ua en ru

4G в Україні: перша ліцензія може піти без конкурсу

4G в Україні: перша ліцензія може піти без конкурсу Фото: Ігор Литовченко взявся будувати "другий Київстар"
Компанія "Інтелектуальні комунікації", що належить екс-президента "Київстар" Ігоря Литовченка, може стати першим в Україні оператором зв'язку в стандарті LTE (4G). Юристи компанії знайшли лазівку в законі, що дозволяє їй отримати ліцензію без конкурсу

Компанія "Інтелектуальні комунікації", що належить екс-президента "Київстар" Ігоря Литовченка, може стати першим в Україні оператором зв'язку в стандарті LTE (4G). Юристи компанії знайшли лазівку в законі, що дозволяє їй отримати ліцензію без конкурсу


З 2010 року оператор "Інтелектуальні комунікації" (Intellecom) надавав послуги бездротового інтернету за стандартом Wi-Max під торговою маркою Giraffe. А тепер він подав у Національну комісію з питань регулювання зв'язку та інформатизації заявку на зміну стандарту з Wi-Max до LTE (4G) в рамках існуючої ліцензії. Частоти, на яких працює компанія, придатні для запуску LTE, тепер необхідно лише рішення регулятора. Заявка відправлена в НКРЗІ 8 липня поточного року. Згідно з законом, нбу зобов'язаний відповісти протягом 60 днів, тобто до 8 вересня.

Технологічний ривок

Як пояснює виконавчий директор Intellecom Олександр Дорофій, стандарт Wi-Max себе вичерпав, він не розвивається, під нього більше не виробляється обладнання. Тому у оператора немає можливості надавати абонентам послугу на високому рівні в даному стандарті. Операторське обладнання для LTE TDD — стандарту, який хоче використовувати Intellecom - навпаки, випускається найбільшими вендорами. За словами Дорофія, 77 комерційних мереж в 43 країнах світу працює на стандарті LTE TDD — це 40% всіх мереж 4G в світі. "Ми заручилися підтримкою провідних світових виробників обладнання, таких як Ericsson і Huawei, які постачають технології для розгортання таких мереж", - розповів Дорфий. Наприклад, на обладнанні цих виробників працюють мережі великих операторів STC і China Mobile. Що стосується пристроїв, то LTE TDD підтримує 1424 типу смартфонів і планшетів. Вони є, в тому числі, на ринку України.

"Ми готові оперативно розгорнути мережу. І сподіваємося, що НКРЗІ нам не відмовить", - говорить Дорофій. Він переконаний, що його компанія має законне право на впровадження 4G вже зараз. А саме, відповідно до статті 40 закону України "Про радіочастотний ресурс", якщо оператор хоче на своїх частотах впроваджувати іншу технологію, він має право звернутися до НКРЗІ. За результатами розгляду регулятор може прийняти рішення про дострокове впровадження нової радіотехнології у смузі радіочастот, якою користується заявник. Також регулятор може відмовити заявнику, якщо той не виконав умови існуючої ліцензії або виявився фінансово і технічно не готовим до нової технології.

За словами менеджерів Intellecom, компанія знайшла інвесторів, готових вкласти в розгортання 4G мережі 400-500 млн доларів, але їх імена не раскрыватся.

Зіркова команда

Ідея будувати LTE прийшла в Intellecom разом з новим власником. Минулого місяця стало відомо, що компанію придбав засновник і екс-президент оператора "Київстар" Ігор Литовченко. Він також переманив у Intellecom частина менеджерів "Київстару". Так, Дорофій раніше був заступником технічного директора "Київстар", а колишній директор київської філії "Київстару", екс-голова НКРЗ Сергій Колобов, тепер обіймає посаду директора з розвитку в Intellecom.

Всього в Intellecom працює близько 60 осіб. Абонентів у неї теж небагато — всього 8 тис. осіб. Але в планах Литовченко — збудувати чи ні "другий Київстар".

Щоб відірватися від конкурентів, новому дітищу Литовченко як раз і потрібен цей технологічний ривок, перша ліцензія на 4G в Україні. Тому Intellecom стукає у всі двері, не тільки в НКРЗІ.

Оператор провів презентацію роботи технології LTE TDD для чиновників. У тому числі, для президента України Петра Порошенка. "Президент сказав, що йому сподобалося і що він вражений швидкістю, яку дає 4G", - розповідає Дорофій. Представники НКРЗІ теж побували на презентації і, як кажуть менеджери Intellecom, змогли переконатися, що пропонована технологія працює оператором. Хоча неофіційно в НКРЗІ повідомили РБК-Україна, що позиція регулятора залишається незмінною: рівні умови для всіх гравців ринку і ніяких преференцій. "Не можуть частоти з аналогічним бізнес-кейсом відрізнятися ціною в сотні разів", - повідомив представник регулятора.

Зараз частоти в діапазоні 2,3 ГГц, які використовує Intellecom, обходяться йому в 700 тисяч гривень на рік. Для порівняння, "Київстар" за свої GSM-частоти в діапазоні 900-1800МГц, на яких у перспективі теж можна буде запускати 4G, платить 731 млн гривень на рік. Зараз НКРЗІ планує підняти плату за частоти і плата для Intellecom може скласти 480 млн гривень. Поки що регулятор затвердив проект таких тарифів і сподівається, що вони з'являться в Податковому кодексі вже з початку 2017 року.