ua en ru

Олексій Резніков: "Тільки публічність у боротьбі з корупцією не дозволить винним опинитися безкарними"

Олексій Резніков: "Тільки публічність у боротьбі з корупцією не дозволить винним опинитися безкарними" Фото: Олексій Резніков
Автор:
Реалістичний бюджет міста, успішна, а часом навіть агресивна боротьба з незаконними МАФами і незаконними будівництвами, скорочення бюрократичного апарату, прозорість у питаннях приватизації та результативна боротьба з корупцією - такі перші підсумки роботи команди Віталія Кличка в Києві після закінчення 300 днів після обрання нової влади.

Реалістичний бюджет міста, успішна, а часом навіть агресивна боротьба з незаконними МАФами і незаконними будівництвами, скорочення бюрократичного апарату, прозорість у питаннях приватизації та результативна боротьба з корупцією - такі перші підсумки роботи команди Віталія Кличка в Києві після закінчення 300 днів після обрання нової влади.

Про це, та про інші пріоритети роботи команди Кличко у своєму інтерв'ю розповів секретар Київради Олексій Резніков.

- Буквально на початку місяця виповнилося рівно 300 днів після виборів. Які досягнення, по-вашому, можна виділити за цей час?

Олексій Резніков: На жаль, деякий час пішов на розкачку: на підбір мером команди, на моніторинг галузей, на виявлення вад і порушень і все це поряд, звичайно ж, з вирішенням поточних проблем. В цьому році був прийнятий як ніколи зважений і реалістичний бюджет. Хочу трохи відкрити завісу і сказати, що за підсумками першого кварталу у нас навіть незначне перевиконання за деякими статтями. Ми систематично і досить агресивно боремося з МАФами, незаконними будівництвами, йде демонтаж незаконних рекламних конструкцій

- Все, звичайно, добре, але давайте трохи деталізуємо. Про які статті бюджету йдеться, скільки кіосків було демонтовано за ці 300 днів, скільки будов знесено? Що конкретно робите в цих напрямках?

Олексій Резніков: З бюджетом буде невеликий плюс за надходженнями від податку на прибуток підприємств, від оренди землі, хороші показники по ПДФО - податку на дохід фізосіб. Ну і ви пам'ятаєте, що в третій декаді березня був проданий пакет акцій Борщагівського химфарма майже за 200 млн грн.

Починаючи з 2014 року, у Києві було демонтовано понад 2 тисяч незаконних кіосків. Що стосується будівництва, то тут, звичайно, робота складніше, ніж з МАФами, але теж рухається. Наприклад, з останнього, що на пам'яті, знесли будівництво біля озера Глінка, в Кадетському Гаї, на бульварі Дружби народів. На місці незаконного будівництва на Ленінградській площі, яку проінспектував Віталій Кличко, вже побудували прекрасний сквер, де можуть відпочивати кияни.

Це будови, які починалися без будь-якої документації. На жаль все частіше виявляємо випадки, коли, таке відчуття складається, хто їхав повз, побачив ділянку, вийшов, забив свій прапорець і почав будувати. Або ж ті, які велися в порушення всіх містобудівних норм. Знаєте, дуже здивувався, коли дізнався, що бувало й таке, що 23-поверхова "свічка" по всім документам - надбудова над гаражем.

А на одному з останніх пленарних засідань Київрада прийняла рішення про недопущення незаконного будівництва в Києві.

- У чому суть даного рішення?

Олексій Резніков: По-перше, цим рішенням визначаються поняття "самобуд" і "самозахоплення земельної ділянки", а також механізм демонтажу незаконних будівництв. Також чітко регламентується, які об'єкти підлягають введенню в експлуатацію, а які - знесенню. У першому випадку, право на забудову ділянки реалізується її власником або користувачем, а планування і забудова ділянок здійснюється їх власниками чи користувачами. Отже, введення в експлуатацію підлягають тільки завершені будівництвом об'єкти на ділянках, наданих в установленому порядку і з усіма містобудівними документами. Що стосується самобудів, то вони підлягають знесенню, а самовільно зайняті ділянки - звільнення і повернення власникам за рахунок осіб, які здійснили самовільне будівництво і самозахоплення земельних ділянок.

