ua en ru

Ганна Онищенко: "Сподіваюсь, Державний реєстр прав буде відкрито 1 січня 2015 року"

Ганна Онищенко: "Сподіваюсь, Державний реєстр прав буде відкрито 1 січня 2015 року"
Автор: RBC.UA
Інтерв'ю з Ганною Онищенко було записане наприкінці минулого тижня, коли вона ще очолювала Державну реєстраційну службу України. Вчора Верховна Рада призначила її міністром Кабміну. Втім, актуальність роботи реєстрів в країні, частина якої охоплена війною, була і залишається актуальною - незалежно від того, хто наразі очолює Укрдержреєстр.

Інтерв'ю з Ганною Онищенко було записане наприкінці минулого тижня, коли вона ще очолювала Державну реєстраційну службу України. Вчора Верховна Рада призначила її міністром Кабміну. Втім, актуальність роботи реєстрів в країні, частина якої охоплена війною, була і залишається актуальною - незалежно від того, хто наразі очолює Укрдержреєстр.

РБК-Україна: Чи працюють зараз реєстри на Донбасі? І яка ситуація, зокрема, у Донецьку та Луганську?

Ганна Онищенко: На Донбасі реєстри працюють там, де це можливо, зокрема, на контрольованій українською владою території. На територіях, де проводиться активна фаза АТО, вони відключені.

На даний момент в Луганській області реєстри відключені в Антрацитівському, Краснодонському, Лутугинському, Перевальському, Слов'яносербському, Свердловському, Станично-Луганському районах, в містах Алчевську, Антрациті, Брянці, Кіровську, Красному Лучі, Краснодоні, Луганську, Первомайську, Ровеньках, Свердловську і Стаханові.

В Донецькій області реєстри відключені в Амвросієвському, Мар'їнському, Новоазовському, Старобешівському, Тельманівському, Шахтарському, Ясинуватському районах, в містах Горлівка, Докучаєвськ, Донецьк, Жданівка, Кіровське, Макіївка, Єнакієве, Сніжне, Харцизьк, Ясинувата, Торез і Шахтарськ.

Хочу зазначити, що в названих містах і районах відключені як реєстри реєстрації нерухомості, юридичних і фізичних осіб-підприємців, так і реєстри актів цивільного стану.

Більше того, декілька тижнів тому ми запропонували внести зміни до відповідного наказу Міністерства юстиції, яким ми пропонуємо заборонити проводити реєстраційні дії щодо реєстрації актів цивільного стану на паперових носіях. Реєстри ми відключили, але зараз можна провести реєстрацію і видати свідоцтво встановленого зразка в паперовому вигляді. Ми пропонуємо скасувати цю норму в районах, де проводяться активні бойові дії.

РБК-Україна: Як в зоні проведення АТО громадяни України проводять реєстраційні дії?

Ганна Онищенко: Це питання вирішено дуже просто, як і в Криму свого часу. Особа може зареєструвати акт цивільного стану в будь-якому РАГСі по всій території України без прив'язки до місця проживання.

Також українська влада зробила все, щоб максимально забезпечити права громадян при реєстрації нерухомості і бізнесу. Наказом Мінюсту ще в серпні було вирішене це питання. Якщо реєстраційні дії не можна вчинити в зоні проведення активної фази АТО, то їх можна вчинити на території Харківської, Полтавської, Дніпропетровської, Запорізької, Житомирської, Сумської та Чернігівські областей - щодо реєстрації нерухомості, а також на території Кіровоградської, Полтавської, Сумської та Черкаської областей - щодо реєстрації бізнесу.

РБК-Україна: Як буде відкоригована робота Укрдержреєстру у зв'язку з законом про внутрішньо переміщених осіб?

Ганна Онищенко: Що стосується реєстрації актів цивільного стану, то будь-яка особа може без прив'язки до місця проживання зареєструвати факт народження, смерті чи шлюбу. На цю частину прийняття закону про внутрішньо переміщених осіб ніяк не впливає.

Якщо говорити про реєстрацію юридичних та фізичних осіб, то сам закон містить лише кілька норм, які стосуються цього питання.

Закон надав три місяці для того, щоб привести у відповідність до нього всі нормативні акти. На даний момент ми працюємо над тим, щоб уніфікувати положення даного закону із законом про реєстрацію юридичних та фізичних осіб, так як вони один одному суперечать. На практиці державний реєстратор не знає яким законом йому керуватися.

Наприклад, закон про реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців в принципі не містить поняття самозайнятої особи. Це поняття є в податковому кодексі і воно охоплює як суб'єкти підприємницької діяльності, так і окрему групу осіб, які не охоплюються питанням самого СПД. В цій частині закони один одному не відповідають.

Тому необхідно привести закони у відповідність і максимально спростити ці реєстраційні дії, які відповідно до них мають проводитись.

РБК-Україна: Чи буде Укрдержреєстр скасовувати реєстрацію видань, які зараз продовжують виходити на території, підконтрольній проросійським сепаратистам і бойовикам?

