А хто сьогодні у них є партнери? "Народний фронт", який вони луплять під столом у всі дозволені і не дозволені місця? Громадські організації, які виникли під час революції гідності, які вони пробують знівелювати? Волонтери, які вивозили на собі поранених? Добровольці, які першими йшли воювати? Що вони сьогодні з ними витворяють? Репресії.
Зі львівським міським головою, лідером "Самопомочі" Андрієм Садовим спілкуємося під час Львівського безпекового форуму (29 листопада -1 грудня), який, власне, і організувала партія Садового в якості альтернативи Безпековому форуму Арсенія Яценюка в Києві. Хоча сам політик стверджує, що прямого зв’язку між його партією та форумом шукати не слід. В інтерв’ю РБК-Україна Садовий розповів про мітинги під Верховною Радою, чому він так рідко спілкується з екс-президентом Грузії Міхеїлом Саакашвілі, потенціал фронтмена "Океану Ельзи" Святослава Вакарчука на президентських виборах, та чому він називає президента Петра Порошенка "бізнесменом".
- Ми спілкуємося з Вами в рамках Львівського безпекового форуму. Його проведенням ви хочете показати, що Львів теж важливе місто?
- По-перше, у Львові є дуже багато унікальних форумів – одні з наймасштабніших в Європі. Зокрема, у нас щороку відбувається медійний форум, який є одним з найбільших форумів у Східній Європі. У Львові проходить ІТ-форум. І це один із найкрутіших форумів взагалі в Європі. Безпековий форум – надзвичайно важливий тому, що на сьогоднішній день є дуже багато запитань, на які немає відповідей. Тому однозначно потрібно збирати мудрих людей і в спокої шукати відповіді на складні питання. Форум має дуже багато партнерів. Організатором форуму є Інститут просвіти. Це є NGO (громадська організація, - ред.), мета якого бути таким "think tank" (мозковим центром, - ред.), щоб гуртувати найкращих в нашій країні людей за різними напрямками. Ми сьогодні повинні зрозуміти важливість людського ресурсу і людського потенціалу і збирати людей за різними напрямками для спільного думання. Таке завдання має і сьогоднішній безпековий форум. Чого вартує Карпентер (радник з міжнародних питань колишнього віце-президента США Джо Байдена Майкл Карпентер, - ред.), генерал Ходжес (командуючий сухопутними військами США в Європі Бен Ходжес, - ред.), багато лідерів аналітичних "think tanks", які подають свої матеріали для керівників великих західних структур і держав.
- Яке відношення до організації форуму має "Самопомііч"?
- Прямої прив’язки немає.
- Але засновниками інституту є представники "Самопомочі".
- Засновниками є і Андрій Садовий, і Оксана Сироїд (віце-спікер парламенту, - ред.). Але це не є партійна структура. Це NGO, завдання якого зібрати мудрих людей. Це на багато ширша платформа.
- Складається враження, що ви копіюєте лідера "Народного фронту"Арсенія Яценюка, адже він має вже усталену традицію проводити безпекові форуми весною в Києві.
- Я вважаю, що сьогодні дуже корисно мати в багатьох містах такі думаючі структури, центри. І цього не може бути замало. Те, що робить Арсеній Петрович – добре. Підтримуємо. Те, що робить Пінчук на форумі YES – добре, підтримуємо. Безпековий форум, який ми почали робити у Львові, має добрі традиції. Подібний форум у Львові відбувся, здається, в 2010 році. Тоді до його організації був дотичний Тарас Стецьків (народний депутат 1-4, 6 скликань, - ред.). Запит був давно. Тому що у Львові переплітається багато різних процесів. І до Львова люди приїжджають залюбки тому, що можна комфортно, гуляючи вуличками міста, спілкуватися з дуже відомими людьми і не мати цього тиску бетону, який дуже часто є в столиці.
- Під стінами парламенту триває акція протесту. Чи підтримуєте ви, як лідер "Самопомочі", той протест, адже лідери вашої фракції розповідали РБК-Україна, що вони наприкінці першого дня акції вивели своїх активістів з прапорами, а всю акцію під себе підім’яв лідер "Руху нових сил" Міхеїл Саакашвілі. Хоча під парламентом залишилися окремі представники вашої фракції – Єгор Соболєв, Семен Семенченко, Павло Костенко в якості представників "Руху визволення" та організували там добровольців у так званий "військовий табір".
