Європейські споживачі в 2009 р. скоротять закупівлі газу приблизно на 8-9 млрд куб. м в порівнянні із законтрактованими об'ємами, вважають в "Газпромі".
Європейські споживачі в 2009 р. скоротять закупівлі газу приблизно на 8-9 млрд куб. м в порівнянні із законтрактованими об'ємами, вважають в "Газпромі".
Як заявив сьогодні на телефонній конференції заступник генерального директора "Газпром експорту" Сергій Челпанов, "Газпром" може пред'явити штрафні санкції європейським споживачам за недобір газу. За його словами, мова йде про контрактах за системою take or pay, коли обумовлені певні об'єми закупівель палива, які повинні виконуватися.
Крім того, С.Челпанов відзначив, що експорт газу до Європи в IV кварталі 2009 р. складе близько 45 млрд куб. м, а за підсумками 2009 р. в цілому компанія зберігає прогноз експорту на рівні 142-143 млрд куб. м.
Раніше неодноразово повідомлялося, що європейські споживачі ведуть переговори з "Газпромом" про відміну штрафів за недобір газу.
Як повідомлялося сьогодні, чистий прибуток "Газпрому" по міжнародних стандартах фінансової звітності (МСФО) за перше півріччя від продажу природного газу до Європи і інших країн збільшився на 6% і склав 698,2 млрд крб. Компанія пояснює це головним чином зростанням середніх розрахункових цін, виражених в рублях (включаючи акциз і митні збори), на 25%, що було компенсоване зниженням об'ємів продажів газу в на 24%, або на 23,5 млрд куб. м.
За даними "Газпрому", його видобуток в 2008 р. виріс на 0,2% - до 549,7 млрд куб. м. У 2009 р. концерн чекає зниження видобутку в порівнянні з минулим роком на 10% - до рівня 492 млрд куб. м.
Нагадаємо, що представник президента України з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський прогнозує чергові загострення з газовими платежами за листопад, враховуючи те, що власних коштів у "Нафтогазу України" вистачає лише на третину щомісячного платежу.
Причину проблем він бачить в контрактах від 19 січня 2009 р. При цьому він заявив, що розміри штрафів, передбачені в контрактах за недобір Україною газу, найвищі в Європі. "В той же час за зменшення об'ємів транзиту російською стороною практично не передбачені ніякі санкції", - відмітив він.
Б.Соколовський також заявив, що питання оплати газу за жовтень вдалося вирішити завдяки втручанню глави держави Віктора Ющенка. За його словами, президент на нараді призвав керівництво Національного банку скористатися можливістю спеціальної процедури запозичення МВФ для розрахунків за газ. Нагадаємо, що НАК "Нафтогаз" в повному об'ємі розрахувався з "Газпромом" за жовтневі поставки газу.
Також, минулого четверга голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу подзвонив В.Ющенко і настійно закликав його уникнути затримок в оплаті за російський газ. Як заявив представник Ж.Баррозу, громадяни європейських країн не повинні страждати від можливих зривів постачань енергоносіїв з Росії через територію України, а тому В.Ющенко закликали не блокувати оплату газу. Раніше голова уряду Росії Володимир Путін проінформував прем'єр-міністра Швеції Фредеріка Рейнфельдта про проблеми України з оплатою російського газу і транзиту його європейським споживачам.
"Газпром" - газотранспортна і газодобувна монополія РФ. Статутний капітал ВАТ "Газпром" складає 118 млрд 367 млн 564,5 тис. руб. Він поділений на 23 млрд 673 млн 512,9 тис. звичайних акцій номіналом 5 руб. Більше 50% акцій Газпрому належить державі.