Олександр Єфремов у справі: суд заарештував його на два місяці
Колишній голова парламентської фракції Партії регіонів Олександр Єфремов знову під вартою. У суботу він був затриманий співробітниками ГПУ і СБУ в аеропорту "Бориспіль", коли нібито намагався втекти до Відня. Він підозрюється за трьома статтями Кримінального кодексу, в тому числі, в посяганні на територіальну цілісність України - 3 ч. ст. 110 КК - за якою йому загрожує довічне ув'язнення.
Вчора Печерський суд прислухався до доводів прокурорів і постановив заарештувати Олександра Єфремова на два місяці. За тим, як розвивалися події в суді, спостерігав кореспондент РБК-Україна.
Знайти суддю
Колишнього керівника фракції Партії регіонів Єфремова затримали в аеропорту, коли він збирався летіти до Відня. У слідчих документах зафіксовано точний час затримання - 7:28. За законом, запобіжний захід суд повинен був визначити протягом 72 годин, отже - до 7:28 вівторка, 2 серпня.
попередній розгляд справи анонсувалося на понеділок, на 14 годин. У ГПУ вирішили не дотягувати до останнього, на той випадок якщо б адвокати підсудного вирішили затягувати процес.
Але все виявилося не так просто. Вранці, за словами джерела РБК-Україна, в кабінет генерального прокурора Юрія Луценка прийшов засмучений начальник слідчого департаменту Юрій Столярчук. Він доповів генпрокурору, що в Печерському суді почалася чехарда – судді почали різко йти на лікарняні. Ніхто з них не хотів розглядати справу Єфремова.
Кажуть, почувши це, Юрій Луценко пожартував: "Ну що ж... Значить, будемо розпускати Печерський суд".
Справа до "розпуску" так і не дійшло. До полудня в суді все ж знайшли людину, яка розгляне справу Єфремова. Ним виявився суддя Володимир Карабань.
Фото: Суддя Володимир Карабань розглядав справи нардепа від РПЛ Ігоря Мосийчука і "свободівця" Юрія Сиротюка
У свій час суддя Карабань розглядав не одну гучну політичну справу. Він брав участь у процесі колишнього в. про. міністра оборони Валерія Іващенка; відправляв під арешт, за участь в кривавому побоїщі 30 серпня 2015-го під Верховною радою "свободівця" Юрія Сиротюк; судив нардепа від РПЛ Ігоря Мосійчука.
Засідання про обрання запобіжного заходу було призначено на 13:45, але вже опівдні під будівлею суду у вузькому Хрестовому провулку (колишня вул. Гайцана) чергувала пристойна юрба журналістів. Всередині будівлі постійно перегруппировывалась охорона.
- А депутатів обшукувати чи ні? - запитував хтось з молодих охоронців у старшого.
- що Ви ох***! – вибухнув матом старший за званням. – Усіх оглядати і брати на олівець! Хіба що не сильно їх шарпайте. І не приставайте з питаннями, "а що у вас за телефон?".
Після цього частина охорони піднялася на третій поверх, зайнявши місце біля кабінету судді Карабаня. Як виявилося, сидить він у тій же кімнаті, що й скандально відомий суддя Сергій Вовк, який вів процес Юрія Луценка. Так само засідання було призначено в залі № 3, де колись судили майбутнього генпрокурора. Щоправда, зал обирали не для історичних паралелей. Просто він найбільш місткий у суді. Але ситуацію не врятувало навіть це. Операторів, журналістів і просто охочих подивитися за ходом процесу, набилося стільки, що присутні цілком могли відчути на собі, яке це – бути оселедцем в бочці.
За кілька хвилин до засідання в зал доставили Олександра Єфремова. Протискуючись крізь натовп журналістів, він тільки чемно промовив: "Добрий день". Відповіддю йому було гробове мовчання.
Фото: у суді Єфремов запевняв, що не збирався тікати з України
- Обличчя у нього, звичайно, хоч 50 відтінків бордового знімай, - тихо зауважив один з операторів.
Якщо на процесі у того ж Луценка чи Юлії Тимошенко в залі суду завжди сиділа велика група підтримки із числа політичних соратників, то на цьому засіданні не було жодного представника Партії регіонів. Та й на вулиці стояли не мирні бабусі з плакатами, типу, "Юлі волю!", а суворі хлопці у військовій формі з "Айдара" і "Дніпро-1" з великим плакатом "Реванш не пройде".