- 17 жовтня дійсно багато наших прихильників були біля Верховної Ради. Я мав честь виступати на цьому віче, так само як і багато лідерів різних політичних партій. Я думаю, це дало достатньо серйозний поштовх. Те, що наша влада не хоче слухати людей,а хоче, щоб люди були підпорядковані їй, це – дуже велика проблема. Тому деколи акції протесту бувають корисними. Але мирного протесту, який має чітку мету. Чітка мета, яка сьогодні поставлена, зокрема, Єгором Соболєвим, - це внесення до парламенту чіткого закону про створення антикорупційного суду. Слава Богу, що відбулося перше голосування стосовно виборів за відкритими списками і пропорційною системою. Думаю, що незабаром ми будемо мати в парламенті поступ щодо зняття депутатської недоторканності.
- "Самопоміч" підтримує той процес під Радою? Чому ви особисто більше не з'являєтесь на сцені поряд з Саакашвілі?
- Кожен має робити свою роботу. Садовий є міським головою. Мій робочий день розписаний. В мене дуже багато справ. Якщо говорити про партійне життя, то я йому приділяю вільний від роботи час. Єгор Соболєв має інші можливості тому, що він проживає в Києві. Ми дійсно в непростій ситуації в країні. Тому що, коли ти домовляєшся із владою про щось, влада ті домовленості дуже часто не вважає легітимними. Була ж домовленість перед виборами президента, що буде внесений законопроект про вибори, домовленість про зняття недоторканності, скільки було розмов про антикорупційний суд. І те, що сьогодні ми бачимо в питаннях боротьби з корупцією, - це профанація, коли найбільшою загрозою для дуже багатьох структур є НАБУ, яке робить усе можливе і неможливе, щоби цю гідру все-таки лапати за хвоста. Гідра впирається. І тут я бачу синхронну дію з боку Адміністрації президента, Служби безпеки, Генеральної прокуратури, НАЗК. Це соромно. Невже вони собі думають, що наші партнери на заході цього не розуміють? Насправді, вони грають проти себе. Ви подивіться, який сьогодні рівень довіри до влади, до інституції президента. Як ви збираєтесь з таким рівнем довіри перемагати у боротьбі з Росією?
- Чи перемагати на наступних виборах?
- А я собі взагалі не уявляю, як вони це збираються робити! Хіба що масовими фальсифікаціями.
- Ви не вірите, що Порошенко в законний спосіб на виборах у 2019 році зможе перемогти чи навіть вийти в другий тур?
- Сьогодні не коректно взагалі говорити про будь-які тури. Сьогодні для Петра Порошенка завданням номер один має бути ефективне керування державою, і на це він має витрачати 100 відсотків свого часу. А так виглядає, що керування державою у нього за залишковим принципом. Основна енергія іде на протидію опонентам і придавлення будь-яких мудрих думок, які сьогодні озвучує громадянське суспільство. Він бав би підтримати та зробити союзником громадянське суспільство. А ми бачимо все навпаки. Мені це прикро і дуже боляче. Тому що це моя країна і я також на виборах голосував за нього.
- Коли ви говорили про протидію опонентам, ви мали на увазі ситуацію, в яку ви потрапили, із блокуванням вивозу сміття у Львові, коли ви звинувачували Адміністрацію президента, що то вона все влаштувала?
- Так це всі знають в Україні. І вони самі це не приховують. А хто сьогодні у них є партнери? "Народний фронт", який вони луплять під столом у всі дозволені і не дозволені місця? Громадські організації, які виникли під час революції гідності, які вони пробують знівелювати? Волонтери, які вивозили на собі поранених? Добровольці, які першими йшли воювати? Що вони сьогодні з ними витворяють? Репресії. Сьогодні іде боротьба влади проти активної частини громадянського суспільства, яке, насправді, здобуло перемогу у війні. Тому що, власне, громадянське суспільство повстало, коли держава не мала боєздатної армії. Сьогодні на тих людей тиснуть, з ними борються. Це є найбільша дурість, яка може бути в країні, проти якої ведеться пряма російська агресія.
