Антимонопольний комітет України (АМКУ) проводить дослідження на предмет дотримання учасниками ринку скрапленого газу вимог конкурентного законодавства. Про це повідомив в.о. голови комітету Рафаель Кузьмін сьогодні під час інтерв'ю для телеканалу UBR, повідомляє прес-служба АМКУ.
Антимонопольний комітет України (АМКУ) проводить дослідження на предмет дотримання учасниками ринку скрапленого газу вимог конкурентного законодавства. Про це повідомив в.о. голови комітету Рафаель Кузьмін сьогодні під час інтерв'ю для телеканалу UBR, повідомляє прес-служба АМКУ.
Підставою для дослідження стало підвищення цін на скраплений газ в середньому на 17%.
Як поінформував Кузьмін, вимоги про надання пояснень щодо цінової ситуації були направлені найбільшим вітчизняним виробникам скрапленого газу. Зокрема, ВАТ "Укрнафта", ДК "Укргазвидобування", ВАТ "Лінос", АТ "Укртатнафта" та іншим.
У разі доведення факту вчинення антиконкурентних узгоджених дій на ринку порушникам загрожують штрафні санкції до 10% річного доходу.
Раніше в коментарі РБК-Україна заступник директора науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев відзначив зростання цін на скраплений газ на оптовому ринку станом на 12 серпня в середньому зросли на 30% - з 7 тис 700 грн/т до 10 тис 450 грн/т.
"Ціни на скраплений газ на оптовому ринку станом на 12 серпня 2011 р. в середньому зросли з 7 тис 700 грн/т до 10 тис 450 грн/т, тобто на 30%, а на роздрібному ринку 1 липня ці ціни в середньому становили 5 грн 49 коп / л, а зросли до 12 серпня до 6 грн 54 коп/л, тобто на 20%. Першопричина - це те, що держава втратила контроль за ситуацією на цьому ринку, у зв'язку з чим окремі суб'єкти господарювання поспішили скористатися цією можливістю і здійснити далеку від чистої конкурентної боротьби діяльність. На спеціалізованих аукціонах ціна в 3-4 рази нижче, ніж у середньому по ринку. У зв'язку з цим окремі суб'єкти отримують серйозні конкурентні переваги, реалізуючи закуплений на цих аукціонах газ для АЗС", - повідомив Рябцев.
Також експерт зазначив, що вітчизняні НПЗ не вважають цей продукт прибутковим, віддаючи перевагу виробництву бензину і дизпаливу. "За останні три роки обсяг імпорту скрапленого газу виріс з 0 до 25%. У липні було створено штучний дефіцит на цьому ринку. Великі партії скрапленого газу були зупинені на кордоні", - зазначив експерт.
Також він додав, що в середньому по Україні ціни на скраплений газ становлять 6 грн 50 коп/л, в той час, як у Криму, Києві та Київській області ці ціни коливаються від 6 грн 80 коп/л до 7 грн 10 коп/л. "В середньому різниця по цінах на цей газ по Україні становить 50-70 коп. Ситуація на цьому ринку не врегульована по сьогоднішній день: проблеми на кордоні, держава досі не включила скраплений газ в прогнозний баланс нафтопродуктів, у компаній немає можливості отримувати цей ресурс і т.д. Якщо ситуація не врегулюється, то можна буде очікувати вирівнювання цін по всій території України до цін у лідируючих областях (Києві, Криму, Київської області) найближчим часом", - зазначив Рябцев.
Нагадаємо, що АМКУ в червні-серпні 2011 р. прийняв рішення про накладення штрафів на 19 суб'єктів господарювання, що постачають газ і електроенергію, на суму 218 тис. грн. "АМКУ було проведено 66 перевірок суб'єктів господарювання, що постачають газ і електроенергію. За результатами яких розпочато 60 справ за ознаками порушень конкурентного законодавства та прийнято рішення у 19-ти справах про накладення штрафних санкцій на відповідачів в розмірі 218 тис. грн", - заявив в.о . голови комітету Рафаель Кузьмін.