Ганна Онищенко: Не дивлячись на те, що в країні йде війна, органи державної влади мають діяти чітко в межах закону. Чинне законодавство України, в тому числі про друковані засоби масової інформації, не надає право Укрдержреєстру, скасовувати реєстрацію видань. Скасування реєстрації можливе лише за заявою засновника або за рішенням суду. Поки що про такі позови мені не відомо.

Окрім цього, хочу зазначити, що Укрдержреєстром готується проект наказу Мінюсту стосовно державної реєстрації друкованих ЗМІ, сферою розповсюдження яких є Крим. Цим наказом ми забезпечимо, до моменту відновлення влади України на території Криму, такі друковані ЗМІ можливістю реєструватися на території Миколаївської і Херсонської областей.

РБК-Україна: Які результати показав пілотний проект з реєстрації прав на нерухоме майно в 7 містах?

Ганна Онищенко: Уперше пілотний проект стартував у місті Києві. Результати діяльності даного модельного офісу показали, що впровадження експерименту дозволило скоротити час прийому документів в чотири рази, а також суттєво зменшити кількість відмов.
Якщо говорити про результати роботи в 7 великих містах України (Вінниця, Чернігов, Львів, Харків, Дніропетровськ, Черкаси і Київ) то за півтора місяці опрацьовано близько 23 тис. заявок, що значно більше, ніж раніше.

У рамках експерименту запущено нове програмне забезпечення, яке дозволяє державному реєстратору самостійно заповнювати заявку. Також значно зменшується ризик корупційних правопорушень, тому що заявник не має безпосереднього контакту з особою, яка приймає рішення по суті.

Крім того, ми запровадили роботу консультантів, щоб максимально полегшити процедуру реєстрації своїх прав заявником.

РБК-Україна: Яка зараз ситуація з реєстрацією прав оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення? Аграрії продовжують скаржитися на затримки в процедурі.

Ганна Онищенко: Затримки існують з двох причин. Перша причина в тому, що кількість договорів оренди складає понад 1 млн. Друга об'єктивна причина полягає у тому, що в районних реєстраційних службах, як правил,о працюють два-три реєстратори. Одна заявка розглядається, скажімо, півгодини. То за скільки часу реєстратори зможуть опрацювати досить великий об'єм матеріалів? Поряд з цим, окрім договорів оренди існують і інші реєстраційні дії, які повинні проводити реєстратори.

РБК-Україна: І як вирішити цю проблему?

Ганна Онищенко: Наразі, враховуючи ситуацію в країні, говорити про збільшення кількості реєстраторів не можна. Проте Міністерством юстиції було прийнято наказ "Про заходи щодо державної реєстрації прав на землі сільськогосподарського призначення" від 28 травня 2014 року № 845/5, що значно полегшив процедуру реєстрації прав оренди земельних ділянок.

Цим наказом було впроваджено принцип екстериторіальності, який дозволив проводити реєстрацію прав на землі сільськогосподарського призначення, як за місцем розташування земельної ділянки, так і державними реєстраторами інших реєстраційних служб, які діють у межах відповідної області.

Дія даного наказу показала позитивні результати у багатьох аграрних областях України, значно зменшивши кількість скарг у відповідній сфері.

РБК-Україна: Відкриття яких реєстрів можна очікувати в найближчому майбутньому? Коли можна очікувати повного відкриття всіх реєстрів?

Ганна Онищенко: 25 листопада 2014 року до статті 28 закону внесені зміни згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення кінцевих вигодоодержувачів юридичних осіб та публічних діячів" від 14 жовтня 2014 року № 1701-VII.

Серед іншого, зазначеним законом викладено в новій редакції статтю 28 закону "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", яка регламентує порядок надання інформації про державну реєстрацію прав та їх обтяжень з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Новою редакцією статті 28 закону змінюється режим доступу до відомостей Державного реєстру прав, які мають стати відкритими та загальнодоступними.

Так, для фізичних та юридичних осіб інформація з Державного реєстру прав надаватиметься за об'єктом нерухомого майна в електронній формі через офіційний веб-сайт Укрдержреєстру, чи в паперовій формі шляхом подання заяви особисто або пересилання поштового відправлення органам державної реєстрації прав та нотаріусам у порядку, визначеному Кабінетом міністрів.

Спрощується також і порядок отримання відповідної інформації органами державної влади, органами місцевого самоврядування, судами, органами внутрішніх справ, прокуратури, СБУ, адвокатами та нотаріусами. Вказані особи отримуватимуть інформацію з Державного реєстру прав у зв'язку зі здійсненням ними повноважень, визначених законом, за суб'єктом права чи за об'єктом нерухомого майна в електронній формі шляхом безпосереднього доступу до Державного реєстру прав за умови ідентифікації відповідної посадової особи за допомогою електронного цифрового підпису.

Державний реєстр прав буде відкритий одразу після того, як буде приведене до належного стану програмне забезпечення. Я сподіваюся, це буде з 1 січня 2015 р.