- До речі, "Народний фронт", у зв’язку з тим, що об'єднання з партією президента не складається, думає, як відібрати певні повноваження у Порошенка. Ви як вважаєте, чи треба відбирати у президента неконституційні повноваження, і чи "Самопоміч" підтримає "Народний фронт" у цьому починанні?
- Я переконаний, що президент має бути гарантом Конституції і займатися державою. Коли президент має партію власного імені і через ту партію має безпосередній вплив на політичне життя, це неправильно і не чесно. Такі речі допускаються тільки в тоталітарних країнах. І навіть в тоталітарних країнах я не пригадую випадків, щоб були іменні партії. Це взагалі анахронізм минулого століття. Але ми це маємо у нас в державі. Я прихильник парламентсько-президентської республіки з сильним головою уряду. Адже сьогоднішня система дозволяє Президенту втручатись в діяльність виконавчих структур і це створює хаос. Але це не означає, що ми повинні це зробити негайно, вже сьогодні. Цю думку треба посіяти, і вона має дозріти в головах українців. І це треба робити, не проплачуючи сюжети на телеканалах і займаючись маніпуляцією, а дійсно великою просвітницькою роботою. Тому що джерелом влади є народ, а дуже часто народом пробують маніпулювати.
- Так ви погоджуєтеся, що у президента є неконституційні повноваження і якщо так, то які і чи потрібно їх прибирати?
- На це питання може відповісти тільки Конституційний суд. Мені не коректно це коментувати.
- Остання соціологія показує, що на третьому місці в рейтингах на президентські вибори Святослав Вакарчук. Як ви ставитеся до можливого висунення Вакарчука?
- Некоректно коментувати Вакарчука тому, що він жодним чином про свої політичні амбіції не заявляв. Я його знаю достатньо давно. Маю велику повагу до нього. Ми час від часу з ним зустрічаємося. Я люблю слухати його пісні, правда, на невеликому просторі. На концертах мені трохи складніше. То діти мої люблять на концерти ходити.
- Ви запрошуєте, щоб він співав для вас окремо?
- Ні. Я люблю, коли він, наприклад, в театрах має концерти. Мені подобається акустичний варіант... Тому обговорювати цю тему без чіткої позиції по даному питанню не коректно.
- А як взагалі ставитеся до того факту, що він про своє бажання брати участі у виборах не заявляв, а його кандидатуру вже включають в певні соціологічні заміри?
- У нас Адміністрація президента і люди, які до неї близькі, змонополізували процес соціології в Україні. Часто від того, під яким ракурсом буде поставлено питання, отримується та чи інша потрібна відповідь. Потім це вкидується в медіа, робляться правильні заголовки і це вже є елемент політтехнології. І я цю політтехнологію прекрасно бачу тому, що маю в цьому трохи розуміння. Тому ми завжди, як "Самопоміч", замовляємо опитування громадської думки і маємо достовірну інформацію стосовно впливів, того чи іншого потенціалу. Перед минулими парламентськими виборами нам усі пророкували 1-1,5 відсотки. А ми взяли 11 відсотків. Стосовно рівня довіри, сьогодні критично низький рівень довіри до більшості політиків нашої країни. І це також та технологія, яка використовується політтехнологами Адміністрації президента щоби замазати в багнюці всіх. Це ті самі технології, які використовує Путін для боротьби зі своїми опонентами в Росії. Хочемо ми того чи не хочемо, але там є, хоч і невеликі, осередки демократії. В цьому вони (Порошенко і Путін, - ред.) дуже подібні між собою. Ці самі технології подавлення і заглушення.
- А як це стосується Вакарчука? Ви сказали, що це технологія Банкової.
- Не пов'язуйте ці два запитання між собою. Ви мене запитали про Вакарчука. Я вам виклав свою думку. Якщо він озвучить своє прагнення, бажання повернутися в українську політику, тоді про це можна говорити.
- Джерела стверджують, що його кампанію готові підтримати український олігарх Віктор Пінчук і російський мільярдер львівського походження Михайло Фрідман.
- Ця інформація не відповідає дійсності.
- А чи знайомі ви з Фрідманом? На скільки я знаю, він кілька разів приїздив до Львова.
