ua en ru

"Альфа-Банк" на передовій гібридної війни

"Альфа-Банк" на передовій гібридної війни Фото: "Альфа-Банк" (РБК-Україна)

«Альфа-Банк», яким володіють російські громадяни активно оперує персональними даними мільйонів українців і підминає під себе стратегічні підприємства країни.

Банківська матрьошка росіян

Реєстрація власності на фізосіб, які були російськими громадянами, дозволяє з успіхом обходити «Альфа-Банку" санкції введені НБУ проти російських фінустанов. Це дозволяє проникати в стратегічні галузі і підприємства.

Після початку російської агресії Нацбанк України ввів санкції щодо російських банків, які працюють в Україні. Цим банкам заборонено здійснювати будь-які фінансові операції на користь пов'язаних з ними осіб, зокрема, материнських структур.

Але санкції поширюються далеко не на всі російські банки. У регуляторі тоді уточнили, що заходи торкнуться тільки банків з державним російським капіталом. Банків з приватним російським капіталом вони не торкнуться. До числа «нетронутими» відноситься і «Альфа-Банк».

Його власником є компанія ABH Holdings S. A. Остання ж належить Михайлу Фрідману - 36,47% і Герману Хану - 23,27% (громадяни Ізраїлю), а також Олексію Кузмичеву - 18,12%, Петру Авену -13,76%, Андрію Косогову - 4,08% (всі - громадяни РФ, які проживають в Москві). Причому, всім очевидно, що і Михайло Фрідман і Герман Хан, хоч і є громадянами Ізраїлю, але вони заробили свої статки в постперебудовній Російській Федерації.

Все це не заважає банку працювати часто з дуже важливими підприємствами. Восени цього року стало відомо, що «Укрсоцбанк» отримав на обслуговування Київський метрополітен. Йшлося як про переведення рахунків підприємства в інший банк, так і відкриття зарплатного проекту.

В даному випадку, «Укрсоцбанк» виступив прикриттям для «Альфа-Банку». Ще в жовтні 2016 року стало відомо, що ABH Holdings S. A. став власником 99,9% акцій «Укрсоцбанку».

ABH Holdings S. A. одночасно є власником «Альфа-Банку» і «Укрсоцбанку». Станом на липень 2016 року активи обох складали 92,6 млрд гривень і сукупно займали четверту позицію серед банків України. Попереду були тільки Приватбанк, Ощадбанк і Укрексімбанк.

Тому Київський метрополітен хоч і опосередковано, але перейшов на обслуговування в російський банк. Причому стратегічно важливе підприємство з середньодобовим потоком 1,3 млн пасажирів на добу вирішило перейти на повне обслуговування з державного «Ощадбанку» у російський «Альфа-Банк». Тільки прибуток Київського метрополітену в 2016 році склав 60 млн грн, а кількість співробітників – близько 8000.

Адміністрація метрополітену навіть розпорядилася облаштувати робочі місця для співробітників «Укрсоцбанку», щоб ті могли здійснювати видачу зарплатних карт прямо не підприємстві. У документі типово доперебудовному стилі зазначено «сприяти» розміщенню робочих місць працівників банку.

Початком роботи Київського метрополітену з новим банків зацікавилися народні обранці. Народний депутат Андрій Помазанов звернувся до голови Київської міськдержадміністрації (КМДА) Віталія Кличка перевірити факти співпраці КП "Київський метрополітен" з банками, контрольованими юридичними і фізичними особами Російської Федерації. Його зацікавили приписи забезпечити прибуття співробітників КП в робочий час (без порушень виробничого процесу) для оформлення зарплатних карток та скласти графіки їх явки, визначивши відповідальних за розв'язання організаційних проблем.

Російські кадри вирішують все

Паралельно, «альфівці» методично виробляють заміну кадрів у придбаному «Укрсоцбанку». Як повідомляють українські ЗМІ, з головою правління «Укрсоцбанку» Тамарою Савощенко був розірваний контракт. На її місце призначено Ростислава Матяша, який впродовж семи років займав посаду віце-президента, директора з юридичних питань «Альфа-Банку». Українська команда менеджменту поступово згортається і замінюється кадрами з російського банку.

Зараз «Альфа-Банк» посідає третє місце в ренкінгу НБУ і на відміну від інших банків активно розвиває свою філіальну мережу, в тому числі регіональну. Хоча держбанки і банки з іноземним капіталом планомірно скорочують свою присутність в регіонах.

