У Америки жіноче обличчя: що потрібно знати про нового посла США в Україні

Четвер 25 серпня 2016 08:00
У Америки жіноче обличчя: що потрібно знати про нового посла США в Україні
Марі Йованович стала першою жінкою на посту посла США в Україні
24 серпня в Україні розпочала свою роботу новий посол США. На цій посаді Джеффрі Пайетта, який очолював дипломатичну місію США в Україні з серпня 2013 року, замінить Марі Йованович. Посол прибула до Києва 23 серпня і вручила копії вірчих грамот заступнику міністра закордонних справ україни Вадим Пристайко. Джеффрі Пайетт не закінчив свою дипломатичну кар'єру. Президент США Барак Обама вирішив зробити його послом США в Греції. На нього був відправлений агреман, і він вже схвалений грецькою владою. РБК-Україна зібрала інформації про нового посла США в Україні.

24 серпня в Україні розпочала свою роботу новий посол США. На цій посаді Джеффрі Пайєтта, який очолював дипломатичну місію США в Україні з серпня 2013 року, замінить Марі Йованович. Посол прибула до Києва 23 серпня і вручила копії вірчих грамот заступнику міністра закордонних справ україни Вадиму Пристайко.

Джеффрі Пайєтт не закінчив свою дипломатичну кар'єру. Президент США Барак Обама вирішив зробити його послом США в Греції. На нього був відправлений агреман, і він вже схвалений грецькою владою.

РБК-Україна зібрала інформацію про нового посла США в Україні.

Марі Йованович стала восьмим послом США в Україні та першою жінкою на цій посаді. Їй 57 років. У відкритих джерелах вказується, що її дід – серб, а батьки – емігранти з Росії. Сама Йованович народилася в Канаді. Коли їй було три роки, її батьки переїхали в Штати. У США майбутній посол США отримала освіту в Прінстонському університеті, Пушкінському інституті і Національному військовому коледжі. Отримала ступінь бакалавра з історії та комплексу дисциплін, пов'язаних з вивченням мови, літератури, культури, історії, політики та економіки Росії.


Її дипломатична кар'єра почалася в 1986 році.

Вперше в Україні в дипломатичному статусі Марі Йованович опинилася на початку 00-х. З 2001 по 2004 рік вона працювала заступником посла США в Україні (тоді цю посаду обіймав Карлос Паскуаль). Протягом деякого часу вона обіймала посаду тимчасового повіреного США в Україні.

Саме Йованович повідомила, що американські спецслужби підтвердили автентичність одного епізоду з т. зв. "плівок Мельниченка". Той, в якому йде мова про продаж Україною радіолокаційних систем "Кольчуга" режиму Саддама Хуссейна. На прес-конференції 25 вересня 2002 року Марі Йованович заявила: "ФБР провело аналіз, який довів, що плівка є автентичною. Ця плівка є достатньою умовою для перегляду нашої політики щодо України. Сам факт існування цієї касети... є дуже хвилюючим. Ми також поінформували про це наших союзників. В додаток до цього (записів Мельниченка, - ред.), у нас є ще інші ознаки, які ми зараз дуже уважно вивчаємо". Як відомо, згодом було встановлено, що Україна ніяких РЛС Іраку не продавала.

У серпні 2004 року Йованович призначили старшим радником заступника Державного секретаря США з політичних питань. А 3 червня 2005 року президент США Джордж Буш за підтримки держсекретаря США Кондолізи Райс висунув її на посаду американського посла в Киргизії. На цю посаду вона була призначена в 2005 році і обіймала її до 2008-го. У Киргизії вона опинилася після «тюльпанової революції», яка пройшла в березні 2005-го і в результаті якої президентом, замість Аскара Акаєва став Курманбек Бакієв.

За час її перебування у статусі посла в Киргизії розгорівся скандал навколо вбивства американським військовослужбовцем киргизького водія заправного автомобіля на американській військовій базі поблизу аеропорту Манас, яку ВПС США орендували за 150 мільйонів доларів в рік для забезпечення військової операції в Афганістані.

Тоді киргизький уряд вимагав позбавити американського військового дипстатусу, щоб отримати можливість судити останнього за киргизьким законами. Цього не сталося – солдат був відправлений в США.

Складна ситуація склалася і навколо самої бази. Киргизька влада не раз піднімали питання про збільшення орендної плати. Зрештою США виявилися змушені покинути базу Манас, але сталося це вже після того як Йованович перестала бути послом США в Киргизії.

1 серпня 2008 року Сенат США затвердив кандидатуру Марі Йованович на посаду Надзвичайного і Повноважного посла країни в Вірменії. Працюючи в Єревані, Марі Йованович займалася питанням вирішення конфлікту в Нагірному Карабасі, відзначаючи важливість мирного, а не військового врегулювання цього конфлікту між Вірменією та Азербайджаном.

Закінчивши роботу у Вірменії, Марі Йованович повернулася в США, де з 2012 року та до затвердження на посаді посла США в Україні, займала посаду головного заступника помічника держсекретаря США в бюро з європейських і азіатських справ.

Один з перших заходів, які Марі Йованович відвідала в якості нового посла США в Україні, став урочистий прийом з нагоди 25-річчя Незалежності України.

Читайте РБК-Україна в Google News

On Top
Продовжуючи переглядати RBC.UA Ви підтверджуєте, що ознайомилися з Політикою конфіденційності Правилами користування сайтом і згодні з використанням файлів cookie. Ознайомитися
Погоджуюся