- Так, і з Фрідманом, і з Пінчуком, і з багатьма іншими людьми.
- Багато хто пов'язує зниження рейтингів "Самопомочі" із сміттєвою блокадою, яка тривала від літа минулого року і вирішилася після голодування окремих депутатів від вашої фракції під Адміністрацією президента. Зараз, за даними з різних рейтингів, "Самопоміч" і ви, як кандидат у президенти, маєте від 3 до 7 відсотків. Чи ви довіряєте цим рейтингам? І на скільки серйозну роль у зниженні підтримки "Самопомочі" відіграла "сміттєва блокада"?
- Роль "політичного сміття" є серйозною тому, що те, що було застосовано проти Львова, неможливо у будь-якій цивілізованій країні світу, коли штучно блокували потреби людей, щоб утилізувати відходи. Ця блокада не знята. Вона лише призупинена. І я не буду здивований, якщо вони розпочнуть другу серію цієї блокади чи якісь інші речі тому, що їм Львів, як кістка в горлі, що Львів, що Садовий, що "Самопоміч". Тому, що Львів – це місто вільних людей. А Садовий ніколи не буде робити те, що вони хочуть. Я належу собі і людям, які мене підтримують – людям доброї волі. Важко зараз передбачити як розвиватиметься ситуація. Ми будемо іти своєю дорогою, робити те, що ми робимо, більше часу витрачати на розбудову наших осередків, більше займатися просвітництвом по Україні. Стосовно цифр, які є, то наш рейтинг не сильно змінюється, є певні коливання +/- 3 відсотки. Будуть вибори – будуть остаточні результати. Я маю перестороги, що вплив фальсифікацій на наступних вборах може буде критичним. Ми побачили вже певні технології, які використовуються на виборах в ОТГ (об’єднані територіальні громади, - ред.) – скупка голосів, тиск і багато інших неприємних речей.
- Через півтора року президентські вибори. Чи готові ви заявити, що братимете в них участь?
- Я принципово не даю відповіді на це питання тому, що це некоректно на сьогоднішній день. На сьогодні є дуже багато роботи, якою я займаюся, на яку я маю витрачати час. Будь-яке моє відволікання буде шкодити справі. Будуть оголошені вибори,"Самопоміч", як партія буде приймати рішення. Воно буде публічне і відкрите.
- Відколи Саакашвілі залишив посаду очільника Одеської обласної державної адміністрації та пішов у політику, то ви разом з ним, а також з лідером "Демальянсу" Василем Гацьком та главою "Громадянської позиції" Анатолієм Гриценком збиралися за чаєм/кавою і про щось спілкувалися. Була інформація, ніби ви збираєтесь об'єднуватися, іти разом на вибори. Чи відбуваються зараз такі зустрічі?
- Насправді, ми мали дві зустрічі. Одна зустріч відбулася у Львові. Це була зустріч із Саакашвілі та Гацьком. І через декілька місяців відбулася зустріч в Києві уже разом з Гриценком. Один на один з Гриценком ми достатньо часто пересікаємося. Маємо багато про що переговорити – коли він приїжджає до Львова чи коли я є в Києві. Саакашвілі часто раніше бував у Львові. І якщо є необхідність, я завжди можу поспілкуватися з ним, як і з будь-яким іншим політиком, який приїжджає до Львова тому, що це такий елемент гостинності.
- Коли востаннє ви зустрічалися у форматі чотирьох?
- Насправді, це було достатньо давно. Думаю, на весні цього року.
- Чому припинили зустрічі?
- Чому припинили? Ми висловили свої думки. І я думаю, що коли будуть вже оголошені вибори, тоді консультації будуть більш активними. Будь-які об'єднання заради об'єднання ніколи не давали жодного результату.
- Консультації на рахунок чого? Якщо в нас залишиться змішана виборча система, то це будуть консультації щодо розподілу округів, аби не створювати конкуренцію чи про створення спільного списку?
