В п'ятницю, 15 травня, позафракційний нардеп Борислав Береза планує звітувати за результатами роботи групи, яка розслідує корупцію в уряді за фактами, що надані екс-головою Держфінінспекції Миколою Гордієнком. Спікер Ради Володимир Гройсман відмовився продовжувати роботу групи. Але нардепи мають намір пропонувати створити тимчасову слідчу комісію (ТСК), щоб продовжити розслідування.
В п'ятницю, 15 травня, позафракційний нардеп Борислав Береза планує звітувати за результатами роботи групи, яка розслідує корупцію в уряді за фактами, що надані екс-головою Держфінінспекції Миколою Гордієнком. Спікер Ради Володимир Гройсман відмовився продовжувати роботу групи. Але нардепи мають намір пропонувати створити тимчасову слідчу комісію (ТСК), щоб продовжити розслідування.
Термін роботи депутатської групи сплив 7 травня. "Ми розмовляли. Він (Гройсман, - РБК-Україна) сказав: "Я не можу підписати, нехай парламент вирішує". Я кажу: "Так це ж у ваших повноваженнях". А він: "Я не можу". Так він давав згоду - і, бачите, відмовився. Так буває, це політика", - сказав голова депутатської групи Борислав Береза.
Незважаючи на це, вчора, 12 травня, на засіданні робочої групи депутати прийняли рішення звернутися до Ради коаліції з проханням внести на розгляд депутатів питання продовження роботи групи, а також проголосувати за закон про ТСК.
На цьому засіданні були присутні вісім народних депутатів. Попри те, що офіційний термін роботи групи сплив, на засідання прийшли заступник міністра фінансів Оксана Маркарова, заступник міністра АПК Володимир Лапа, представник НБУ Віктор Новіков, голова Держфінінспекції Михайло Диба, голова правління АТ "Родовід банк" Юрій Райтбург, голова антикорупційного бюро Артем Ситник, а також колишній голова Держфінінспекції Микола Гордієнко.
Був запрошений на засідання і генпрокурор Віктор Шокін, Але, за словами Борислава Берези, прийти на засідання він відмовився: "У телефонній розмові Шокін сказав: "Ми на засідання робочих груп не ходимо"".
Оскільки жодного представника ГПУ не було, журналістів допустили до засідання.
"Оскільки представники Генпрокуратури відмовляються приходити до нас і, я так розумію, що ніякого звіту 15 травня обіцяного тут під стенограму в нас не буде, я пропоную, щоб наші засідання були відкриті для преси. Тому що вже зникає варіант таємниці слідства і, якщо ми зараз не дамо відповіді, якщо хтось по якихось своїх договорняках захоче далі спустити цю справу з коліс, то в наших силах цього не допустити, тому я пропоную працювати в межах повноважень як народних депутатів, так і профільних комітетів", - сказав нардеп від "Блока Петра Порошенка" (БПП) Дмитро Добродомов, секретар комітету Ради з питань протидії та запобігання корупції.
Борислав Береза зазначив, що Мінюст тільки після закінчення повноважень робочої групи надав результати службового розслідування, яке проводилось за інформацією, наданою Гордієнком. "Мінюст буквально десять хвилин тому результати передав - відразу після закінчення повноважень нашої робочої групи. Крім того, Мінюст відмовляється надати список юридичних осіб, бенефіціарами яких є народні депутати України, пояснюючи тим, що в них немає імен і прізвищ. На нашу пропозицію взяти імена і прізвища на сайті ВР, вони сказали: так справді, це хороша ідея", - сказав Береза.
Засідання розпочалося із короткого виступу і запитань до заступника міністра фінансів Оксани Маркарової. Вона розповіла про ревізійну перевірку у Мінфіні, яку у вересні 2014 р. завершила Держфінінспекція. За її словами, попередній міністр фінансів Олександр Шлапак із більшістю висновків перевірки погодився, крім висновків:
- що стосувалися нарахування премій та надбавок працівникам міністерства;
- виділення у 2012 р. коштів на статутний капітал "Земельного банку";
- отримання у 2013 р. Міністерством фінансів 750 млн дол. позики для повернення аналогічної позики.
Маркарова сказала, що Мінфін взяв до уваги висновки перевірки Держфінінспекції і працює з ними. "З ГПУ ми часто і плідно спілкуємось, вже знаю всі прізвища старших уповноважених, які знаходяться на вул. Борисоглібській. Нас не викликали давати свідчення, тому що по суті роботи ані пана Колобова, ані того часу ми не зможемо надати інформації. Але я можу сказати, що, як керівник апарату, раз в два тижні підписую надання інформації Генпрокуратурі, в тому числі, надання інформації, яка є тут (наданої Гордієнком, - РБК-Україна)", - сказала Маркарова.
Голова правління АТ "Родовід банку" Юрій Райтбург розповів про депозит, який у 2008-2009 роках був покладений у цей банк під 48%.
На засіданні виступив і заступник Державної продовольчої зернової корпорації Валерій Щербина, який погодився із даними по порушеннях зазначеними у довідці, даній Гордієнком. "В 2014 році була певна полеміка, але з кінцевим варіантом цієї довідки наша корпорація погоджується", - сказав Щербина.
Цікаво, але лише на цьому засіданні депутатської групи з'ясувалось, що більшість зловживань, про які казав Микола Гордієнко, стосується 2013 року. Хоча раніше Гордієнко казав про порушення з боку уряду Арсенія Яценюка.
Нардеп від "Народного фронту", радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко неодноразово задавав питання, щоб уточнити цей момент. "Я задоволений відповіддю колишнього голови фінансової інспекції Гордієнка, бо я дізнаюся про те, що перевірки попередніх урядів проводяться. Але дані перевірки не свідчать про масові розкрадання уряду Арсенія Яценюка. Хоча я не виключаю, що будь-яке правопорушення уряду Яценюка повинно також розслідуватись і Держфінінспекцією і другими правоохоронними органами", - сказав Геращенко.