Американський ВВП в I кварталі виріс на 1,9%
Валовий внутрішній продукт (ВВП) США в I кварталі 2012 р. в порівнянні з попереднім кварталом виріс на 1,9% в перерахунку на річні темпи (annual rate). Такі переглянуті дані оприлюднило сьогодні, 31 травня 2012 р., Міністерство торгівлі США. Аналітики також очікували, що ВВП США в I кварталі ц.р. зросте на 1,9%. Зростанню ВВП в I кварталі 2012 р. сприяло збільшення споживчих витрат, що є основним драйвером американської економіки, а також експорт. Зростання споживчих витрат у I кварталі 2012 р. склало 2,9%, в той час як в IV кварталі 2011 р. цей показник збільшився на 2,1%. Водночас зростання американської економіки в I кварталі 2012 р. дещо сповільнилася в порівнянні з попереднім кварталом, коли американська економіка зросла на 3,0%.
Це друга оцінка американського ВВП (з трьох) від Бюро економічного аналізу при Мінторгу США. Попередні дані, опубліковані місяць тому, свідчили про темп зростання економіки в 2,2%. Таким чином, Мінторг США знизив оцінку зростання економіки в січні-березні ц.р. на 0,3 процентного пункту в порівнянні з попередніми розрахунками. При цьому економічне зростання США істотно сповільнилося в порівнянні з IV кварталом 2011 р., коли економіка зросла на 3% в перерахунку на річну динаміку.
Зниження оцінки зростання за I квартал поточного року пов'язане з переглядом ряду ключових компонентів ВВП - споживчих витрат, товарно-матеріальних запасів бізнесу та показників зовнішньої торгівлі. Споживчі витрати, що забезпечують 70% економічної активності в США, в I кварталі 2012 р. виросли, за переглянутими даними, на 2,7% (раніше повідомлялося про зростання на 2,9%). Ділові запаси збільшилися на 57,7 млрд дол., а не на 69,5 млрд дол., як повідомлялося раніше, і внесли лише 0,21 процентного пункту в показник зростання ВВП. Згідно ранньої оцінкою, внесок даного компонента в ріст економіки склав 0,59 процентного пункту.
Зростання імпорту товарів і послуг в США виявився вищим, ніж в попередній оцінці, також негативно вплинувши на зведений показник економіки. За переглянутими даними, обсяг імпорту збільшився на 6,1% проти колишньої оцінки в 4,3%. Остаточні продажу внутрішнього продукту, тобто ВВП без урахування зміни ділових запасів, в I кварталі 2012 р., згідно з уточненими даними, виросли на 1,7% (раніше повідомлялося про зростання показника на 1,6%).
Економісти вважають, що невисокі темпи заміщення ділових запасів у I кварталі ц.р., а також відкат цін на паливо в США на більш прийнятні рівні і поліпшення ситуації на ринку житла забезпечать більш швидке економічне зростання за II квартал 2012 р. В даний час аналітики в середньому прогнозують, що зростання ВВП США в поточному кварталі складе близько 2,5%.
Нагадаємо, Президент США Барак Обама у лютому ц.р. представив перед конгресом бюджетний план на 2012-2013 фінансовий рік (розпочнеться 1 жовтня ц.р.). Дефіцит бюджету прогнозується в розмірі 901 млрд дол., що становить 5,5% від ВВП країни в порівнянні з 8,5% дефіциту (1,33 трлн дол.), запланованими на 2011-2012 фінансовий рік. Водночас згідно з прогнозом бюджетного управління конгресу США, за підсумками 2011-2012 фінансового року (завершиться 30 вересня поточного року) дефіцит бюджету Сполучених Штатів Америки становитиме 1,08 трлн дол.
Як повідомлялося, близько 12% ВВП США припадає на частку виробничого сектора, де його обсяг у квітні 2012 р. збільшився на 1,1% порівняно з попереднім місяцем. Аналітики очікували збільшення показника на 0,6%. Порівняно з квітнем 2011 р. обсяг промислового виробництва в США в квітні 2012 р. збільшився на 5,2%.
Раніше міністр фінансів США Тімоті Гайтнер і глава ФРС Бен Бернанке неодноразово заявляли, що, незважаючи на всі проблеми, які американська економіка відчуває, є позитивні сигнали, які можуть свідчити про її швидкий вихід зі ступору. В останній версії доповіді World Economic Outlook Міжнародного валютного фонду, МВФ підвищив прогноз зростання світової економіки на поточний рік на 0,2 п.п. до 3,5%, на 2013 р. - до 4,1%, але попередив, що ризики залишаються і процес відновлення все ще дуже непевний. Як наголошується в документі МВФ, зростання світової економіки набирає темпи на тлі відновлення економіки США та деякої розрядки ситуації в Європі, хоча ризики все ще високі: ескалація кризи в єврозоні або стрибок цін на нафту на тлі геополітичної напруженості можуть легко похитнути впевненість інвесторів і стати для світової економіки перешкодою на шляху її відновлення. "Фаза гострої кризи суверенних боргів у Європі минула, з'явилися позитивні сигнали з США, і повернувся оптимізм. Все ж слід проявляти обережність: навіть при відсутності повторення кризи в Європі розвинені економіки все ще не позбулися перешкод на шляху відновлення", - наголошується в доповіді МВФ.
Нагадаємо, ВВП США за підсумками 2011 р. виріс на 1,7%, в 2010 р. - збільшився на 2,8%. У 2009 р. американська економіка скоротилася на 2,6%.