ua en ru

О.Прогнімак: “Екологічна Конституція Євразії - це глобальний “зелений” світоглядний проект атаки на екологічний Армагеддон”

Автор: RBC.UA
22 березня 2011 р. міжнародна організація Євразійське Об'єднання Зелених Партій (ЄОЗП) презентувало в Києві Екологічну Конституцію Євразії (ЕКЄ), виконання якої державами та громадянами дозволить планеті уникнути нових екологічних катастроф у XXI ст. Голова та ініціатор створення ЄОЗП, лідер партії «Зелені» Олександр Прогнімак розповів РБК-Україна про мотиви виникнення та основних положеннях ЕКЄ, методи її практичного втілення в життя, а також важливості виконання Конституції, щоб уникнути нових екологічних катастроф у XXI ст.

РБК-Україна: Олександр Володимирович, що спонукало ЄОЗП і Вас особисто Екологічну Конституцію Євразії?
Олександр Прогнімак: Як показали події останніх років, природа посилає людству останні грізні попередження перед глобальною екологічною катастрофою. Це і трагічні події на японській АЕС «Фукусіма-1», і найбільший за всю історію витік нафти в Мексиканській затоці, і стрімкі глобальні кліматичні зміни у вигляді аномальної спеки в Європі, Україні, Росії. Тому людство не має більше морального права продовжувати згубну тенденцію знищення Землі.
За останні два десятиліття з'явилося безліч міжнародних та внутрішньодержавних документів, спрямованих на поліпшення екології конкретних країн і планети в цілому. Це є модним трендом. Однак, як показує їх ретельний аналіз, у більшості своїй документи мають декларативний характер. Це просто набір красивих фраз та обіцянок.
Зобов'язання ж за документами, де прописані конкретні механізми поліпшення стану нашої планети, не збираються виконувати найбільші забруднювачі Землі. Наприклад, США так і не стали членом Кіотського протоколу.
Або взяти ядерну енергетику - найбільшу потенційну небезпеку для планети і людей. Після подій в Чорнобилі Європа та майже весь світ мали намір поступово відмовитися від атомних АЕС. Однак, пройшло зовсім небагато часу - і комерційні інтереси взяли гору над інтересами екологічної безпеки. І потрібні були події на японській АЕС «Фукусіма-1», щоб людство згадало: мирний атом - не такий вже мирний.
Настав час усвідомити: без якнайшвидшого впровадження в життя глобальної «зеленої» філософії цивілізація приречена на загибель. Ініціатором, рушійним механізмом і головним контролером реалізації «зелених» ідей на території Євразії має намір стати ЄОЗП, чиїм головою мені довірено бути.
Нагадаю, ЄОЗП було створено 5 жовтня 2010 р. і об'єднує «зелені» партії України, Росії, Білорусії і Казахстану. І відкрито для всіх «зелених» партій і рухів Євразії.
Презентуючи нашу міжнародну організацію, ми обіцяли: ЄОЗП не стане черговим номінальним «зеленим» інститутом, а буде реально діючою структурою. Публічно піднімає на національних та міжнародних рівнях проблеми наближається екологічного Армагеддона.
Але головне - ЄОЗП обіцяло представити на суд громадськості конкретні програми з порятунку планети. І ми стримали своє слово. Підсумком піврічної роботи став фундаментальну працю нашої організації - Екологічна Конституція Євразії (ЕКЄ), розроблена на замовлення ЄОЗП Інститутом екологічної експертизи «Зелений стандарт».
Для мене ЕКЄ - це глобальний «зелений» світоглядний проект атаки на екологічний Армагеддон.
РБК-Україна: В чому основна суть ЕКЄ? Які її основні положення Ви рекомендуєте дотримуватися людству?
О.П.: Оскільки загальний обсяг тексту ЕКЄ становить майже 40 сторінок, ми зупинимося на її основних положеннях. Повний же текст Конституції Ви зможете прочитати на сайті ЄОЗП (www. eozp.info).
Отже, що таке ЕКЄ? Це структурована система норм і положень, виконання яких гарантує екологічну безпеку нашої планети і гарантує неможливість техногенних катастроф.
Чому ми обрали саме у формат Конституції? Більшість держав, на які спрямована ЕКЄ, є демократичними. І поняття Конституції, як Основного Закону, є у свідомості людей якоїсь непорушною істиною, обов'язковою для виконання.
Важливою відмінністю ЕКЄ від інших міжнародних документів є конкретні механізми дотримань екологічної безпеки планети, обов'язкові для всіх держав.
«Основним документом, покликаним систематизувати норми стосуються екологічної сфери права і обов'язки світового співтовариства, окремих держав, органів місцевого самоврядування, створених усередині окремих держав, громадських організацій і громадян, має стати Екологічна Конституція Євразії», - саме так звучить преамбула ЕКЄ.
ЕКЄ складається з наступних основних частин:
Глава I. Основні принципи.
Глава II. Екологічні обов'язки і відповідальність держав.
Глава IІІ. Права і обов'язки громадян.
Глава IV. Завдання захисту навколишнього середовища міжнародними організаціями.
Глава V. Основні напрями міждержавного співробітництва.
Я хотів би виділити кілька основних, на мою думку, статей Екологічної Конституції.
Ст. 3 - визнання природного права людини на життя отримує повноту при дотриманні основних екологічних та соціальних прав:
- кожна людина має право на здорове і довге життя;
- кожна людина має право дихати чистим повітрям;
- кожна людина має право пити чисту воду;
- кожна людина має право гідну оплату праці у власній країні;
- кожна людина має право на відпочинок і доступ до природного середовищі;
- кожна людина має право користуватися продуктами харчування, що не містять шкідливих для здоров'я добавок і генно-модифікованих компонентів;
