Конфлікт між міністром фінансів Олександром Данилюком і главою Державної фіскальної служби Романом Насировым в черговий раз вийшов за рамки міжвідомчих відносин. Данилюк влаштував своєму підлеглому публічну прочуханку, звинувативши його в систематичному ігноруванні доручень та самовільному поведінці. У підсумку глава Мінфіну ініціював перед Кабміном залучення головного податківця країни до дисциплінарної відповідальності. Викликали питання у Мінфіну і часті поїздки глави ГФС в США, який встиг побувати і на інавгурації Дональда Трампа, і на молитовному сніданку у нового господаря Білого дому. "Нічого страшного в цьому немає, але це недешеве задоволення", - вважає Олександр Данилюк. За його даними, "туризм" голови ГФС обійшовся в 250 тисяч доларів. Немає тут корупційних доходів і мотивів, Данилюк просить перевірити НАБУ і НАПК. Чим може закінчиться сварка Олександра Олександровича з Романом Михайловичем – розбиралося РБК-Україна.
Нічого не віщувало біди. Підсумкова прес-конференція Мінфіну про результати виконаної роботи за 2016 рік та плани на новий, 2017-го, мала всі шанси стати черговим черговим звітом. Однак цього разу міністр фінансів Олександр Данилюк перевершив сам себе. За рік роботи він ніколи публічно не висловлювався про діяльність голови Державної фіскальної служби Романі Насирове, але, як зізнається він сам, "настав межа".
У той час як Мінфін намагався реформувати податкову систему і ГФС, в тому числі і на вимогу основного кредитора України – МВФ, його керівник, вважає міністр, займався самопіаром. Замість того, щоб імплементувати прийняті зміни до Податкового кодексу, виконувати завдання, поставлені Мінфіном, урядом і Верховною Радою (так і хочеться сказати - партією), Роман Насиров перебував у США. "Все ставиться під загрозу саботажем ГФС. І ми цього не можемо допустити. Ключовий пріоритет на 2017 рік – реформа в ГФС", - заявив Данилюк.
У Мінфіні не залишилися без уваги поїздки головного податківця країни в США. "Ми між собою вже жартували: "Рома, ти коли в країні будеш, щоб хоч нараду провести?"", - розповідає РБК-Україна співрозмовник в Мінфіні. За останній місяць Насиров побував у Вашингтоні двічі – на інавгурації Дональда Трампа (20 січня) і на національному молитовному сніданку (2 лютого), який проводить новий господар Білого дому, і де збираються політики з усього світу.
- В цьому немає нічого поганого, але це досить не дешеве задоволення. Там, де він був, коштує приблизно 250 тис. доларів (дані тільки по інавгураційним заходів. - ред), - уточнив Данилюк. - Чимала сума і задекларована вона, потрібно відстежити. А якщо це було безкоштовно, то чому саме керівника ГФС України безкоштовно запрошують на такі заходи? Може це послуга? Може подарунок? Так українське законодавство прямо забороняє приймати такі подарунки і такі послуги. Для мене це важливо і для країни це важливо, тому, як міністр, я повинен звернутися в НАБУ і НАПК, щоб вони проаналізували ситуацію.
За інформацією РБК-Україна в уряді, звернення до антикорупційні органи ще не направлено. Матеріали готуються і будуть передані, за словами одного з джерел, "не сьогодні - так завтра". Згідно електронної декларації, Роман Насиров може дозволити собі відвідати заходи за участю президента США. У документі за 2016 рік задекларував понад 1 млн доларів готівкою, 450 тис. євро та 4,3 млн гривень. Ще понад 1,6 млн гривень він тримає на рахунках у банку, також має великий земельний банк.
Після того, як його фото на інавгурації Трампа облетіла український сегмент інтернету Насиров зізнався, що є прихильником нового президента США. "Мені цікаво було подивитися на таке важлива подія. Мене запросили мої колишні колеги по роботі. Я не думаю, що там така вартість (інавгураційного пакету, - ред.), мені здається, що квиток коштує 200 або 300 доларів", - заявив він на прес-конференції.