Зайшовши в зал, суддя Карабань довго не міг встановити тишу і розпочати засідання. Він навіть пригрозив галдящим журналістам, толкающимся за місце в першому ряду, що буде змушений видаляти із залу.
- Та покажіть йому середній палець хтось! Нехай і правда вижене, а то ж ми тут до кінця засідання здохнемо, - застогнав один з операторів. Але обійшлося без силових заходів.
Адвокатське чтиво
ГПУ звинувачує Олександра Єфремова відразу за трьома статтями: заволодінні майном "Луганськвугілля" (ч. 5. ст.191 КК), вчинення умисних дій з метою зміни меж території України (ч. 3 ст. 110 КК) і здійсненні організаційного та іншого сприяння при створенні терористичної організації "ЛНР" (ч. 3 ст. 258 КК).
Під вартою Єфремов виявився не в перший раз. 14 лютого 2015 року він був поміщений у СІЗО, після того, як ГПУ звинуватила його у фальсифікації голосування Верховної ради за "диктаторські закони" 16 січня 2014 року. Тоді колишньому лідеру "регіоналів" загрожувало до 6 років в'язниці. Через три дні Єфремов вийшов на свободу під заставу в 3,6 млн гривень. У відповідь ГПУ висунула Єфремову нові звинувачення – у фінансуванні тероризму. Але він знову вийшов на свободу під заставу, на цей раз його поручителі внесли лише 60 тисяч гривень.
У листопаді того ж року Печерський райсуд Києва повернув ГПУ справу проти Тимошенко за звинуваченням у фальсифікації результатів голосування в Раді. У суді прийшли до висновку, що воно не відповідає Кримінально-процесуальним кодексом. "Силовики" подали апеляцію і домоглися повторного розгляду справи, на цей раз Солом'янським райсудом Києва. Цей процес ще не закінчений і наступне засідання суду призначено на 16 вересня.
Фото: Єфремову пред'явили звинувачення відразу за трьома статтями КК
Перед вчорашнім засіданням Олександр Єфремов підсилив команду своїх адвокатів. Зокрема, в числі захисників з'явився Євген Солодко, який свого часу захищав Василя Волгу, колишнього голову Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України та Андрія Слюсарчука ("доктора Пі"). Також адвокат Солодко працював помічником народного депутата Олени Сотник ("Самопоміч"), але після його рішення захищати Єфремова, пані Сотник його звільнила, про що до засідання суду сповістила громадськість на своїй сторінці в Facebook.
На початку засідання адвокати Єфремова заявили клопотання про перерву, оскільки не встигли вивчити всі томи матеріалів, вручені Генпрокуратурою. За словами адвоката Солодко, вони отримали весь пакет документів в неділю, о 23 годині.
- Ви ж розумієте, що справа важлива і потрібно було ще й відпочити, - підтримував Євгена Солодко його колега Олександр Мельников.
- насправді, ми просимо годину не стільки для того, щоб прочитати ці томи, скільки щоб звірити те, що є у нас і у судді, - уточнив адвокат Солодко.
На це представник обвинувачення, прокурор Павло Кожуховський заперечив, що законодавство взагалі не зобов'язувало їх видавати адвокатам копії матеріалів, а тим більше їх завіряти. Зробили ж це слідчі зі своєї доброї волі.
- Ми могли вам їх (документи – РБК-Україна) взагалі принести за три години до засідання, але ми так не вчинили. Ми принесли це підсудному в десять вечора, а вам - в одинадцять. У вас було 15 годин, - зазначив прокурор. Він же запропонував у якості компромісу, зробити перерву не на годину, а на 30 хвилин.
- Будете так себе вести, я на три години попрошу перерву, - пригрозив йому у відповідь адвокат Єфремова Солодко.
Суддя запитав, скільки сторінок адвокати не дочитали. Вони відповіли, що «двісті». Карабань прийняв компромісне рішення, і оголосив перерву на 40 хвилин.
"Такі перерви адвокати просять не для роботи. Зазвичай в цей час хтось ще намагається домовитися з суддею", - пояснив кореспондентові РБК-Україна один з відомих київських юристів.
