" Ми спокійні сьогодні за результати дострокових виборів, оскільки дострокових виборів не буде". Таку заява сьогодні на прес-конференції зробив голова Верховної Ради V скликання Олександр Мороз.
"В указі (Президента про розпуск ВР) немає посилання на ст. 90 (Конституції), яка одна тільки перераховує підстави, умови і межі дій Президента щодо дострокового припинення повноважень ВР, - відзначив О.Мороз. - Він не згадує ці підстави, тому що, згідно з цією статтею, нинішня ситуація не є приводом для дострокового припинення повноважень ВР".
Коаліція пішла сьогодні на поступки, повернувшись до початкового формату, тим самим, зробивши крок назустріч Президентові, нагадав О. Мороз. "Ми сьогодні ухвалили рішення і нікого не виганяли, ми прочитали текст рішення коаліції щодо тих депутатів, хто входить в неї... Ми пішли тим самим назустріч Президентові, якого турбує чисельність коаліції", - підкреслив він.
"Але його турбує не чисельність коаліції, а чисельність більшості, яка може подолати все його вето на закони", - сказав О.Мороз, додавши, що перехід народних депутатів з опозиції в коаліцію відбувався відповідно до вимог Конституції і регламенту Верховної Ради. "У своєму указі - неконституційному - Президент звертає увагу на перехід з опозиції в коаліцію частини депутатів. Він, щоправда, забув, що першим був перехід депутатів з коаліції в опозицію, - сказав О.Мороз. - Ці переходи здійснювалися відповідно до Конституції, де написано, що переходи депутати можуть робити в індивідуальному порядку". Він також підкреслив, що регламент ВР затверджувався парламентом минулого скликання.
"Ми діяли відповідно до Конституції і регламенту, і для того, щоб у Президента не виникало подібних питань, ми сьогодні внесли зміни до регламенту щодо не індивідуального переходу, - відзначив О.Мороз. - Нам потрібна більшість голосів, 300 голосів, для того, щоб внести зміни до Конституції щодо місцевих органів самоврядування".
Вихід з політичної ситуації, що склалася, без знаходження компромісів неможливий, додав О.Мороз. "Є декілька виходів в будь-якому випадку, це знаходження компромісу. Перший - це рішення Конституційного суду, який визнає неконституційним (указ про розпуск ВР), з приводу цього у мене немає ніяких сумнівів", - підкреслив він. "Другий - при затягуванні цього питання, треба робити півкроку назад: Президент скасовує свій указ, ми скасовуємо наші постанови. Потрібне бажання, політичне бажання з боку Президента", - пояснив О.Мороз.
В той же час, як заявив під час брифінгу керівник Головної служби забезпечення зв'язків з Верховною Радою і Кабінетом міністрів Ян Берназюк, незалежно від наявності оскарження указу Президента про дострокове припинення повноважень Верховної Ради в Конституційному суді цей указ повинен виконуватися. За його словами, позиція народних депутатів і уряду відмовитися від виконання указу до винесення вердикту КС є помилковою, оскільки указ є обов'язковим для виконання, і його юридична сила сьогодні не поставлена в залежність від якого-небудь факту.
За словами Я.Берназюка, керуючись такою логікою депутатів, коли до моменту розгляду по суті питання про законність указу його рішення можна не виконувати, ті закони, які приймав парламент, зокрема закон про Кабінет міністрів, до рішення КС також не мають юридичної сили. Він відзначив, що на сьогодні в КС знаходиться більше 65 звернень і подань, і якщо керуватися сьогоднішньою логікою депутатів, Україна матиме юридичний хаос.
Я.Берназюк також вважає, що, повернувшись сьогодні до фракційної кількості депутатів в парламентській коаліції, коаліція фактично підтвердила неконституційне формування більшості і незаконність вступу до неї окремих депутатів.