ua en ru

АМКУ: Підстав для підвищення тарифів на ЖКП у Києві немає

Автор: RBC.UA
Антимонопольний комітет України (АМКУ) вважає, що підстави для підвищення комунальних тарифів у місті Києві відсутні, а чинні тарифи не мають належного економічного обґрунтування. Про це повідомляє прес-служба АМКУ.

Антимонопольний комітет України (АМКУ) вважає, що підстави для підвищення комунальних тарифів у місті Києві відсутні, а чинні тарифи не мають належного економічного обґрунтування. Про це повідомляє прес-служба АМКУ.

За висновками Комітету, Київська міська державна адміністрація (КМДА), приймаючи рішення щодо підвищення тарифів з 1 липня 2010 року, порушила процедуру їх встановлення та норми закону України "Про житлово-комунальні послуги". Адже перед прийняттям розпорядження не було оприлюднене обґрунтування таких змін.

Між тим, КМДА досі не визначила виконавців послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, що робить механізми запровадження тарифів ще більш непрозорими, унеможливлює проведення перерахунків зі споживачами за ненадані чи неякісні комунальні послуги.

Комітет наголошує, що з листопада 2008 року не змінювалися ціни на природний газ для населення, що могло б стати причиною для перегляду тарифів.

"Антимонопольний комітет вимушений констатувати, що бездіяльність Київської влади та відповідних муніципальних служб, які не можуть забезпечити нормальне функціонування житлово-комунальної сфери, у черговий раз призводить до перекладення всіх прорахунків на плечі споживачів. Замість здійснення ефективних заходів зі збереження та раціонального використання ресурсів, влада вкотре обирає найпростіший шлях систематичного необґрунтованого підвищення тарифів, що є неприпустимим", - заявив, коментуючи ситуацію, голова АМКУ Олексій Костусєв.

Він додав, що Комітет має намір завершити розслідування з цього приводу та прийняти рішення, націлене на захист вимог конкуренційного законодавства та інтересів споживачів.

Нагадаємо, 31 травня ц.р. КМДА прийняла розпорядження № 392 щодо підвищення тарифів на послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води для населення. Документ було опубліковано в комунальній газеті "Хрещатик" 1 червня ц.р.

Згідно з розпорядженням, тариф на централізоване опалення при наявності будинкового та квартирних засобів обліку теплової енергії, яка використовується на опалення, для проведення розрахунків з населенням, становить з 1 липня 2010 р. 184,41 грн/1 Гкал, а за відсутності будинкових та квартирних засобів обліку теплової енергії - 2,26 грн/1 кв. м (1,6 грн - раніше) опалювальної площі на місяць.

Тариф на централізоване опалення в опалювальний сезон для нарахувань пільг та субсидій при проведенні розрахунків з населенням за показаннями будинкового та квартирних засобів обліку теплової енергії становить 4,52 грн/1 кв. м опалювальної площі на місяць; на гарячу воду в гуртожитках - 14,10 грн на 1 особу на місяць; на гарячу воду для населення при наявності квартирного або будинкового засобу обліку гарячої води - 11,75/1 куб. м, на гарячу воду в будинках з централізованим постачанням гарячої води з ваннами, обладнаними душами - 41,14 на 1 особу на місяць; на гарячу воду в будинках з централізованим постачанням гарячої води, обладнаних умивальниками, мийками та душами, - 27,61 грн на 1 особу на місяць; на гарячу воду в будинках з централізованим постачанням гарячої води з сидячими ваннами, обладнаними душами - 32,89 грн на 1 людину на місяць.

Тарифи на теплову енергію, що виробляється АК "Київенерго" та ЗАТ "ЕК" ДАРтеплоцентраль "для відпуску балансоутримувача теплових пунктів, в тому числі житлово-експлуатаційним організаціям, житлово-будівельним кооперативам, об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків, інших балансоутримувачів житлових будинків усіх форм власності, для вироблення / створення комунальних послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води населенню, становлять 152,22 грн/1 Гкал (з ПДВ) і 150,56 грн/1 Гкал, якщо будинкових засобів обліку теплової енергії належить балансоутримувачу житлового будинку або відсутній.

Нагадаємо, 28 травня в ефірі телеканалу «Україна» міністр з питань надзвичайних ситуацій Нестор Шуфрич заявив, що Кабінет міністрів України заборонив місцевим радам підвищувати тарифи на житлово-комунальні послуги. «Ми місцевим радам заборонили піднімати тарифи. Якщо виникне ситуація, коли цей тариф буде обгрунтований, то по узгодженню з урядом, після ретельних експертиз і після того, як це буде пояснено громадянам України, таке може робити місцева рада», - сказав він.

Раніше, 14 травня ц.р. Київрада прийняла бюджет Києва на 2010 р. Варто відзначити, що документ припускає значне скорочення фінансування житлово-комунального господарства. Зокрема, фінансування сфери ЖКГ знизиться до 340 млн грн (у 2009 р. цей показник становив 1,8 млрд грн). в той же час, бюджет не передбачає компенсацію комунальним підприємствам Києва різниці між чинними тарифами на послуги ЖКГ і економічно обгрунтованими.

Відзначимо, це не перша спроба КМДА підвищити тарифи на житлово-комунальні послуги в столиці. Так, у жовтні 2008 р. КМДА запропонувала підвищити вартість опалення та водопостачання, але 25 грудня 2008 р. Київрада ввела мораторій на підвищення тарифів для населення до закінчення опалювального сезону. Пізніше, 23 квітня 2009 р. мораторій був скасований Київрадою, а вже 29 квітня КМДА прийняла рішення про поетапне підвищення тарифів на послуги ЖКГ.

З 1 червня 2009 р. вартість послуг збільшилася в середньому на 50%. У свою чергу Кабмін, в липні 2009 р., призупинив дію квітневих розпоряджень і подав судовий позов до КМДА та Головного інформаційно-обчислювального центру. В результаті розгляду позову 12 серпня 2009 р. Окружний адмінсуд Києва призупинив рішення КМДА від 29 квітня 2009 р.

13 жовтня 2009 р., Кабмін погодився виділити міському бюджету дотацію на покриття різниці між чинними та економічно обгрунтованими тарифами, а НАК "Нафтогаз України" гарантувала безперебійні поставки газу. У результаті Київрада вирішила знизити тарифи на опалення та гаряче водопостачання для населення до рівня, що діяли до 1 червня 2009 р.