- кожна людина має право на чисті і відповідальні відносини між людьми, між людьми і природою, між суспільством і владою;
- кожна людина має право на захист від глобальних негативних змін клімату;
- кожен народ має право на захист і збереження природного середовища мешкання;
- кожен народ має право жити на чистій землі, без сміттєвих звалищ і загрози техногенних аварій, погіршують або руйнівних середовище її проживання;
- народи світу мають право на відповідальну «зелену влада» для реалізації принципів екологічної безпеки та забезпечення сталого розвитку.
Ст. 15 - міжнародне співробітництво, спрямоване на збереження природного середовища та раціональне використання природних ресурсів. Ця стаття грунтується на наступних принципах:
- принцип суверенітету передбачає право органів вищих влади національних держав формувати і затверджувати норми законодавства, що визначають режим використання природних ресурсів, правила природоохоронної діяльності і норми відповідальності за їх порушення. Органи виконавчої влади національних держав формують і здійснюють свої екологічні політики з урахуванням внутрішніх умов і можливостей;
- принцип відповідальності передбачає максимально повне застосування екологічних стандартів у національному законодавстві та виконання прийнятих державою міжнародних зобов'язань;
- принцип раціональної достатності передбачає відмову від марнотратного використання природних ресурсів та перехід до використання енергозберігаючих та ресурсозберігаючих нізкоотходних і безвідходних методів господарської діяльності;
- принцип спільності інтересів передбачає активне і сумлінне взаємодія держав у вирішенні глобальних і регіональних екологічних проблем, взаємодопомога у запобіганні екологічних катастроф, надзвичайних ситуації, обміні досвідом, поширення природозберігаючих технологій та практик їх застосування.
Ст. 65 - особиста і колективна відповідальність громадян за збереження безпечного середовища проживання. Вона говорить:
1. Кожен громадянин зобов'язаний дбайливо ставитися до природи і природних ресурсів які є загальним надбанням територіальної громади, народу і людства. Людина несе особисту відповідальність за наслідки своїх дій перед собою, своїми нащадками і суспільством. Дії і відповідальна позиція кожної людини важливі для збереження живої природи й довкілля.
2. Ступінь застосування закріплених у національному законодавстві природоохоронних норм і принципів міжнародного права залежить від підтримки з боку широких верств суспільства. Відповідальна і зацікавлена позиція громадян формує моральний клімат, що відображає зацікавленість суспільства в реалізації принципів екологічної політики та збереженні сприятливого середовища існування.
3. Держава, органи системи освіти, засоби масової інформації та структури громадянського суспільства співпрацюють у формуванні в суспільстві екологічного світогляду, як невід'ємного елементу культури толерантності, ненасильства та світу. Основний екологічно дружнього світогляду є почуття особистої, громадянської відповідальності за наслідки господарської діяльності людини і стан навколишнього середовища.
4. Реалізація принципу екологічної відповідальності передбачає прийняття жорстких заходів проти корупції, яка є проявом безвідповідальності та безпринципності ставлення до колективним інтересам та перспективам розвитку суспільства.
Крім того, окремим додатком до ЕКЄ йде механізм регіонального співробітництво держав - учасниць СНД, який передбачає реалізацію норм Конституції за допомогою конкретного міждержавного органу - Міждержавної екологічної ради при СНД.
РБК-Україна: Як ЄОЗП має намір добитися від держав і їхніх громадян виконання ЕКЄ, адже ви є громадською організацією, яка не має юридичних прав нав'язувати ті чи інші міжнародні або національні нормативні акти?
О.П.: Звичайно, ми реалісти і розуміємо, що ЄОЗП - це міжнародна громадська організація. І ми поки не маємо реальних важелів влади для реалізації ЕКЄ.
У той же час, ми не збираємося сидіти склавши руки. Так, ЄОЗП має намір представити ЕКЄ на розгляд в ООН як основи для майбутньої Екологічної Конституції Планети. ЄОЗП пропонує ЕКЄ Євросоюзу для базису Екологічної Конституції ЄС, СНД - для базису Екологічної Конституції СНД, а також керівництву азіатських країн для розробки регіональних екологічних конституцій. ЄОЗП має намір звернутися до керівництва ЄС, главам країн-учасниць СНД, керівництву азіатських країн з проханням впровадити основні положення ЕКЄ в проектах Національних Екологічних Конституцій. Розроблені ЄОЗП національні програми реалізації основних положень ЕКЄ будуть направлені на розгляд всім державам, розташованим на материку Євразія. ЄОЗП збирається проводити постійний моніторинг виконання положень ЕКЄ в Європі, СНД, Азії.
Протягом 2011 ЄОЗП має намір розробити конкретні національні програми для України, Росії, Білорусії, Казахстану та інших країн для реалізації основних положень ЕКЄ.
РБК-Україна: Наскільки Ви впевнені, що ЕКЄ необхідна світу, що до вас прислухаються?
О.П.: Ми впевнені, що мине зовсім небагато часу, і ЕКЄ увійде до порядку денного у всьому світі. Головне - зробити перший крок в її глобальному просуванні, чим і займеться активно ЄОЗП.
Ми впевнені, що «зелена» ідеологія опанує кожною людиною не тільки в Україні, а й в усьому світі.


