ua en ru

О.Міллер: Ціна на газ для Європи до грудня очікується на рівні 500 дол. за тис. куб. м

Автор: RBC.UA
Російський газотранспортна і газодобувна монополіст ВАТ "Газпром" очікує ціну на постачання газу в Європу за довгостроковими контрактами на рівні 500 дол. за 1 тис. куб. м, повідомив журналістам глава Газпрому Олексій Міллер.

Російський газотранспортна і газодобувна монополіст ВАТ "Газпром" очікує ціну на постачання газу в Європу за довгостроковими контрактами на рівні 500 дол. за 1 тис. куб. м, повідомив журналістам глава Газпрому Олексій Міллер, передає РБК.

"Європейський ринок газу б'є всі рекорди: наприклад, в поточному квітні постачання" Газпрому "на експорт будуть більше, ніж в окремі зимові місяці, а на грудень ми вже бачимо ціну газу за нашими довгостроковими контрактами на рівні 500 дол І думаю, це не останні рекорди, які ми зафіксуємо в цьому році ", - сказав він за підсумками оперативної наради, в ході якого були названі останні дані з видобутку та постачання газу.

Нагадаємо, що "Газпром" продає природний газ до Європи в основному за довгостроковими контрактами. Однак деякі європейські споживачі періодично висловлюють невдоволення цим фактом і наполягають на прив'язці ціни до спотових. Зокрема, на початку весни ц.р. німецький E. On заявив, що контрактні ціни на газ повинні задовольняти всі сторони. Дорожнеча газу, що поставляється за довгостроковими контрактами, в порівнянні зі спотовими ринком "з'їла" частина прибутків E. On у минулому фінансовому році, що викликає невдоволення німецької компанії.

У листопаді 2010 р. заступник голови правління "Газпрому" Олександр Медведєв повідомляв, що протягом трьох років, включаючи 2010 р., монополія буде продавати частину обсягів газу для основних його споживачів у Європі - E. On Ruhrgas, ENI і GdF Suez - з прив'язкою до спотового індексу. За неофіційними даними, з початку 2010 р. "Газпром" продає E. On близько 15% контрактного газу за спотовими цінами. Однак базові параметри, такі, як довгострокова формула ціни і принцип "бери-або-плати", залишаються незмінними.

У цілому по Євросоюзу газовий імпорт на 42% забезпечується за рахунок поставок російського газу. Перший довгостроковий контракт на постачання природного газу до Німеччини був укладений ще в 1970 р. строком на 20 років.

Що стосується України, то 14 квітня ц.р. прем'єр-міністр України Микола Азаров переконаний, що справедлива ціна на російський газ для України становить близько 200 дол. за тисячу кубометрів. При цьому М.Азаров підкреслив, що під час переговорів з російською стороною Україна продовжує наполягати на перегляді формули ціни на імпортований російський газ. "Ми представили нашим російським колегам вагомі аргументи, зокрема, ми порівняли ціни на газ для Польщі і Німеччини. Зараз ціна на газ для Польщі - 320 дол. за тис. куб. м, для Німеччини - 330. Якщо від цієї ціни відняти транспортну складову і деякі інші витрати - справедлива ціна на газ для України, яка відповідає контрактам з західними партнерами, буде становити приблизно 200 дол. за тис. куб. м ", - підкреслив М.Азаров.

14 березня ц.р. міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко заявив, що, згідно формулі, ціна на російській газ для України у IV кварталі 2011 р. складе 347 дол./тис. куб. м.

Раніше, 10 березня заступник міністра енергетики та вугільної промисловості Володимир Макуха заявив, що середньорічна ціна на російський газ для України може перевищити 300 дол. за 1 тис. куб. м.

В свою чергу голова правління НАК "Нафтогаз України" Євген Бакулін заявив, що ціна на російський газ для України на кінець 2011 р. може скласти близько 300 дол. за 1 тис. куб. м.

Відзначимо, в держбюджеті України на 2011 р. передбачено, що середньорічна ціна російського газу для України на 2011 р. складе 269 дол. за 1 тис. куб. м. У той же час, ціна природного газу для компанії в першому кварталі 2011 р. склала близько 264 дол за 1 тис. куб. м.