Примітно, що, за даними Президентського інавгураційного комітету США (U. S.Рresidential inauguration Comitee), квитки на церемонію присяги і промова президента поширюються безкоштовно Сенатом, Палатою представників і офісами Білого дому для сенаторів, конгресменів і представників партій. При цьому комітет окремо попереджав, що справляння плати за квитки на церемонію – може бути шахрайством. У пакет вартістю 250 тис. доларів, про яку говорив міністр Данилюк, входили сніданок з першою леді Меланією Трамп і дружиною віце-президента Карен Пэнс (2 квитка), вечеря при свічках з Дональдом Трампом і Майком Пэнсом і їх подружжям (2 квитка), обід, в ході якого можна було поговорити про політику з кандидатами в уряд США (4 квитка), участь в "Прийнятті Перемоги" (4 квитка), инагурационный концерт і феєрверк (4 квитка), інаугураційний бал (2 квитка) і VIP-місця під час параду (4 квитка) Крім того, за ці гроші гість отримував два квитки на церемонію присяги, необхідні матеріали, трасфером, 4 бронювання номерів в готелі як мінімум на 4 дні. Але – тільки бронювання номерів, платить за номери гість окремо і сам. У свою чергу Національний молитовний сніданок – формально безкоштовне захід, але передбачає обов'язковий благодійний внесок – від 25 тис до 500 тис доларів.
"Як Мінфін, ми це, звичайно, переживемо, але це важливо було для громадськості, щоб контролювати процес реформування. Звичайно, простіше "виривати" цифри і показувати ефект, але звіт за всіма показниками показав би, що насправді відбувається в ГФС і є прогрес, чи відчувають це платники", - пояснив Данилюк.
Крім того, без уваги керівництва ГФС виявилося створення Міжрегіональної митниці, а також доручення міністра перевірити факти махінацій та незаконного відшкодування ПДВ ще влітку 2016 року. Тоді на цілий місяць було призупинено повернення ПДВ, додаткових перевірок так і не послідувало, а заявки, подані спочатку, згодом були задоволені в повному обсязі. Це стало приводом для першого публічного протистояння між Данилюком і Насировым. Конфлікт не мав наслідків для обох, але лише посилив взаємну неприязнь між керівником і підлеглим. Вже в кінці грудня, після того як ідея Мінфіну з передачею всіх баз даних від ГФС в міністерство провалилася, в уряді основним винуватцем називали саме Насирова. Йому приписували і організацію кібератак на сайти Мінфіну та Держказначейства. Варто зазначити, що про неодноразові факти ігнорування доручень, РБК-Україна розповідало керівництво Мінфіну, коли його очолювала Наталія Яресько.
Саботаж доручень, а також самовільне поведінка керівника ГФС - він йшов у відпустку, не ставив до відома керівництво Мінфіну і прем'єр-міністра, як того вимагає законодавство - змусило Данилюка ініціювати залучення Насирова до дисциплінарної відповідальності. Але і тут не все так просто. Згідно нової редакції закону про держслужбу, який вступив в силу в травні минулого року, міністр позбавлений можливості самостійного прийняття рішень про відповідальність. Ця пропозиція має бути винесено на розгляд комісії, після чого підтверджено або відхилено на засіданні уряду. Така ж ситуація і з звільненням, яке може бути ініційовано після двох дисциплінарних стягнень.
Вчора ж, після гучних заяв Данилюка на прес-конференції, він бачився з Насировым на нараді у прем'єр-міністра Володимира Гройсмана, де, зокрема, обговорювалася перспектива розгляду законопроекту про фінансову поліції, яка повинна прийти на зміну чинної податкової міліції. У Мінфіні не виключають, що прем'єр зробив спробу помирити Олександра Олександровича і Романа Михайловича. "У мене немає персональних образ. Потрібно виконувати поставлені завдання, тоді і буде результат", - заявив РБК-Україна Данилюк вже після зустрічі з Насировым. Глава ГФС вчора відмовлявся від коментарів.