- Я таки вірю, що ми дотиснемо і будуть вибори за відкритими списками, за пропорційною системою. Якщо цього не буде, тоді взагалі важко повірити в демократичність наступних виборів і мати надію, що ми оберемо кращий склад парламенту і автоматично створимо хороший уряд. Ми маємо спільну позицію стосовно виборчого законодавства, щодо депутатської недоторканності, антикорупційного суду і дуже багатьох питань. Справа в тому, що я звик витрачати свій час раціонально. А збиратися для того, аби говорити? В мене немає для цього часу.
- Чи можливе висунення від цієї групи чотирьох лідерів спільного кандидата?
- Я дуже серйозно ставлюся до самої дискусії стосовно президента тому, що це велика відповідальність. А говорити про це, аби говорити, це не коректно. Буде час – буде розмова.
- Що у вас зі стосунками із Саакашвілі? Всі добре пам’ятаємо, як Саакашвілі заїхав на каву до Львову, коли проривав польсько-український кордон. Після того на скільки часто ви зустрічались і про що говорили? Ваші стосунки покращилися, погіршилися чи залишились на тому ж рівні?
- Ми після того часу раз чи двічі смсками переписувались, а зустрічей, як таких, у нас не було. Не було нагальної проблеми. Це були приватного характеру запитання/відповіді.
- Лідери "військового табору" під парламентом неофіційно заявляють, що вони за те, щоб Саакашвілі згорнув свій мирний протест під Радою. Нібито як таких прихильників Саакашвілі там багато і немає. До того ж вони стверджують, що люди вийшли в підтримку трьох питань "Великої політичної реформи". Натомість, Саакашвілі вже говорить про дострокові парламентські і президентські вибори.
- Його нема тут з нами. Обговорювати мені, що він робить і що думає, було би некоректно. Моя позиція щодо виборів чітка. Я вважаю недоцільним проведення дострокових виборів до парламенту і дострокових президентських, якщо не буде якихось форс-мажорів у нашій країні. Змінювати закон про вибори потрібно.
- Саме тому зменшилося ваше із Саакашвілі спілкування, бо ви проти дострокових виборів, а Саакашвілі за? Відтак позиції не зійшлись, і він не бачить у вас партнера, який йому допоможе реалізувати цю мету?
- Я спілкуюся з усіма політиками в Україні. Але це не означає, що я сиджу з ранку і до вечора і з ними переписуюся або п'ю каву. Це не такі часті, але достатньо системні розмови. В мене є чим займатися зранку до вечора. Можливо, дійсно є політики, які мають багато вільного часу, яким нудно. Я не такий.
- Чи розділяєте ви такі методи боротьби, які організували ваші соратники - Єгор Соболєв та Семен Семенченко - як блокування магазинів "Roshen" чи агітація, щоб люди не купували продукцію і таким чином завдати удару по бізнесу президента, який, як стверджує сам Порошенко, переданий у "сліпий траст"?
- Можливо хтось зі сліпих це і побачив, коли хтось щось кудись передавав, але ніхто в Україні цього не побачив. Я тільки пам'ятаю останні рейтинги "Forbes", де статки Петра Олексійовича Порошенка суттєво виросли порівняно з минулим роком. Так само як виросли статки Ахметова, інших олігархів, що насправді, взагалі не є коректним тому, що всі українці стали біднішими. Тому я очікую, що Петро Олексійович виконає свою обіцянку - продасть бізнес і сконцентрується на своїй безпосередній роботі як президента. Якщо він впродовж своєї президентської роботи буде й надалі реєструвати офшорні компанії, інші речі… Це принижує Україну. Це виставлення української влади на посміховисько перед усім цивілізованим світом.
- Але методи, які застосовують ваші соратники, адекватні?
- Ніхто ніякі магазини ніде не блокував. Хто які цукерки любить,такі і їсть. Я люблю шоколад. Мені, наприклад, подобається львівський шоколад.
- Продукцію "Roshen" інколи купуєте?
- Ні. Надаю перевагу хендмейду. Ми маємо у Львові дуже багато невеликих цукерень, які роблять прекрасної якості шоколад, різні тортики.
- Ми спостерігаємо, що у вас доволі жорстка позиція стосовно людей, які йдуть проти рішень фракції. Ганну Гопко, Остапа Єднака виключили з фракції, бовони підтримали зміни до Конституції щодо децентралізації. Нещодавно така ж доля спіткала депутата Веселову. Чи не будуть застосовані аналогічні заходи до депутатів з революційного крила фракції - Соболєва та Семенченка?
