою РФ режиму Башара Асада у Сирії. У Білому домі розраховують, що новий раунд санкцій підштовхне Росію до змін у зовнішній політиці. "Ми б хотіли, щоб Росія змінила свою поведінку, ми хочемо побачити значні зміни. Я не готова вдаватися в деталі цього зараз, але ще раз: те, що ми хочемо побачити - тотальна зміна поведінки Росії, і ми продовжимо працювати над поліпшенням наших взаємин", - заявила 6 квітня представник Адміністрації президента США Сари Сандерс. Санкції обов'язково повинні стосуватися російських олігархів, оскільки вони є "невід'ємною частиною російської машини", - заявив на Facebook міністр закордонних справ України Павло Клімкін.
Заборона трансакцій та замороження всіх активів у США поширюється відразу на вісім компаній російського олігарха Олега Дерипаски. Так під санкціями його агрохолдинг "Кубань", група компаній "Базовий елемент", B-Finance, "Газ груп", "Євросибенерго", холдинг "Російські машини" і група компаній En+ Group, яка володіє 48% акцій компанії "Русал" - найбільшого в світі виробника алюмінію і глинозему, теж перебуває у списку санкцій. Часткою в 20,5% "Русала" також володіють компанії Віктора Вексельберга (зокрема, Sual Partners) і швейцарська Glencore, якій належить майже 9%.
10 квітня, в понеділок, який в Росії вже встигли назвати "чорним", російські фондові ринки відреагували обвалом акцій потрапили під санкції компаній. До вечора того ж дня індекс Московської біржі впав майже на 8%, а індекс біржі РТС - на 11,3%. Різке падіння вартості акції продемонстрували і не потрапили в американський санкційний список великі російські компанії. Наприклад, більш ніж на 20% впали акції не тільки "Русала", але і державного "Ощадбанку", просіли котирування компанії "Норнікель", якій також володіє Дерипаска. Але вже у вівторок біржові індекси багатьох компаній стали знову трохи дорожчати. В той час, як котирування "Русала" продовжили падіння. За оцінками російського Forbes, всього за один день олігархи в РФ сукупно втратили близько 12 млрд доларів. З них Олег Дерипаска втратив 1,3 млрд доларів, а, приміром, Сулейман Керімов - 1 млрд доларів.
На тлі нових санкцій стала девальвувати рубль, оновивши свій антирекорд за останні два роки. Так, офіційний курс євро у вівторок виріс відразу на майже п'ять рублів - з 11 квітня курс встановлений на рівні 76,85 рублів. Курс долара виріс на чотири рубля - до 62,37 рублів. Втім, глава Центробанку РФ Ельвіра Набіулліна запевнила, що, незважаючи на волатильність курсу рубля, ризиків фінансової стабільності немає, а тому ЦБ немає необхідності застосовувати системні заходи.
Найбільше від введених санкцій постраждав бізнес російського олігарха Олега Дерипаски. Поява імені бізнесмена у списку санкцій було очікуваним, оскільки в останні місяці він став видатним персонажем внутрішньополітичної американської порядку, завдяки одіозній фігурі екс-радника Трампа Пола Манафорта.
Олег Дерипаска - один з ключових російських олігархів, який почав свій бізнес у РФ в 90-х роках ще до приходу до влади Володимира Путіна. "Я не відокремлюю себе від держави", - заявив в одному зі своїх інтерв'ю Дерипаска, відомий підтримкою російського президента. У минулому році з подачі західних ЗМІ розгорівся резонансний скандал. Агентство Associated Press з'ясувало, що Дерипаска платив Манафорту за просування інтересів Путіна в США. Пізніше спецпрокурор США Роберт Мюллер звинуватив Манафорта у відмиванні коштів збіглого українського президента Віктора Януковича.