У такій ситуації для банку дуже важливі продукти і послуги, які будуть користуватись попитом незалежно від ситуації на ринку. Одним із видів банківських послуг такого роду є обслуговування зарплатних проектів компаній.

Рахунки державних підприємств та їх зарплатні проекти завжди були і будуть ласим шматочком для банківської системи. Бюджетні платежі це надійне джерело надходження коштів та доступ до численної армії держслужбовців. Тому практично всі банки намагаються мати в активі великі державні проекти.

Треба сказати, що відносини з органами влади у «Альфа-Банку» поставлені дуже добре. Влітку поточного року один з резервістів територіальної оборони заявив, що російський банк проводить учасникам військових зборів на свої карти. За словм активіста Олександра Славського, «держава, в особі чиновників Міністерства оборони, заплатила військовослужбовцям невеликий гонорар через банк, кінцевими власниками якого є росіяни». Імовірно, в руках російських громадян могла виявитися і інформація про списки резервістів і навіть українських військовослужбовців.

Що стосується переходу компанії на обслуговування в інший банк, то банкіри мають тут самий багатий інструментарій. Як правило, подібні рішення приймаються керівниками самого підприємства. Дуже часто для цього використовується мотивація директора та фінансового директора. Вони отримують додаткові преференції за рахунок того, що зарплатні проекти обслуговуються в тому банку, в якому обслуговується сама юридична особа.

В російських банках такі речі поставлені на потік і у всіх є своя методика. Так, в одному з російських підрозділів «Альфа-банку» працює дванадцять управлінь по роботі з різними галузями, в тому числі з підприємствами військово-промислового, будівельного, нафтогазового комплексів, енергетики, зовнішньоекономічної діяльності. Це дозволяє фінустанові знати всіх гравців, стан їх справ і швидко знайти спільну мову з потенційним клієнтом ще на першій зустрічі.

Банк може прийняти на роботу родичів «потрібних» людей, спонсорувати публічні заходи, що проводяться під егідою підприємства, надавати безкоштовні консультаційні послуги, надавати пільгові умови кредитування та обслуговування рахунків, дисконтні програми.

В тому числі, фінансові інститути можуть залучати юридичних осіб наданням послуг, які не вписуються в рамки закону. Переведення в готівку і податкові оптимізації користуються попитом у широкого кола фірм.

Між директором Київського метрополітену Віктором Брагінським і російським «Альфа-Банком» легко можуть знайтися точки дотику. Прикладом тому співпраця КП «Київський метрополітен» і ТОВ «Київпейсервіс».

Компанія є оператором обладнання, встановленого в столичному метро. Мова йде про терміналах самообслуговування. Відповідний договір між столичною підземкою і «Київпейсервіс» був укладений ще в 2009 році.

Депутати Київради звернули увагу на сам договір та його положення. Сам документ був укладений без проведення конкурсу. У ньому була передбачена автоматична пролонгація та відсутні механізми індексації плати з урахуванням інфляції. За фактом, договір був безстроковим.

З причини давності укладання договору вартість оренди розміщення терміналів в київському метрополітені давно вже перестала бути ринковою. Тому були всі підстави вважати, що дія даного договору приносила підприємству збитки.

Депутатам вдалося з'ясувати, що в 2009 році «Київпейсервіс» платив комунальному підприємству 297 гривень на місяць за розміщення 1 терміналу, а в поточному році - 450 гривень в місяць. У той же час, останні конкурси показали, що банки готові сплачувати КП «Київський метрополітен» 5 тис. гривень за розміщення одного банкомату. В «Альфа-банку» анонсують розвиток та впровадження нових сервісів.

Поки ж російський «Альфа-Банк» в Україні завершує 2017 рік з найбільшим в історії установи доходом. За перші три квартали прибуток склав 23,7 млн грн. Це буде найбільший дохід в історії банку. Одночасно, «Альфа-банк» знаходиться на шостому місці серед українських банків за витратами на рекламу, одержує від НБУ 625 млн грн рефінансування і виплачує кошти Фонду гарантування вкладів фізичних осіб вкладникам банку «Хрещатик». Так що персональних та інших даних у розпорядженні, афілійованої росіянами структурі предостатньо.

Паралельно, російські власники заводять в склад інвестфонди, які повинні згодом стати прикриттям для капіталу з країни-агресора. А головою наглядової ради українського «Альфа-Банку» має стати людина, пов'язана з діяльністю скандального RosUkrEnergo. Співвласником цієї компанії були підконтрольні «Газпрому» структури. При цьому сам банк активно нарощує свою присутність на ринку, підвищуючи ризики для всієї економіки України в гібридній війні.