- Фракція - це жива структура. Фракція доволі динамічно розвивається, і мені дуже приємно бачити ріст потенціалу моїх колег, але фракція - це фактично і частина партії. І є чіткі принципи нашої роботи. Якщо ми чітко говоримо, що Конституція під час війни не може бути змінена, бо ворог це може використати, і це є певна аксіома, а хтось з колег вважає по-іншому, тоді "дякую", "вибачте".
- Соболєва, Семенченка, Костенка виключати не будете?
- Таке питання жодного разу не фракції не ставилось.
- Ще в березні президент говорив, що "Самопомочі" буде виставлено рахунок за торгівельну блокаду з окупованими територіями. Чи був виставлений цей рахунок?
- Те, що атакують "Самопоміч" і тут задіяні різні служби, в тому числі державні, це факт. З точки зору інших рахунків, не знаю. Запитаю у виконавчому комітеті. Може, якісь рахунки приходили.
- Ви рахунками називаєте, зокрема, "сміттєву блокаду"?
- Багато різної біди. Фейкові новини, що запускаються через різні проплачені сайти, потім транслюється через різні телеканали під впливом Адміністрації президента.
- Як у вас змінилась думка про президента за три з половиною роки? Що ви скажете про людину, якій віддали свій голос, як президенту?
- Я його знаю достатньо давно. І моє перше враження присутнє і сьогодні в моїй голові. Я думав, що відбудеться чудо, і він зміниться.
- А перше враження яке було?
- Бізнесмен.
- Після ситуації зі "сміттєвою блокадою" ви все рідше з'являєтесь в Адміністрації президента. Ви бачились із президентом на форумі YES, форумі регіонального розвитку. Чи були, окрім цих зустрічей, ще якісь? І чи кличе на зустрічі президент?
- Остання зустріч із президентом в мене була в дні проведення форуму YES (14-16 вересня, - ред.). Ми бачились на форумі, потім він запросив на чай, і наступного дня ми мали з ним достатньо довгу розмову. Окремо ініціативи з мого боку стосовно зустрічі не було. Такої потреби я сьогодні не бачу. Президент знає чітко мою позицію. Я завжди йому говорю те, що думаю. Подобається йому це чи не подобається. Велика частина того, що я говорю, залишається один на один тому, що я завжди вірю, що людина одумається і буде робити те, що має робити згідно з Конституціїєю.
- Що можете сказати про теперішні стосунки з президентом? Вони взагалі зіпсувалися, ніякі?
- Здається, що якими були, такими вони і є. Одна частина - це відносини між людьми. Вони давні і мають свою історію. Друга частина - це відносини мера міста Львова і президента України. Ці відносини, насправді, є сумні, тому що жодна ініціатива, яка була запропонована містом за час роботи президентом не була підтримана. І третє питання - відносини лідера партії "Самопоміч" і президента, як власника партії БПП. Тут є проблема тому, що на сьогоднішній день партія "Самопоміч" є в опозиції, але, з іншого боку, партія "Самопоміч" підтримує і в парламенті всі реформаторські закони, які голосуються. Якби не голоси "Самопомочі", то жоден закон би не пройшов.
- Ви часто згадуєте про те, що стосунки із президентом погані тому, що Адміністрація хоче, аби фракція "Самопоміч"голосувала,як їй потрібно. Чи далі продовжується цей тиск?
- Українська політика має певні закономірності. Спочатку вас намагаються купити, потім залякати, потім вас атакують і хочуть знищити. На сьогодні ми пройшли два перших етапи і прийшли до третього, коли нас атакують і пробують знищити. А ми цього не хочемо, тому будемо займати тверду, проукраїнську позицію.
- Ви сказали, що вас намагалися купити. Про які суми грошей шла мова?
- Купують не тільки грошима, а різними благами, посадами.
- А що пропонували?
- Різні речі.
- Наприклад?
- Мені пропонували бути прем’єр-міністром.
- Так. Ви це вже говорили. А навіщо?