- З будівництвами розібралися. Одні з основних тез, які невпинно повторював мер Кличко: боротьба з корупцією, оптимізація витрат. У КМДА навіть деякі зрушення помітні. А що в цих напрямках робить Київрада?

Олексій Рєзніков: Знаєте, рішення щодо оптимізації структури Київради вже готове. Але я хочу зазначити: якщо в Київміськадміністрації працює близько 2000 чоловік, то в Київраді - 175. І 175 - до оптимізації. В рамках оптимізації заплановано ліквідувати Відділ по роботі з депутатськими фракціями, групами, міжфракційними об'єднаннями та позафракційними депутатами міськради. Основні функції відділу: організаційне та консультативно-методичне забезпечення діяльності депутатських фракцій і груп, позафракційних депутатів, але вони дублюють функції деяких підрозділів секретаритата, наприклад, Управління організаційного та документального забезпечення діяльності Київської міської ради, оскільки фракції, групи і депутати - це і є Київська міська рада, а також - Управління забезпечення діяльності постійних комісій Київської міської ради. Крім того, щорічно на заробітну плату штату відділу з міського бюджету, з кишень киян, виділяється близько 600-750 тис грн. Кияни не повинні платити за роботу тієї чи іншої політсили. Сьогодні у нас 11 чоловік у відділі, по одному на фракцію. А раптом, на наступних виборах зайде 40 політсил і буде створено 40 фракцій по 2-3 людини. Що тоді? Роздувати штат відділу до 40 чоловік і оббирати киян на їх забезпечення? Давайте запитаємо у киян, чи вони готові займатися такою благодійністю.

- Як виглядає ситуація з боротьбою з корупцією?

Олексій Рєзніков: Ви ж знаєте, що Віталій Кличко сам, перший, почав публічно боротися з корупцією і визначив це як свій пріоритет. Тільки публічність у боротьбі з корупцією не дозволить виявитися винним безкарними. Спочатку були викриті корупційні схеми - найгучніша це схема, яка діяла в КП «Київпастранс», Були створені спеціальні структури, так крім управління з питань запобігання і виявлення корупції у структурі Київради, в лютому, як ви знаєте, міський голова підписав розпорядження про створення Антикорупційного ради, в якій я є заступником голови. На першому засіданні ради були створені три внутрішні робочі групи, які працюють фактично в цілодобовому режимі. Групи почали роботу, не чекаючи навіть наступного засідання ради вже, наприклад, щодо прискорення прийняття окремих рішень Київською міською радою (питання про приведення у відповідність порядку з реклами), розробки нових нормативних документів і т. д. Завдяки роботі членів Антикорупційного ради були виявлені порушення в Управлінні електронного урядування та захисту інформації: начальник управління не надав звіт про виконання комплексу робіт з міської цільової програми розвитку електронного управління у Києві на 2012-2014 рр. Зараз проводиться службове розслідування, а на час його проведення керівника управління, Вадима Коновала, усунули. ЧлеРабота ради повинна бути абсолютно відкритою, спільної з громадськістю та ЗМІ, саме тому прийнято рішення про необхідність звернення до представників ЗМІ з проханням надати відому їм інформацію про можливі корупційні схеми в різних сферах у столиці. Зараз відправлені листи на проект "Гроші" телеканалу "1 + 1", Громадського руху "ЧЕСНО!", Інтернет-виданням "КиевВласть" і "Українська правда" з відповідним проханням і на пропозицію про співпрацю.
Вже пройшло два засідання ради, наступне планується на 19 травня. До речі, до червня робочі групи мають підготувати антикорупційну програму Києва. Цілком можливо, що її винесуть на обговорення вже 26 травня на депутатські слухання. Як і обіцяв міський голова - корупція отримає по зубах.

- Що собою представляють депутатські слухання?