Цікаво, що "Русал" Дерипаски опинився під американськими санкціями через кілька тижнів після введення США загороджувальних мит на імпорт алюмінію в розмірі 10%. За останнє десятиліття Америка скоротила виробництво цього металу в два рази – з 1,5 млн тонн до 0,7 млн тонн. Для того, щоб виправити ситуацію адміністрація президента Дональда Трампа вирішила активізувати внутрішнє виробництво алюмінію. В результаті введення антиросійських санкцій за агресію по відношенню до України і підтримку режиму Башара Асада в Сирії збіглися з протекционисткой політикою Трампа. Таким чином, наклавши санкції, команда президента США досигла відразу двох важливих для Америки цілей – і геополітичної та електоральної, оскільки своїм виборцям Трамп обіцяв захищати американську економіку.
Санкції США для "Русала" загрожують втратою не тільки американського ринку, куди, приміром, тільки в минулому році компанія поставила продукції майже на 1,5 млрд доларів (близько 14,5% усієї виручки за минулий рік), але і проблемами на інших ринках. За даними російських ЗМІ, компанія Дерипаски може позбутися своїх найбільших контрагентів – Volkswagen, Toyota та канадської Rio Tinto Alcan. При цьому російські аналітики відзначають, що з 2021 року у "Русала" починаються основні виплати за боргами, які тепер не вдасться рефінансувати в західних банках. Щоправда, тут на допомогу можуть прийти російські держбанки.
Інше питання, чи зможе компанія взагалі проводити транзакції з доларами. "Основна частина боргу - кредити в доларах США номіновані в доларах євробонди. Поки незрозуміло, що буде з розрахунками в доларах, - вважає екс-глава департаменту макроекономічного прогнозування МЕРТ Росії Кирило Тремасов. - Теоретично, "Русал" не зможе здійснювати такі розрахунки. Як буде на практиці, складно сказати. Неясність в цьому питанні робить можливою ситуацію технічного дефолту за євробондами, коли "Русал" просто не зможе заплатити за ним купон".
У "Русалі" від коментарів утримуються, обмежившись загальними фразами про те, що "менеджмент працює над мінімізацією можливих ризиків". Пізніше в понеділок на Гонконгській фондовій біржі компанія розмістила повідомлення, вказавши, що може оголосити технічний дефолт через введених проти неї санкцій. Після такої інформації акції впали на 41%.
Росія може ввести відповідні санкції щодо американських компаній, що працюють з РФ. Прем'єр-міністр Росії Дмитро Медведєв заявив, що Кремль не вважає введені США санкції легітимними і залишає за собою право на відповідні заходи.
Правда, незабаром американські влади знову можуть розширити санкції по відношенню до РФ. За інформацією джерел російського видання "Комерсант", вже на цьому тижні в Білому домі пройде обговорення нових санкцій проти Росії. Зокрема, це пов'язано із застосуванням хімічної зброї в Сирії, в результаті чого загинуло 70 осіб. Американська сторона поклала відповідальність за атаку на урядові війська Сирії, підтримувані Росією. До речі, санкції проти компаній Дерипаски також пообіцяв ввести Петро Порошенко, який вже назвав дії США "гідною відповіддю агресору". Глава держави також анонсувавши засідання РНБО з цього питання.
Незважаючи на незручності для самого Дерипаски і його бізнесу, економіка РФ навряд чи сильно постраждає від цих заходів. "У масштабах країни основний донор бюджету - не металурги, а газ і нафта, з якими все відносно непогано при рівні цін вище 69 доларів за барель марки Brent", - говорить старший аналітик Альпарі Вадим Иосуб.
На думку народного депутата, голови юридичного комітету ПАРЄ Олени Сотник, має бути і відповідний сигнал і від російського бізнесу, який поки вів себе досить пасивно. "Фактично, Путін знищував репутацію Росії на цивілізованому континенті, і всі за цим спостерігали і мовчали. Зараз це жорстко вдарила по російському бізнесу, і, можливо, якась з їх боку реакція послідує. Хоча ми бачимо, що вже на випередження було заява (з боку російської влади, - ред.) про те, що компаніям, які зазнають фінансові втрати, держава буде компенсувати. Але, знову-таки, держава буде компенсувати за рахунок кого? За рахунок людей, за рахунок платників податків", - прогнозує Сотник.
