Енергоефективність та заміщення імпортного газу газом власного видобутку, на думку уряду Миколи Азарова, є пріоритетами його діяльності. Так, перший віце-прем'єр Андрій Клюєв заявив, що за 10 років Україна планує в два рази збільшити видобуток газу, у тому числі, планується підготовка ділянок з видобутку сланцю. РБК-Україна дізналося у заступника директора департаменту технічної політики НАЕР Олександра Семченка, який потенціал в Україні з видобутку сланцевого газу й метану, а також які кроки вже зроблені в цьому напрямку.
РБК-Україна: Який потенціал України з видобутку сланцевого газу?
Олександр Семченко: Поки точних даних про обсяги сланцевого газу немає. Є доручення Президента Віктора Януковича від 4 червня 2010 р. облдержадміністраціям Донецька, Дніпропетровська, Луганська, Харкова, а також Мінприроди провести геологорозвідку і з'ясувати потенціал. За тією інформацією, яка є у геологів, але вона більше оціночна, потенціал України - від 2 до 32 трлн куб. м сланцевого газу. Крім того, зараз розробляється і знаходиться на узгодженні в Мін'юсті і Мінекономіки Державна цільова економічна програма видобутку та використання газу-метану вугільних родовищ і сланцевого газу. Там передбачені, більшою частиною, поки нормативні заходи.
Сланцевого газу, як такого, у нашому законодавстві не існує. До речі кажучи, зауваження Мінфіну було в тому, що в «Законі про альтернативні види палива» сланцевого газу немає, тому програма поки передчасна. Але, в той же час, є доручення Кабміну і Президента, так що треба вносити зміни до законодавства. Чому важливо внесення змін до «Закону про альтернативні види палива»? Тому що є певні пільги і на устаткування, і пільги з податку на прибуток і ПДВ для підприємств, які займаються видобутком сланцевого газу і газу-метану.
РБК-Україна: Які терміни реалізації програми та обсяги фінансування?
О.С.: Вона розрахована на 2010-2014 рр. включно. За результатами ми повинні вийти на заміщення 1 млрд куб. м імпортованого газу, переважно - за рахунок метану. Загальна вартість програми оцінюється в районі 4 млрд грн, з них близько 700 млн грн - це державні гроші. На ці 700 млн грн будуть проведені заходи з дегазації та освоєння пілотної свердловини.
РБК-Україна: Скільки займе процес узгодження всіх цих норм?
О.С.: Програму ми зобов'язані подати до 1 липня в Кабмін. Все йде до того, що ми встигнемо вчасно. Далі сама програма передбачає внесення змін до нормативно-правових актів, зокрема, в 2010 - 2011 рр. Це важливо, тому що за своїм складом те, що називають «природним газом» і «сланцевим», практично одне й те саме. Якщо, наприклад, подивитися договора з Росією на купівлю газу, то там прописаний вміст метану не менше 91%, теплово спроможністю 7800 кКал/куб. м.
Різниця між сланцевим і природним газом не в природних властивостях, а в заляганні і методах добування із землі. Звичайний природний газ - це порожнина під землею, заповнена цим газом, яка знаходиться під тиском. І, якщо пробурити свердловину, то він сам звідти вилітає. Метан вугільних родовищ і сланцевий газ - це газ, який можна порівняти з мочалкою. Є глечик з водою до того ж під тиском (природний газ - РБК-Україна), а є мочалка, яка пов'язує цю воду. Завдання полягає в тому, щоб з цієї мочалки видавити ресурс. Немає тиску, газ зв'язаний породою, тобто, потрібно стимулювати породу, щоб звільнити газ і витягти його.
РБК-Україна: Я так розумію, що видобуток сланцевого газу обходиться дорожче?
О.С.: Аніж вугільних родовищ, так. Тому що концентрація на кубометр породи газу, грубо кажучи, у випадку зі сланцем разів на 100 менше, ніж у випадку з вугіллям. Ще є і своя технологія видобутку, яка передбачає горизонтальне буріння. В Україні поки таких технологій немає. Спочатку робиться вертикальна дірка, а потім йдуть у бік по обрію. Є вже світові досягнення -1200 м йдуть по обрію. Далі в цій свердловині роблять гідророзрив за допомогою певної техніки - і газ починає стікатися до свердловини, а звідти разом з водою дістається. Потім сушиться і відокремлюється від води. В Україні цього немає поки що.
Відповідно, потрібні певні преференції для підприємств, які готові працювати за такими технологіями. У нас немає обладнання, щоб це робити, значить, треба це обладнання ввозити. Ну, а потенціал великий, але, на мій погляд, у нас великий потенціал не використаний по метану вугільних родовищ. Американці, наприклад 20 років видобували такий метан і тільки останні 4-5 років активно почали займатися сланцевим газом, коли досягли межі по метану.
РБК-Україна: А які запаси метану вугільних родовищ в Україні?