Олексій Резніков: Депутатські слухання по своїй суті ті ж пленарні засідання. На слуханнях будуть виступати представники громадськості, ЗМІ з актуальних питань, самі депутати. Хто не зможе бути присутнім безпосередньо на слуханнях, зможе дивитися онлайн трансляцію на каналі "Київ". За результатами виступів можуть даватися протокольні доручення відповідальним особам, а також напрацьовуватися тексти проектів рішень. Але найголовніше, що спікерами на таких слуханнях не депутати, а громадськість. Депутати ж повинні вислухати, прийняти до відома інформацію і при необхідності готувати проекти рішень з того чи іншого питання. Це і є реальна робота з киянами. До речі, в останній раз депутатські слухання проходили ще в квітні 2005 року. Наші слухання пройдуть 26 травня, як я вже сказав, в Колонній залі на Хрещатику, 36. Між іншим, це треті депутатські слухання в Києві за історію, принаймні, незалежної України.

- А коли відбудеться наступна пленарка? Як я розумію, до травневих вже ніхто не збереться.

Олексій Резніков: Ви праві. По-перше, розпорядження про проведення пленарного засідання повинно бути опубліковано не раніше, ніж за 10 днів до дня її проведення, по-друге, сьогодні у нас тільки пройде президія, на якому буде формуватися порядок. Ми за регламентом не встигаємо. Крім того, на наступному тижні я буду у відрядженні в Польщі.

- А що в Польщі?

Олексій Резніков: Я запрошений на Європейський конгрес місцевого самоврядування. До речі, основна тема доповіді - інвестиційна привабливість Києва. Зокрема, поговоримо про концесії, як ключовий механізм залучення інвесторів Зараз співпраця через концесію найбільш вигідну у нашій країні, оскільки формат PPP (державно-приватного партнерства) у нас так і не виписаний повноцінно на законодавчому рівні.

- І все ж, коли відбудеться наступне засідання?

Олексій Резніков: Ймовірно, 14 травня. До цього часу буде готова порядок денний. На початку наступного тижня відстежуйте розпорядження про проведення засідання.

- До речі. За засідань. Тут не так давно вашими зусиллями в тому числі ряд депутатів були викриті в прогулах. А як самі відвідуєте?

Олексій Резніков: Почнемо з того, що ніхто нікого не звинувачував.

Журналістами були запрошені однакові статистичні дані з усіх 120 депутатів. Ці дані були надані у відповідь на журналістський запит. Висновки представники ЗМІ робили самі, виходячи з отриманих цифр. Що стосується мене, то я не пропустив жодного пленарного засідання.

- У цій каденції зрозуміло, що не пропустили. Ви, як ніяк, і заступник мера і секретар Київради. А як ходили на пленарки, будучи депутатом, у минулому скликанні?

Олексій Резніков: Теж вірно. В минулому скликанні я відвідав трохи більше третини із загальної кількості засідань. Я був обраний депутатом на позачергових виборах у травні 2008 року. Пройшов за списком Блоку Катеринчука. Тоді трапився скандал: деякі мої колишні колеги після виборів перебігли в Блок Черновецького. Тоді, з липня 2008 до листопада 2008, тривали судові розгляди щодо складання депутатами від Блоку Катеринчука мандатів і обнулення партсписку. Коли, з об'єктивних причин, це стало неможливим, я відвідував усі засідання Київради (з листопада 2008 по березень 2009). Але, на жаль, згодом Київрада перестав нормально функціонувати, почалися скандали з питань землевідведень і Київрада представлявся в умах городян як виключно корупційний орган, який розкрадає майно територіальної громади. З тих пір (квітень 2009-травень 2013) я принципово перестав відвідувати засідання, крім тих, на яких розглядалися соціально важливі для міста і киян питання.

В червні 2013 року повинні були пройти вибори, але Верховна Рада VII скликання зловживала повноваженнями і навмисне їх не призначала. Всі пам'ятають, які почалися скандали з літа 2013-го навколо діяльності депутатського корпусу. Частиною цього театру я бути не хотів. Я вважав, що нас повинні були переобрати. З цього приводу я неодноразово робив відповідні заяви.

Спілкувався Ігор Медведев