Але, маючи золотовалютні резерви в майже півтрильйона доларів, російські власті можуть без шкоди для економіки надати допомогу потрапили під санкції компаніям навіть у розмірі декількох мільярдів доларів, говорить Иосуб. "Більше того, серйозне падіння російського рубля здатна в деякій мірі підтримати російський несировинний експорт, і може навіть піти на користь економіці", - вважає аналітик. Без серйозного посилення і введення нових, не менш болючих санкцій, глобально російська економіка навряд чи сильно постраждає, вважає експерт.
У той же час українська економіка від падіння російських ринків не постраждає, упевнений член Українського товариства фінансових аналітиків (УТФА) Віталій Шапран. "У нас немає тенденцій до девальвації, ні яких-небудь негативних наслідків", - говорить експерт. За його словами, це, мабуть, перший раз за останній час, коли наш валютний ринок залишився в стороні від девальваційного тренду по рублю. "Звичайно, наші товари там (у РФ - ред.) стануть менш конкурентоспроможними через девальвацію рубля, але, з іншого боку, ми бачимо девальвацію в РФ всього на 5-7%, а Росія в нашому експорті не є ключовим гравцем", - пояснив Віталій Шапран.
Зовнішній ефект від санкцій на сировинних ринках також буде вкрай несуттєвим. "Обмеження поставок алюмінію з РФ, швидше за все, призведе до зростання цін на цей метал на світових ринках, але це зростання буде невеликим", - вважає Віталій Шапран. На думку Вадима Иосуба, на ринок металів глобально впливають не стільки антиросійські санкції, скільки введення США імпортних мит на алюміній і сталь. "Ціни на ринку вже виросли, і деяке зростання, можливо, продовжиться. "Русалу", очевидно, доведеться переорієнтуватися з американського на інші ринки, і продавати свою продукцію з дисконтом, але інші глобальні учасники ринку від зростання цін можуть виграти", - вважає експерт.
Екс-міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко впевнений, що введення нових антиросійських санкцій - важлива демонстрація того, що Росія зараз перебуває в ізоляції, в тому числі і з-за її агресії щодо України. "Коли почнеться процес пом'якшення санкцій, то причиною цього буде не тільки зміна ситуації на Сході України, але і зміна поведінки в інших питаннях, що становлять для Заходу великий інтерес", - вважає дипломат. Грищенко не виключає можливість посилення санкцій США проти РФ. "Можливість додаткових санкцій є очевидною реальністю, і ні в кого не викликає сумнівів. Необов'язково застосовувати їх всі відразу. Думаю, якщо і будуть введені інші санкції, то пропорційно тим загрозам і того обурення, що будуть викликати ті або інші дії Росії", - вважає екс-чиновник. На його думку, самі по собі санкції в будь-якому пакеті не мають вирішального впливу. "Але накопичення проблем, пов'язаних з їх тривалим і послідовним застосуванням, може схилити до перегляду стратегії відносини Росії із західними країнами", - уточнив дипломат.
На користь Україні зіграли б і аналогічні дії ЄС, вважає Олена Сотник. Особливо в контексті протидії України будівництву нового російського газопроводу в Європу - "Північний потік-2". "З приводу цього проекту багато чого буде залежати від поведінки США, наскільки вони будуть активні в переговорах з європейськими колегами. Вже є абсолютно чіткі заяви Штатів про те, що "Північний потік-2" - це загроза і його треба зупинити. Зрозуміло, що в США теж є свої економічні інтереси в Європі, в тому числі, пов'язані з тим же енергетичним ринком. Але зараз для нас буде дуже важливо, наскільки для низки європейських країн, зокрема Німеччини, буде превалювати партнерство з США чи все ж вони будуть продовжувати проект з Російською Федерацією", - уточнила депутат.