О.С.: У нас по метану запаси від 8 трлн куб. м. В принципі, брати його легше за рахунок того, що концентрація газу в породі в 100-120 разів вища, аніж сланцю у вугіллі. Горизонтальні свердловини, звичайно, можуть діяти. Навіть вертикальна свердловина дає стандартний дебет при використанні правильних технологій. Тому, в першу чергу, треба займатися метаном. Ну, а по сланцю є правильне доручення Президента, щоб розібратися не гіпотетично, а практично, що у нас є. Гіпотетично 2 трлн - це дуже багато газу. Хочу ще додати, що доручення Президента - це деяким чином відповідь на звернення ТНК-ВР, що вони готові вийти на рівень видобутку в 5 мдрд куб. м. Shell теж готова займатися видобутком в Україні.
РБК-Україна: І як просувається процес із ТНК-ВР і Shell?
О.С.: В принципі, для Shell були проблемні питання, пов'язані з відведенням земельних ділянок та ліцензуванням. Програма, про яку я говорив, передбачає заходи зі спрощення процедури ліцензування для видобутку сланцевого газу й метану та відведення земельних ділянок. Тобто, Shell уже готові працювати в Україні без залучення державних грошей, як тільки будуть вирішені ці питання.
РБК-Україна: Як оцінюють видобувні компанії, які можуть працювати в Україні, вартість газу метану і сланцевого газу?
О.С.: Ціна на газ неринкова, є держрегулятор, які встановлюють ціну. За оцінками, собівартість видобутку в районі 180 дол. за тис. куб. м сланцевого газу. Якщо брати рентабельність 10-12% - іноземці з такою рентабельністю у себе, за крайньоє мірою, за щастя вважають працювати - то при вході в трубу буде в районі 200 дол. за тис. куб. м.
РБК-Україна: Тобто, у видобутку буде робитися упор на приватні компанії, які мають технології?
О.С.: Вони просто готові. Я згоден з думкою що негативний стимул, коли починають тиснути податками, більш ефективний, ніж позитивний стимул, коли дають субсидії. Тому що завжди є спокуса використати субсидії не за призначенням.
РБК-Україна: Які родовища в Україні вже розвідані і коли можна чекати старту їх освоєння?
О.С.: Передбачається реалізація пілотного проекту з невеликою розробкою родовища. Потім продаж цього родовища приватному інвестору за більшу ціну, щоб принести фінансову користь державі. Планується вкладення - близько 47 млн грн, а продати вже працює родовище можна буде за 100 млн грн. Ну а далі на цьому родовищі можна буде робити додаткові заходи, взяти додатковий дебет газу - і газ потім кинути в газотранспортну систему.
До речі є одна проблема, яку передбачається вирішувати в ході реалізації програми, - спрощення процедури підключення до ГТС. І, природно, газ повинен відповідати загальноприйнятим ДСТУ. Ми не пішли на розробку додаткових ДСТУ для цього газу, але газ при вході в ГТС повинен відповідати вже існуючим ДСТУ.
РБК-Україна: Чи обрані вже родовища, які будуть працювати за схемою подальшого їх викупу приватними інвесторами?
А.С.: По метану це, швидше за все, Донецька обл. - на південь від Донецька, в районі шахти Донбаська №1. Вибір майданчика планується вже з 2010 р. Але для початку повторюся - потрібно прийняти програму. Часу, начебто, достатньо. Але можуть виникнути певні проблеми.
Крім того, програма передбачає інвестиційні проекти, але це вже робота з інвесторами. Їм треба показати позитивні сторони участі у видобутку. В першу чергу, це рентабельність і бізнес, який може існувати десятиліттями. Навіть при невеликій вартості газу - окупність 3,5-4 роки по метану, а по сланцевому газу вище (капітальні витрати і довше час окупності), але там потрібно дивитися ціни при вході в трубу. Адже, якщо говорити про собівартість видобутку в світі, то це 90-180 дол. за тис. куб. м. Але поки не ясно, що буде в Україні. Це повинна показати геологія і дослідження.
Ще хочу пояснити вам методику видобутку газу-метану. Є три способи. Перший, за яким буде працювати пілотне родовище, коли заходимо на поле, де немає шахти всередині, буримемо свердловину і методом попередньої дегазації добуваємо газ. Другий - коли газ видобувається методом дегазації вугільних вже виробок, тобто - робиться вугілля, вивільняється газ, йде у забій і з вибою його дістають і використовують. І третій спосіб - це закрита шахта. У порожнину стікає газ і його звідти дістають. Так ось, Міністерство вугільної промисловості заклало близько 50 млн грн на дегазацію вугільних шахт.
РБК-Україна: Чи розробляється порядок стимулювання участі вітчизняних компаній у видобутку сланцевого газу і газу метану, і чи існує порядок подачі документів для участі у видобутку таких енергоресурсів?
А.С.: Буде розроблятися список і терміни подання необхідних документів. Поки я не бачу сенсу в якомусь протекціонізмі вітчизняних компаній. Всі будуть в рівних умовах, не буде захисту одних та обмеження інших.
Спілкувався Костянтин Штифурак