чи так у разі Єфремова, невідомо. Але ефективно попрацювати в залі суду у відведений час адвокатам точно не вдалося.
Мало того, що секретар засідання не зміг видалити пресу в коридор, так сюди ще набилося півтора десятка людей з вулиці.
- Дайте-дайте, я його побачу. Що ж я вічно все пропускаю! - расталкивала операторів літня дама солідних габаритів, обвішана бурштином.
Поки вона намагалася дістатися до сидячого в клітці Олександра Єфремова, інша глядачка просто залізла на лавку і стала голосно скандувати: «Щоб ти здох! Щоб ти опинився на нашому місці, коли ми ховаємо розірвані трупи!».
Її намагалися вгамувати і спустити на підлогу пара чоловіків, але вона закотила істерику вже їм, і почала допит, намагаючись з'ясувати, воювали вони.
До клітини, де сидів Єфремов, було не підступитися. Комунікація в три шари камерами і штативами, він запевняв пресу, що не винен і зовсім не збирався тікати з України.
Загроза життю свідків
Після перерви прокурори, нарешті, почали представляти підстави для арешту Олександра Єфремова.
Так, прокурор Кожухивский вказав на те, що Єфремов раніше намагався впливати на експертів і свідків по першій справі, і у ГПУ є докази того, що в цей раз прізвища деяких свідків зафіксованих у справі вони були змушені змінити. Крім того, маючи зв'язку на окупованій території, підсудний може знищити докази, а також що у нього достатньо коштів, щоб бігти з України і жити за кордоном.
"Після затримання Олександра Єфремова в ГПУ надійшло багато заяв осіб готових давати свідчення, однак вони бояться за своє життя", - додав Павло Кожуховський.
Фото: команда адвокатів Єфремова поповнилася Євгеном Солодко
За інформацією РБК-Україна, основну масу фактів проти колишнього глави фракції дав давній опонент Єфремова Володимир Ландік . У нього з підсудним був постійний конфлікт за контроль над Луганською областю. А у 2011-до цього ще додалася епізод із побиттям сином Ландіка моделі Марії Коршунової. Ландік впевнений, що розкручування скандалу в ЗМІ з демонстрацією відео камер спостереження, які зафіксували побиття, влаштував тоді Єфремов.
Також свідчення проти Єфремова дали один з бійців добровольчого батальйону "Торнадо" Микола Цукур, який втік з так званої ЛНР (сам повідомляв про допиті в інтерв'ю "Гордон" – ред.), і відомий київський блогер.
Слід зазначити, що прокурор озвучив у суді лише зловживання при проведенні тендерів, де вигравала компанія "Луганськвугілля". Доказів же за сепаратистської діяльності він не наводив.
У відповідь адвокати Єфремова демонстрували квитки і виписки з закордонного паспорта підсудного. З них випливало, що за останній час він чотири рази літав до Відня, де живе син, і кожен раз повертався в країну.
Сам Олександр Єфремов теж всіляко підкреслював, що давно міг втекти, але не втік.
«Хочеться кричати усім серцем, що я не винен, - заявив він в суді. - Коли Янукович покинув країну, у мене була можливість виїхати. Я цього не зробив, і робити не збирався... Я не втечу". Але слухав його хіба що суддя.
- Ох! А довго ще це буде тривати? - зітхнув депутат від Народного фронту Юрій Береза, сумно поглядаючи на свого колегу Андрія Левуса.
- Ні, ось Єфремов довыступает, і суддя піде приймати рішення, - бадьоро відповів той, переглядаючи Facebook.
Суддя оголосив перерву на годину, а повернувшись, зачитав постанову про арешт Олександра Єфремова строком на 2 місяці, до 28 вересня.
Зараз підсудний перебуває в слідчому ізоляторі СБУ, і оскільки суд не брав з цього приводу жодного рішення, то там, ймовірно, і буде міститися весь відведений йому термін.
Його адвокати готують апеляцію. Але займуться її тільки 5 серпня, коли суд дасть повний текст свого рішення.
Що стосується розгляду справи по суті, то адвокати не знають, коли це станеться, оскільки ні досудового слідства, розгляду ні доказів, ні слідчих дій з підсудним ще не проводилося.