ua en ru

45% економіки в тіні: хто вони

45% економіки в тіні: хто вони Фото: колаж РБК-Україна

19 грудня під стінами комітету Верховної Ради 300 мітингувальників під акомпанемент контрабаса (символу товарної контрабанди) вимагали розширення фіскалізації. Акція справила враження політиків, після чого ВР прийняла закон, який зобов'язав усіх продавців складної побутової техніки встановити касовий апарат (РРО). 

В Україні запрацювало потужне лобі білого бізнесу, яке об'єдналися в Коаліцію "За детінізацію". Одна з причин, що спонукала бізнесменів влаштувати вуличну акцію, - це величезні обсяги сірого імпорту.

"Оскільки наша техніка внесена в митний реєстр об'єктів інтелектуальної власності, ми повинні отримувати повідомлення про те, що в Україні завозить товар інший дистриб'ютор. Однак ми їх не отримуємо, так що зайві 20% роздрібних продажів, які фіксує компанія GFK - це контрабанда, або товар ввезений типу для особистого користування", - розповів генеральний директор ТОВ "БСХ Побутова Техніка" (офіційний представник бренду ВОЅСН в Україні) Сергій Максимов.

За його словами, з точки зору міжнародної торгової компанії ситуація, коли в державі відкрито існують схеми уникнення оподаткування, є нонсенсом. Держава має можливості для перекриття сірих схем.

"По-перше, на кордоні. На жаль, констатую, що в Україні ефективного митного контролю не існує. Можемо сміливо говорити про кадрову кризу митної служби в Україні. Особовий склад митниці на прикордонних пунктах потрібно міняти. По-друге, в кінцевій точці продажу товару. Тут ситуація не менш катастрофічна", - зазначив Максимов.

Він підкреслив, що на звернення до ДФС відповідають, що оскільки торговець ФОП не має обов'язку реєстрації місця здійснення торгових операції, то і перевірити дотримання правил торгівлі фіскали не можуть.

"Справді, часто фіскальній службі бракує правових підстав. Наприклад, зараз ввели обов'язок торгувати електротехнікою через касовий апарат, але штраф за порушення цього правила становить 1 грн", - додав він.

Власник групи компаній "Текстиль-Контакт" Олександр Соколовський (загальний річний оборот - 721 млн грн; співробітників - 865 осіб; у бюджет сплачено - 112,4 млн; податки в рік на 1 співробітника - 141,3 тис.) запропонував для порівняння взяти одного з найбільших ринків "7 кілометр". - оборот в рік - від 60 млрд; - працює 60 тис. осіб (у т. ч. 1400 штатних працівників ринку); за рік до бюджету поступає близько 120 млн грн.

"І як нам конкурувати з тіньовими монстрами і не розоритися при таких податках? Ситуацію в економіці можуть врятувати тільки термінові і рішучі кроки. Такі як довгоочікуваний закон про заміну податку на прибуток податком на виведений капітал! Цей захід реально може стати точкою опори для зростання економіки та поліпшення бізнес-клімату. ПНВК віддаляє нас від ключового принципу при будь-якій владі "друзям - все, ворогам - закон"! Спрощено адміністрування і з'явиться стимул інвестувати і розвиватися. І, звичайно, без нової СФР (тільки замість, не разом з існуючими силовиками) не обійтися", - сказав Соколовський.

Радикальний і комплексний документ, який стосується глобальних змін для детінізації економіки - законопроект №8089. Для зменшення податкового тиску на бізнес він пропонує знизити ставку ПДВ до 16%, яка зробить економічно невигідними ризики "обготівковування" та використання "сірих" схем.

Як компенсацію втрат бюджету пропонується відмова від другої форми спрощеної системи оподаткування для всіх торговців товарами преміум і ризикованого сегмента: електроніка, хутро і шкіра, аптеки і для торгових точок площею, що перевищує 20 кв. м. Фактом залишається і те, що величезні обсяги товару, завезені в Україну напівлегально - уникають фіскалізації через торгівлю за спрощеною системою оподаткування.

При цьому касовий апарат на ринку - моветон. Незалежно від того, чим торгуєш - електронікою (де фіскальний чек є обов'язковим) або хутряними шубами (де 1 млн обороту - це вартість десятка виробів).

Всі експерти, з якими нам довелося спілкуватися, погоджуються, що є схеми, існування яких означає вирок білому бізнесу в Україні.

1. Заниження митної вартості товару і перекодування

На депутатський запит про те, чому митниця оформляє великі LED телевізори, наприклад, торгових марок CHANGHONG, MYSTERY, LIBERTON і MIRTA від явно заниженою інвойс ціни 35 доларів за штуку митниця дає відповідь, що при розмитненні були надані всі необхідні документи включаючи контракт (як правило з продавцем з офшору), який документально нібито продав товар за 10% від його реальної вартості. Оскільки надалі в Україні існує можливість продати товар через мережу ФОП без сплати ПДВ, то бюджет недоотримує величезні суми надходжень.

