Сьогодні перший віце-прем`єр Андрій Клюєв та віце- прем`єр з питань будівництва та ЖКГ Віктор Тихонов мають подати голові уряду Миколі Азарови пропозиції щодо звільнень голів облдержадміністрацій в тих регіонах, де спостерігається найбільша заборгованість по сплатам за спожиті енергоносії. За словами М.Азарова, найгірша ситуація спостерігається в Закарпатській, Донецькій, Луганській та Харківській областях.РБК-Україна звернулась з запитами до голів ОДА цих чотирьох областей. Наразі на відповіді агенції відповів лише голова Закарпатської ОДА Олександр Ледида. Він вважає, що критика на його адресу з боку прем`єр-міністра є наслідком неточної поінформованості останнього. Крім того, впевнений О.Ледида, саме Закарпатська область має найбільші шанси першою відмовитись від централізованого теплопостачання.
РБК-Україна: Чи згодні Ви з критикою прем'єр-міністра?
Олександр Ледида: Думаю, причина критики Закарпаття - неточність інформації щодо розрахунків за енергоносії в розрізі областей, яку надали керівнику уряду відповідні служби.
Якщо говорити про сплату рахунків населенням, то найкращі показники в Україні має саме наша область. Рівень розрахунків складає 93,4%, у той час як середній в країні - 74%.
Щодо розрахунків за газ бюджетних установ маємо друге місце. Рівень оплати також досить високий - 91,4% (середній по державі - 73,5%). До того ж, системою теплокомуненерго в області користуються всього 2% жителів, звідси й такі цифри.
Знову ж таки, загальний борг області 14 млн грн, найменший в Україні. Маємо значний відрив навіть від Чернівецької області, яка з боргом у 31 млн грн посідає друге місце за вищезгаданим показником. Тож у реальних цифрах ситуація з розрахунками на Закарпатті чи не найкраща в Україні.
РБК-Україна: Яким чином виникла заборгованість в очолюваній Вами області?
О.Л.: На жаль, в області все ще залишились люди, малозабезпечені родини, які в силу фінансових обставин не мають змоги встановити автономне опалення. Тому в обласному бюджеті вже передбачено кошти - це 3 млн грн - аби допомогти людям встановити індивідуальні опалювальні системи та розрахуватись з боргами за спожиту енергію. Подібне фінансування також передбачено в бюджетах найбільших міст краю - Ужгорода та Мукачева.
РБК-Україна: Куди, на Вашу думку, зникають гроші, які сплачує населення за газ? Адже за словами Миколи Азарова, рівень проплат населення за спожиті житлово-комунальні послуги складає 90%.
О.Л.: Це питання не до губернаторів. Його треба ставити керівникам облгазів.
Люди дійсно платять. Якщо в нас найкращі показники розрахунків населення за газ, то це так. Інше питання - куди йдуть ці гроші. Але це, повторюся, не в компетенції обласної влади.
РБК-Україна: Якою є заборгованість підприємств в очолюваній Вами області в точних цифрах?
О.Л.: Підприємства в області не мають заборгованості. Вони проплачують рахунки авансом. І така практика існує по всій Україні.
Підприємства просто не можуть не платити. Якщо виникає заборгованість хоча б за місяць, їм відразу ж відключають газ.
РБК-Україна: Чи готуєтеся Ви до відставки у зв'язку із критикою, що пролунала з вуст прем'єра?
О.Л.: Зараз ми готуємо лист до уряду на ім'я прем'єр-міністра Миколи Азарова з точною інформацією. Впевнений, це прояснить ситуацію.
РБК-Україна: Які заходи Ви, як діючий керівник області, плануєте вжити аби виправити ситуацію?
О.Л.: Я вже зазначав, сьогодні головне наше завдання - допомогти малозабезпеченим закарпатцям повністю перейти на індивідуальне опалення. З осені також на автономне опалення будуть переведені усі бюджетні установи області. Для цього вже діє обласна програма. До того ж, віце-прем'єр-міністр Андрій Клюєв пообіцяв посильну допомогу для того, щоб завершити цей перехід - це коштуватиме області близько 23 млн грн.
Як наслідок, Закарпаття стане першим регіоном в Україні, який цілком відмовиться від централізованого теплопостачання. Відповідно, відпаде потреба у використанні підприємств системи теплокомуненерго, як основних боржників у розрахунках за спожиті енергоносії.
Підготувала Ганна Писаренко