Романа Насирова характеризують як в уряді, так і в парламенті, як людини злопам'ятного. Депутати, зокрема, відчули на собі характер глави ГФС, коли в минулому році зробили спробу рекомендувати уряду його відставку. Тоді РБК-Україна депутати розповідали, що головний податківець загрожував пов'язаного з ними бізнесу позаплановими перевірками, блокуванням митного оформлення. Рішення про відставку так прийнято і не було.
Саме тому і зараз парламентарії та представники бізнесу скептично ставляться до заяв Данилюка, і вже тим більше до того, що це призведе до якихось наслідків для Насирова. "Хлопці загралися, а держава втрачає. Йде перерозподіл між групами впливу. У Данилюка немає повноважень звільнити Насирова, а у Насирова піти добровільно - немає бажання, тому це не питання їх обох", - вважає голова Федерації роботодавців України Дмитро Олійник. В будь-якій іншій цивілізованій країні після неодноразових публічних конфліктів, що накопичилася неприязні один до одного вже обидва чиновники пішли у відставку, каже він. Тим більше, що питання як до Мінфіну, так і до ГФС.
"У січні почастішали скарги бізнесу, - розповідає виконавчий директор Європейської бізнес-асоціації Ганна Дерев'янко. - З відшкодуванням ПДВ була затримка, незрозумілі перевірки з боку податкової міліції. Якщо перевіряють, то виникають дивні претензії і своє трактування законодавства. Тому ми на 8 лютого ініціювали зустріч з Романом Насировым і він, треба віддати належне, виявляє відкритість до бізнесу".
Член парламентського комітету з питань податкової та митної політики Тетяна Острикова ("Самопоміч") впевнена, що мова йде про "споконвічне перетягуванні канату та боях за вплив на податкову політику". На її думку, Мінфін намагається формально підім'яти і підпорядкувати собі ГФС, щоб показати, що служба – другорядний орган і йому просто потрібно виконувати доручення Мінфіну, а не придумивать власну фіскальну політику. "Але не виконують норми закону обидва - і Мінфін, і ГФС. У новій редакції Податкового кодексу Мінфін отримав необхідні повноваження і сам може, з 1 січня, вносити зміни до наказів, де є профискальние норми. Натомість міністерство дає доручення ГФС, - розповідає Острикова. – Ось, приклад – ЄСВ за сплячим фопам. Мова йде про те, щоб внести зміни в наказ і не перевіряти по ЄСВ підприємців, які ліквідуються. По єдиному податку в кодекс внесли такі правки, по ЄСВ потрібно було в наказ. Ну що заважало їх внести? Точно не Насиров. Тепер ще питання: де аудит баз даних, де робоча група з податку на виведений капітал?"
Зараз гостро стоїть питання не про переділ повноважень, а про імплементацію законодавства. Зокрема, необхідно зайнятися написанням програмного забезпечення для повноцінного запуску електронного кабінету платника, публікацією в повному обсязі реєстрів на відшкодування ПДВ, аудитом наказів.
"Нічого не буде Насирову. Він виявиться чистий перед законом і судом. Ніхто йому догану не оголосить, для цього потрібні вагомі підстави, - прогнозує Тетяна Острикова. - Такими гучними заявами міністр фінансів ризикує дискредитувати саму ідею перепідпорядкування собі функціоналу ГФС".
Голова податкового комітету Ніна Південця (БПП) також говорить про відсутність наслідків для чиновників. Але з-за особистісного конфлікту буде гальмується робота над подальшим удосконаленням податкових норм. "Вони ведуть себе як два мужика, які не можуть поділити щось. Їм потрібно сісти, поговорити, закопати "сокиру війни" і працювати, не покладаючи рук. Я готова допомогти їм вийти з піке, але роботу за них робити не буду. Імплементація законодавства – їх прерогатива", - заявила РБК-Україна Ніна Южаніна.