- Щоб заманити в пута і обпутати. Ви ж розумієте, що неможливо бути самодостатнім прем'єр-міністром,якщо ти не маєш більшості в парламенті. Так нереально працювати. Сьогодні більшість - олігархічна. Можливо, ми колись доживемо до того часу, коли прем’єр-міністр буде працювати в синхроні з парламентською більшістю. По-іншому робити реформи не можливо. Тобто, прийняли рішення, що приймається закон, - вранці проголосували. В обід починаємо впроваджувати його в життя, приймаючи ті чи інші постанови Кабінету міністрів, маючи чітку вертикаль по місцях. У нас завжди всі голосування в парламенті ситуативні в залежності від того вигідно це олігархату чи ні. Тому сам парламент перестав бути площадкою, де приймаються рішення. Рішення приймаються на закритих зустрічах, які проводить Петро Олексійович з різними партнерами і там вони вирішують, чиї голоси будуть купувати, що кому будуть пропонувати.
- Окрім посади прем’єра ще якісь посади пропонували "Самопомочі"?
- Багато було різних пропозицій. Зокрема, на пряму депутатам від нашої фракції.
- Наприклад?
- Міністрами пропонували бути. Інші блага.
- Якими міністрами?
- Різними.
- Посаду міністра АПК?
- В тому числі.
- Івану Мірошниченку?
- Неодноразово.
- А на регіональному рівні? Можливо, посади голів місцевих адміністрацій?
- А що вирішує голова обласної адміністрації? На що він має вплив? Його можуть звільнити за одну секунду указом президента.
- Що зараз з вивозом сміття у Львові? Я так розумію, що цим питанням наразі займається обласна державна адміністрація?
- Всі компанії-перевізники, які вивозили сміття з міста Львова, і далі його вивозять. Але, починаючи з літа, цей процес припинили блокувати. Пригадуєте, коли наші автівки з відходами завертали з центральної України у супроводі мигалок ДАІ? На сьогоднішній день не блокують. Але за це ми платимо в область 25 мільйонів гривень в місяць. Це шалені кошти. Думаю, десь половину тих коштів вони витрачають на щось інше. На що саме, нас не інформують. Ми жодного звіту за ті кошти так і не отримали. Але ми платимо ці кошти тому, що безпека львів'ян вартує цього. Натомість, ми на завершальній стадії по проектній частині стосовно будівництва нового сучасного заводу і також рекультивації існуючого полігону.
Тут нашим партнером є відома французька компанія, яка фінансується за кошти французького уряду. Це будуть достатньо унікальні проекти, як для України, бо в нас в державі не збудований жодний сучасний завод з переробки відходів. Ми маємо амбіцію збудувати один з найкращих в Україні. Ситуація з ТПВ в Україні - катастрофічна тому, що 96 відсотків усього сміття іде на полігони без жодного сортування та переробки. Наприклад, в Європі поставили собі планку на наступні періоди дійти до 10 відсотків на полігон, а 90 - на переробку. В Україні ніхто тим питанням серйозно не займається. Ніхто не хоче за цю тему братися. А тема досить складна. Бо в нас, за різними підрахунками, від 3 до 5 відсотків території України знаходиться під різними полігонами.
- В якому році сміттєпереробний завод запрацює?
- Якщо ми розпочнемо будівельні роботи наступного року, то для будівництва заводу потрібно близько два роки. По рекультивації цейпроцес триватиме на багато довше, але це все йтиме етапами.
- Всі ці роки Львівська ОДА вивозитиме сміття?
- Ми підписали з ними угоду на 2 роки, що два роки вони не блокуватимуть вивезення сміття. Обласна адміністрація нікуди нічого не вивозить. Перевізники, які виграли тендер на право вивозити сміття зі Львова, які працювали, такі і працюють. Але обласна адміністрація, підписались, що вона не буде блокувати.
- Чи готові ви нарешті назвати прізвище людини, відповідальної за "сміттєву блокаду"?
- У нас є чіткий розподіл функцій в державі, хто що робить. В нас на сьогодні є одна людина, яка в собі суміщає дуже багато посад – президента, прем’єра і дуже багатьох міністрів. Яка є геніальною від народження. Ви прекрасно знаєте прізвище цієї людини.
- Ви маєте на увазі Порошенка?
Садовий лиш розвів руками.