Спілкувався Василь Круглов


Довідка
ЄОЗП створено 5 жовтня 2010 р. представниками «зелених» партій України, Росії, Білорусії і Казахстану. Головою ЄОЗП обраний його ініціатор, лідер партії «Зелені» Олександр Прогнімак.
В основі діяльності ЄОЗП лежать наступні 10 принципів:
1. Визнання за всіма видами живих істот, що населяють Землю, включаючи людину, рівних прав на існування в умовах природної свободи.
2. Визнання за кожною людиною нинішнього і прийдешніх поколінь рівного з усіма іншими права на гідні умови життя і вдосконалення.
3. Визнання за кожною нацією, народністю, релігійної або іншої спільністю рівного з іншими права на існування в умовах, що забезпечують здоров'я її членів, їх вільний розвиток і доступ до значимої інформації, досягнення гендерної рівності.
4. Становлення та забезпечення судового порядку вичерпного відшкодування шкоди природному середовищі у формі повного відновлення до початкового стану.
5. Реалізація права цивільного контролю за станом навколишнього середовища, якістю продуктів харчування.
6. Визнання безумовної позаекономічної цінності живої природи планети і обов'язки людства зберегти її.
7. Безумовний пріоритет принципу розумної достатності у сфері матеріального споживання.
8. Необхідність переорієнтації економіки на наукоємні, пріродощадящіе та енергозберігаючі технології.
9. Створення системи стимулювання підприємств, виробництв, інститутів, організацій, що займаються розробкою, впровадженням та використанням технологій та заходів, що поліпшують стан природного середовища і здоров'я населення.
10. Заборона виробництв та іншої діяльності, що несуть небезпеку для генофонду людства.
Пріоритетні завдання ЄОЗП:
1. Створення неурядової системи збору, аналізу та поширення інформації про стан навколишнього природного середовища і здоров'я населення, попередження екологічно небезпечних наслідків.
2. Створення неурядової системи контролю за дотриманням законодавства в галузі охорони навколишнього середовища.
3. Реалізація можливості особистої участі в розробці «зеленого» законодавства.
4. Здійснення практичних кроків зі створення глобальної структури «зелених» партій і рухів.
5. Створення Екологічної Конституції Євразії.
6. Курс на зниження вдвічі до 2020 р. енерговитрат та споживання вуглеводнів.
7. Затвердження національних програм, що забезпечують збільшення до 2020 р. середньої тривалості життя на 5 років.
8. Недопущення будівництва нових блоків АЕС і поступового виведення з експлуатації діючих ядерних реакторів.
9. Недопущення розробки і видобутку вуглеводнів в акваторії Чорного моря - з урахуванням трагічного досвіду катастрофи в Мексиканській затоці.
10. Розробка і прийняття національних програм адаптації до негативних змін клімату.