З Президентом Польщі у 1995-2005 рр. Олександром Квасневським РБК-Україна вдалося поспілкуватися під час 12-ї щорічної зустрічі Ялтинської європейської стратегії (YES), що зараз проходить в Києві. Європейський політик поділився своїми враженнями від проведення реформ в Україні, а також розповів, що останні події у ЄС - наплив мігрантів з Сирії та Африки - відсунули українські питання з першого місця європейського порядку денного.
З Президентом Польщі у 1995-2005 рр. Олександром Квасневським РБК-Україна вдалося поспілкуватися під час 12-ї щорічної зустрічі Ялтинської європейської стратегії (YES), що зараз проходить в Києві. Європейський політик поділився своїми враженнями від проведення реформ в Україні, а також розповів, що останні події у ЄС - наплив мігрантів з Сирії та Африки - відсунули українські питання з першого місця європейського порядку денного.
У той же час політик запевнив, що Європа не забуває про Україну, проте й українська влада повинна робити відповідні кроки.
"Одне з головних завдань, що зараз стоять перед українською владою, - це підтримання в українцях "європейського" духу, бажання будувати незалежну європейську державу. Для цього потрібна краща комунікація між владою та людьми", - заявив Олександр Кваснєвський в бліц-інтерв'ю РБК-Україна.
РБК-Україна: Пане Президенте, ви приїжджаєте до України кожного року. Як би ви оцінили ті зміни, які відбулися в Україні за останній рік?
Олександр Квасневський: На жаль, ситуація в Україні не сильно змінилася. Україна продовжує бути у великій небезпеці, адже політика Росії залишається такою ж агресивною.
Втім в Україні в позитивну сторону змінилося те, що розпочався процес реформ. Я, ознайомившись з доповіддю голови МВФ Крістін Лагард, зрозумів, що ці реформи вкрай важливі. Вона дуже сувора особа, отже ці реформи відбуваються.
До негативних тенденцій можна віднести те, що терпіння людей зменшується, воно вже навіть закінчується. Але треба визнати, що один рік, для того щоб люди відчули покращення, у такій складній ситуації, як в Україні, - то занадто мало.
РБК-Україна: То цей рік для України був роком успіху чи все таки роком поразки?
Олександр Квасневський: Це точно не була поразка, але і успіхом я б це також не назвав. Це була така важка праця, яка повинна принести результати пізніше: через рік, через два.
РБК-Україна: Як на вашу думку, якими зараз є найважливіші завдання української влади?
Олександр Квасневський: Я вважаю, що найважливіше це те, щоби політична система не розвалилася після місцевих виборів, які відбудуться 25 жовтня. По-друге, боротьба з корупцією, по-третє, вдале проведення процесу децентралізації, а по-четверте - це підтримання в українцях "європейського" духу, бажання будувати незалежну європейську державу. Для цього потрібна краща комунікація між владою та людьми.
РБК-Україна: Вчора замголови Адміністрації Президента Дмитро Шимків запитав у деяких політиків, що б вони порадили Петрові Порошенку. А що б особисто ви порадили нашому Президенту?
Олександр Квасневський: Я би порадив втримувати політичну єдність, підсилювати комунікацію з суспільством, більше говорити, пояснювати реформи, а також продовжувати всі необхідні дії для їхнього втілення. Треба йти вперед.
РБК-Україна: Пройшло вже більше року з того часу, як Україна підписала Угоду про асоціацію з ЄС. Як Ви вважаєте, Україна справляється з її імплементацією?
Олександр Квасневський: Я думаю, що Україна справляється непогано.
РБК-Україна: Наскільки українські питання зараз актуальні для Європи? Чи криза мігрантів не відсунула Україну на другий план?
Олександр Квасневський: Відсунула, бо життя таке, що приходить нова тема, нові проблеми, і Україна, нажаль, сьогодні вже не є в центрі зацікавлень. З іншого боку, всі розуміють, що питання майбутнього України - це також питання майбутнього Європи.
РБК-Україна: А чи боїться Європа мігрантів з України?
Олександр Квасневський: Думаю, що саме зараз ні. Якщо ви запитаєте різні європейські суспільства, чи готові вони приймати мігрантів з Сирії, Африки, то вони засумніваються. А як ви запитаєте, чи готові вони приймати мігрантів з України, то всі скажуть, що готові - як би це парадоксально не звучало.
Загалом, я вважаю, що ви повинні зробити все для того, щоби емігрантів було якнайменше. Хто виїжджає? З досвіду Польщі я знаю, що емігрують активні молоді люди, освічені, які мають надію знайти роботу. Це погано для України, тому реформи треба робити швидко. Треба переконати українців, що вони мають шанс тут. Я знаю, що це непросто, особливо щодо людей з Донбасу, але це надзвичайно важливо. Україна є надією і шансом для українців, і саме таким має бути меседж від влади. Але чи будуть люди виїжджати? Будуть виїжджати. Чи знайдуть місце в Європі? Знайдуть.
РБК-Україна: Пан Сікорський сказав, що в країнах, які межують з Україною, в Польщі чи Румунії, має бути зброя, яка вразі суттєвої ескалації конфлікту має бути доставлена до України. Як ви вважаєте, чи є в Європі країни, які готові надати Україні таку зброю?
Олександр Квасневський: Я маю в цьому питанні свою думку. Якщо ми хочемо щоб Україна була суверенною, то Україна має мати свою армію, свою поліцію, свої прикордонні війська. Українська армія, поліція і прикордонники зможуть діяти, якщо матимуть спорядження. Цього спорядження українці не куплять в Росії чи в Білорусі. Єдине місце де українська армія, поліція і прикордонники можуть купити спорядження, це Захід і треба зробити для них це можливим. Але чи є в Європі країни, які готові піти на це, - я не знаю.
Розмовляла Тетяна Шпайхер