ua en ru

Анна Шиптур: Спостерігачі відзначають зловживання адміністративним ресурсом перед виборами в Україні

Автор: RBC.UA
Менш ніж через два тижні в Україні пройдуть парламентські вибори, на яких очікується рекордна кількість іноземних спостерігачів. Вже зараз зареєструвалося близько 2 тис. охочих подивитися на українську демократію в дії. РБК-Україна поспілкувалося з представниками канадської місії спостерігачів від організації CANADEM. Координатор довгострокових спостерігачів Mission Canada Анна Шиптур і медіа аналітик Mission Canada Михайло Боцюрків розповіли про діяльність місії в Україні, про порушення, які фіксуються іноземними спостерігачами і про фінансову складову проведення моніторингу за виборами.

Менш ніж через два тижні в Україні пройдуть парламентські вибори, на яких очікується рекордна кількість іноземних спостерігачів. Вже зараз зареєструвалося близько 2 тис. охочих подивитися на українську демократію в дії. РБК-Україна поспілкувалося з представниками канадської місії спостерігачів від організації CANADEM. Координатор довгострокових спостерігачів Mission Canada Анна Шиптур і медіа аналітик Mission Canada Михайло Боцюрків розповіли про діяльність місії в Україні, про порушення, які фіксуються іноземними спостерігачами і про фінансову складову проведення моніторингу за виборами.

РБК-Україна: Скільки всього спостерігачів CANADEM буде працювати в Україні в день виборів?

Михайло Боцюрків: Наша Місія представляє найбільшу в історії канадського уряду групу спостерігачів за виборами. Команда з 65 довгострокових спостерігачів вже знаходиться у всіх областях України. У суботу 20 жовтня кількість спостерігачів збільшиться до 435 осіб. Крім цього, Канада надішле 70 чоловік в ОБСЄ. Хочу відзначити, що всі наші спостерігачі достатньо підготовлені і мають значний досвід спостережницької діяльності. Багато з них були спостерігачами на попередніх виборах, а також в інших країнах.

РБК-Україна: Ви плануєте рівномірно розподілити своїх спостерігачів по всій Україні чи в деякі регіони направите більше звичайного?

Михайло Боцюрків: Спостерігачі працюють, і будуть працювати по всій території України. Вони будуть розподілені приблизно рівномірно.

РБК-Україна: Які порушення найчастіше фіксують спостерігачі місії CANADEM Україні?

Анна Шиптур: насамперед, хочу зазначити, що передвиборний період в Україні характеризується певними позитивними і негативними явищами. До позитивних хочу віднести скасування законопроекту, яким у разі його прийняття було б введено кримінальну відповідальність за наклеп. Також серед позитивних моментів зазначу, що ті органи, які відповідають за ведення державного реєстру виборців, почали вводити нові правила щодо тимчасової зміни адреси для голосування. Ці зміни ускладнюють процес міграції виборців з одних ділянок на інші.

Якщо говорити про негативні моменти, то перше, про що я хочу сказати, - це неналежне використання або зловживання адміністративним ресурсом. Неналежне використання адміністративного ресурсу негативно впливає на справедливість і чесність виборчого процесу. Адмінресурс використовується для того, щоб одним кандидатам забезпечити кращі умови, ніж іншим. Агітаційні матеріали кандидатів від Партії регіонів були помічені на будівлях державних інституцій, зокрема на сільських радах, музеях, лікарнях, школах, поштових відділеннях і навіть в будівлях, де знаходяться окружні виборчі комісії.

Також місцеві органи влади перешкоджають проведенню кампанії опозиційними кандидатами. 5 жовтня в Запорізькій області УДАР планував провести концерт. За день до цього місцева влада ухвалила рішення провести на центральній площі ремонтні роботи. Незважаючи на це, мітинг відбувся.

Повідомлення про масовий підкуп голосів надходять з різних частин України. Приміром, кандидати від деяких партій продовжують використовувати благодійні фонди власних імен для того щоб проводити власну агітацію. Ці порушення дискредитують і комерціалізують виборчий процес.

Крім цього, розгляд скарг та апеляцій, пов'язаних з виборчим процесом, органами адміністрування виборів і судовими органами не демонструють прозорості та верховенства права.

РБК-Україна: Наскільки складно міжнародним спостерігачам працювати в Україні? Чи існують якісь перешкоди для роботи CANADEM?

Анна Шиптур: Перш за все, ми хочемо подякувати Центральній виборчій комісії за те, що вони дуже ефективно спрацювали щодо нашої акредитації. Також допомогу надавали міністерства, зокрема Міністерство закордонних справ України запропонувало нам свою допомогу і сприяло нашому перебуванню в Україні.

РБК-Україна: За час роботи місії в Україні її члени зустрічалися з керівництвом країни або окремими політичними силами? Про що йшлося на цих зустрічах?

Михайло Боцюрків: Були проведені зустрічі з Міністерством закордонних справ, членами ЦВК, з двома заступниками генерального прокурора, головою Вищого адміністративного суду і Київського адміністративного апеляційного суду, головою Державного реєстру виборців, Уповноваженим з прав людини та іншими чиновниками. Крім цього були проведені зустрічі з кандидатами від багатьох політичних партій і незалежними кандидатами. Мова йшла про поточний виборчий процес.

РБК-Україна: Місія CANADEM співпрацює з іншими місіями іноземних спостерігачів на виборах в Україні?

Михайло Боцюрків: Ми встановили регулярний контакт і співпрацюємо як з міжнародними місіями спостерігачів, так і з місцевими спостерігачами.

РБК-Україна: CANADEM сама спонсорує свої місії чи є фінансова підтримка ззовні? Скільки коштує провести моніторинг за виборами в Україні?

Михайло Боцюрків: Отримавши запрошення Міністерства внутрішніх справ і прем'єр-міністра України Миколи Азарова в квітні 2012 р., уряд Канади виділив кошти Canadem для підстави наглядової місії під назвою Mission Canada - Ukraine Election 2012. Моніторинг виборів - процес дорогий. Уряд Канади виділив близько 9 млн дол. на моніторинг виборів в Україні.

РБК-Україна: Які факти повинні зафіксувати спостерігачі, щоб можна було говорити про те, що вибори не можна визнати прозорими і демократичними?

Анна Шиптур: Лише проаналізувавши весь цикл виборчої кампанії - від початку виборчої кампанії до дня голосування, можна буде визначити кінцевий результат.

РБК-Україна: Коли місією CANADEM буде представлений підсумковий звіт про парламентські вибори в Україні?

Михайло Боцюрків: Підсумковий звіт буде наданий на спеціальній прес-конференції на наступний день після проведення виборів - 29 жовтня. Так, в основному, будуть робити всі місії спостерігачів.

РБК-Україна: Підсумковий звіт CANADEM буде впливати на оцінку українських виборів урядом Канади? Які організації будуть його використовувати?

Михайло Боцюрків: Безумовно. Канадський уряд буде брати до уваги і проміжні наші звіти, і фінальний звіт.

Спілкувався Ілля Іванов