Інші реєстри не можуть бути відкритими до того часу, поки в нас діє закон про захист персональних даних. Тому що вся інформація, яка є цих в реєстрах, є персональною і конфедиційною.

На мою думку, потреби відкривати таку інформацію немає.

РБК-Україна: А хто зараз власник програмного забезпечення реєстрів?

Ганна Онищенко: Досі - приватна компанія "Арт-Майстер". На даний момент продовжується вирішення питання стосовно набуття майнових прав на програмне забезпечення, хоча "Арт-Майстер" всіляко ухиляється. Вони прикриваються договорами, які були укладені за попередньої влади.

РБК-Україна: Чи продовжує держава платити "Арт-Майстеру" за користування програмним забезпеченням?

Ганна Онищенко: Ні. За останній рік їм нічого не платили.

РБК-Україна: Чи планується викупити права на програмне забезпечення реєстрів в цієї компанії?

Ганна Онищенко: Моя особиста позиція полягає в тому, що вони за розробку програмного забезпечення і так взяли аж занадто багато. І зараз просити гроші ще за придбання авторських прав - не припустимо.

РБК-Україна: Як ви взагалі ставитесь до того, що власником програмного забезпечення державних реєстрів є приватна компанія?

Ганна Онищенко: Вкрай негативно. Існують прямі норми закону, в тому числі закону "Про адміністративні послуги", які визначають, що суб'єкт надання послуг повинен мати всі майнові права на реєстри. Аналогічна норма є і в інших законах.

Але поки договір з цією компанією діє, ми нічого зробити не можемо.

РБК-Україна: Як зараз відбувається комунікація вашої служби зі службою Держземкадастру і Держземагентством? Чи не вважаєте Ви, що розрив кадастру та реєстрів призведе до неефективного обліку майна?

Ганна Онищенко: Насправді, існує регламент надання інформації про зареєстровані земельні ділянки і постанова Кабміну про інформаційну взаємодію органів. Але проблема знову ж таки в програмному забезпеченні. Тобто, це різні програми, які в багатьох випадках одна з одною не стикуються.

Наприклад, державний реєстратор допустив технічну помилку. Потім прийшов заявник і попросив виправити помилку. Реєстратор виправив помилку. Але ці зміни в кадастрі не видно, тобто ці системи технично не взаємодіють. І дуже часто відбувається така ситуація, що людина іде до кадастрового реєстратора, а він не бачить змин, внесених держреєстратором. Тому кожного разу в ручному режимі доводиться ці питання вирішувати.

Тому з одного боку взаємодія є і вона має бути, але з іншого боку, виходячи чисто з технічних причин, це складно. Наприклад "Арт-Майстер" відмовляється вносити певні зміни. І виходить замкнуте коло.

Хоча після початку реформування Держземагентства в Державну службу з питань геодезії, картографії і кадастру, я сподіваюся, що ми з початку нового року відновимо нашу співпрацю. Багато питань можна зняти за рахунок спільних домовленостей

РБК-Україна: Як проходить люстрація у вашій службі? Скільки вже звільнено людей?

Ганна Онищенко: Зараз стосовно мене проводиться перевірка на відповідність до закону. Якщо говорити глобально, то ми перевірили всі особові справи працівників і не виявили таких, хто підпадав би під дію закону автоматично.

Проте з березня по травень наступного року буде наступний етап перевірки і я сподіваюсь, що буде перевірено майновий стан, а також інші характеристики працівників нашої служби.

А взагалі, за період перебування на цій посади, мною було звільнено близько 40 осіб ліше з апарату Укрдержреєстру, в тому числі, і керівників департаментів. Деякі з них - за порушення присяги державного службовця.

РБК-Україна: Ви є одним з позивачів у справі про заборону Комуністичної партії України. Чому процес йшов так повільно, а зараз розгляд позову і зовсім призупинено? Спрогнозуйте, будь ласка, можливий результат цієї справи.

Ганна Онищенко: Спрогнозувати результат, звісно, я не можу. Але можу говорити виключно про власний погляд на справу, як людина, яка багато років працювала адвокатом. Я вважаю, що в цій справі доказів більше, ніж достатньо. Були підготовлені докази незаконної діяльності партії в цілому і її лідерів зокрема. Всі докази в сукупності свідчить про те, що як члени, так і керівництво партії займалися незаконною діяльністю.

Мені не зрозуміла позиція суду, який не хоче розглядати цю справу. Можна було зрозуміти такі дії суду до виборів. Але мені здається, що народ України чітко показав, що він не хоче бачити цю партію при владі. Тому зупинка провадження, на мою думку, прояв зневаги суду до волевиявлення народу України.

Якщо говорити чисто формально, то підстав для зупинення провадження, на мою думку, не було.

Ухвалу про зупинення провадження у справі ми оскаржили і тепер будемо очікувати, яку позицію обере апеляційний суд.

Спілкувався Ілля Іванов