У понеділок, 16 січня, в Старобільському районному суді Луганської області почався процес по справі колишнього керівника парламентської фракції Партії регіонів Олександра Єфремова, який звинувачується в пособництві тероризму і злочинах проти державності. У Старобільську, на першому, підготовчому засіданні, Єфремов опинився без своїх захисників, які в Києві раніше представляли його інтереси. У зв'язку з цим колегія суддів вирішила, що інтереси одного з колишніх чільних "регіоналів" цілком може представляти безкоштовний адвокат. РБК-Україна вирушило в Старобільськ, щоб почути, що про Олександра Єфремова думає суд, він - про звинувачення та війну, а луганчани - про всіх разом узятих.
Старобільський районний суд розташований в Луганській області, в самій зоні АТО, зовсім поруч від лінії фронту. З самого ранку в місті були готові до розгляду справи Олександра Єфремова. Побачити колишнього керівника парламентської фракції, одного з раніше впливових луганчан в залі суду на місці підсудного – навряд чи судді у Старобільську це могли уявити кілька років тому.
На вулиці, біля будівлі суду було обмежено руху транспорту та виставлено оточення, а також чергували кілька машин служб розмінування. У самому суді також були посилені заходи: на вході оглядали речі і перевіряли на наявність зброї тих, хто вирішив відвідати процес.
До вчорашнього засідання Олександр Єфремов містився в Києві, в Лук'янівському СІЗО. Інформацію про те, що слухання по справі будуть проходити в Старобільську, сторона захисту, до останнього моменту, не підтверджувала і не спростовувала. У підсумку, в місто добралися не всі журналісти. Це дало підстави "Опозиційного блоку" заявити, що процес проходив у закритому режимі, що було неправдою.
"Влада свідомо вирішила проводити суд над Олександром Єфремовим у Старобільську – місті, в який складно дістатися і адвокатам, і представникам преси. Але навіть для тих журналістів, які прибули на процес, його безпідставно закрили. Це робиться для того, щоб був винесений обвинувальний вирок, а громадськість не могла перевірити, чи є у Генпрокуратури докази проти опозиційного політика", - йдеться в заяві партії.
Варто також відзначити, що видних представників ПРО в залі дійсно не було, на відміну від дружини Олександра Єфремова - Лариси, яка приїхала на процес.
Фото: Олександр Єфремов у залі Старобільського суду
Як відомо, Генеральна прокуратура України звинувачує Олександра Єфремова в організації захоплення будівлі Луганської обласної ради (ч. 3 ст. 27, ст. 341 ККУ), у сприянні та організації захоплення будівлі служби безпеки в Луганській області (ч. 5 ст. 27, ст. 341 УКУ). Також він звинувачується в умисних діях з метою змінити державні кордони України та сприяння створенню терористичних угруповань ЛНР і ДНР.
Засідання було призначено на 10:00, в суд же Єфремов був доставлений до дев'яти годин.
- Я приїхав до себе, - сказав він, судячи з усього, маючи на увазі все ж не лаву підсудних, а Луганську область.
Підготовче засідання почалося із запізненням на півгодини - судді, сторона обвинувачення і підсудний, всі чекали захисників Єфремова, але вони так і не з'явилися.
Втім, це не зупинило, і зі словами "... розглядається обвинувальний акт у кримінальному провадженні за звинуваченням Єфремова Олександра Сергійовича у вчиненні кримінальних правопорушень..." головуючий суддя Олександр Пелех почав слухання.
Єфремов одразу ж виступив з протестом, заявивши, що слухання у відсутності його адвокатів порушує його право на захист. За словами секретаря, сторона захисту все ж була сповіщена належним чином, і адвокати знали про призначеному засіданні.
- Ваша честь, мої захисники не з'явилися не тому, що вони не хотіли приїхати, та відправити телеграму можна куди завгодно, - тут же пояснив Єфремов.
У теж час, за інформацією секретаря судового засідання, адвокат Євген Солодко вийшов на зв'язок через електронну пошту з проханням перенести засідання на іншу дату. Їх відсутність пояснювалося тим, що вони залишилися в столиці, де готувалися до розгляду в Апеляційному суді Києва законність рішення про продовження строку арешту Єфремова.
- Враховуючи те, що обвинуваченого Єфремова необхідно забезпечити належним правом на захист, вважаю неможливим проведення засідання за таких обставин. Разом з тим, вважаю за необхідне направити відповідне звернення в Центр вторинної безоплатної правової допомоги для надання безкоштовного захисника для проведення окремий процесуальних дій, - сказав прокурор Володимир Гавриш.
Єфремов на такий варіант відмовлявся йти.
- Що стосується громадського адвоката, - нехай прокурор не утруднюється. Я все одно напишу відмову.
Суд схвалив пропозицію сторони обвинувачення, і доручив задіяти у підготовчому засіданні громадської адвоката. Після чого було оголошено технічну перерву.
Подивитися на Олександра Єфремова прийшли місцеві жителі і бійці батальйону "Айдар". Єдиної думки про роль Єфремова у них не було.
- Олександр Сергійович, тримайтеся! - звернулася до підсудного місцева мешканка.
- А ви - дармоїди! Понабивали собі кишені і все, - це вона вже заявила бійцям "Айдара".
- Ага, гільзами і осколками понабивали,- відповів їй один з бійців.
- У мене своя думка! Я - комуніст. Я за народ тут сиджу (в залі суду - ред.), - не вгавала жінка.
- якби ви бачили людей з розірваними частинами тіла, то розповідали б тут свою думку, - стримувався боєць.
У спілкуванні з Єфремовим, який спостерігав за цією сценою, "айдаровцы" стримувати себе не стали і без передмов звинуватили його в розв'язуванні війни.
- Ви принесли війну у Луганськ! Хто стріляв? Я вас питаю, хто стріляв? Я бачив і чеченів, і бурятів тут! - не стримуючи емоцій заявив колишньому керівнику "регіоналів" у парламенті все той же боєць "Айдара".
На це Єфремов чітких відповідей не дав. Він нагадав, що все своє життя керував Луганською областю, і розповів, що у нього є свої "цінності". Події ж на сході України він вважає "громадянською війною".
- Якщо ви не перестанете людей лобами зіштовхувати, це ніколи не закінчиться, - заявив він у відповідь на звинувачення.
Єфремов також додав, що конфлікт на сході України багатьом вигідний, і він знає, кому саме, правда розповідати про це не став.
Після технічної перерви суд прибув безкоштовний адвокат.
- Ми не вирішили питання з моїм захистом! Ви зобов'язані надати час поспілкуватися нам з захисником. Захисник зобов'язана ознайомитися зі справою, в якому вона буде брати участь. Після цього я буду приймати рішення про її участю. Якщо цього зроблено не буде, це - грубе порушення права на захист.
Після цього суд оголосив чергову перерву для знайомства Єфремова з новим адвокатом. Засідання продовжиться сьогодні, 17 січня о 10:00.
Крім рішення про те, чи підходить Олександру Єфремову адвокат, на цьому засіданні має вирішитися ще одне питання – з складом суду. З'ясувалося, що у двох з трьох суддів немає достатньої суддівського стажу для розгляду подібних справ.
Залишається невирішеним і ще один момент: коли в Старобільську буде йти засідання, в цей же час має відбутися засідання Апеляційного суду. Як Олександру Єфремову вдасться взяти участь у двох слуханнях - невідомо.