2. Схема "піджаки"

З 1 січня 2018 активність даної схеми була суттєво обмежена після нововведення (закон №2245, яким внесені зміни в податковий кодекс), за яким право на ліміт у 500 євро товару без податків зберігається тільки тим особам, які були за кордоном не менше 24 годин і не частіше разу на 72 години. При цьому народний депутат Андрій Антонищак на черговому податковому комітеті намагався скасувати дані нововведення і викликав протест не тільки у білого бізнесу, але і у своїх колег.

Тільки за січень 2018 кількість перетину україно-польського кордону з документами на відшкодування ПДВ вже зменшилася в два рази. ДФС пише про чергові успіхи припинення такої контрабанди.

3. Поштова схема

Її перевага в тому, що логістичні витрати на перетин кордону не розпорошуються на невеликі партії товару по 500 євро з супроводом "Піджаків" (прикордонного населення), а оптимізуються на великі обсяги (фури), які можуть собі дозволити поштові перевізники. Тобто одна фура завозить товар без сплати податків відразу на тисячі фіктивних одержувачів, оскільки межа отримання посилок без податків - до 150 євро.

На жаль, багато відомих компаній масово використовують вищезазначені схеми по несплаті податків до бюджету. Про те, як Розетка спільно з Міст-експрес реалізує в Україні "без сплат податків" гаджети докладно розповів Євген Плинський.

Юрій Пероганич, генеральний директор асоціації підприємств інформаційних технологій україни (АПІТУ), вважає, що Україні слід якомога швидше переймати досвід Європи в оподаткуванні поштового торгівлі.

Так, 5 грудня 2017 Рада ЄС прийняла нові правила, які є частиною стратегії ЄС "Єдиний цифровий ринок" і полегшують збір ПДВ при онлайн купівлі товарів і послуг. Їх суть в тому, що обов'язок по сплаті ПДВ покладається на онлайн-платформи, які сприяють продажам. Тобто на майданчики eBay.com і AliExpress.com.

До 1 січня 2019 процедура автоматичного нарахування ПДВ на дистанційні продажі товарів буде введений всередині ЄС, а з 2021 - і для торгівлі з усім світом. При цьому ПДВ буде сплачуватися за всіма відправленнями, незалежно від їх вартості.

З метою виявлення найбільш великих ухильників від сплати податків, які не видають фіскальні чеки були проведені контрольні закупівлі, щоб отримати уявлення про те як працює законодавство про обов'язкове використання РРО. Подібний тест у вересні 2017 вже проводило Інтернет-видання "Довідник споживача".

Більше половини Інтернет-магазинів (12 з 20) у 2017 році чеки не видавали. Сьогодні при повторних контрольних закупівель в магазинах електроніки - Цитрус, Rozetka, Алло, Мобіллак, Стилус, CityCom, Deshevshe, AKS не видали фіскальний чек. При цьому в Комфі, Фокстрот, Ельдорадо, Repka, Vodafone, Епіцентр видали фіскальний чек. Важливо, що фіскальний чек при продажу складної техніки повинен бути виданий навіть при доставці товару кур'єром.

Видача фіскального чека є обов'язковою, якщо річний дохід підприємця на спрощеній системі оподаткування є більше 1 млн грн (п. 296.10 Податкового кодексу України). Для перевірки дієвості цієї норми ми вирішили провести також контрольні закупівлі преміальних товарів, а саме в декількох мережевих ювелірних магазинах, де в силу специфіки товару дохід 1 млн грн - це приблизно 100 разових продажів.

Але тут повне розчарування роботі Фіскальної служби. Виявляється, такі відомі ювелірні мережі, реклама яких з відомими артистами розвішана по всій країні Золотий Вік, Срібна Країна, Столична Ювелірна Фабрика, Aurum, Укрзолото є маленьким бізнесом з річним оборотом до 1 млн грн на рік. Інакше як пояснити отримані нами нефіскальні чеки від напевно підставних ФОП "малого" бізнесу?

Вимагати фіскальний чек повинен покупець товару. Про це 1 березня на зустрічі представників українських бізнес-асоціацій в Посольстві Німеччини в Києві розповів Георг Мільбрадт - колишній прем'єр-міністр Саксонії, спецпредставник уряду Німеччини з питань реформи децентралізації в Україні.

В Італії, наприклад, податкова має право вимагати пред'явлення фіскального чека не тільки у продавця, але і у покупця поруч з магазином. При його відсутності доведеться сплатити великий штраф.

Як лояльного мотиватора для покупця можна використовувати механиизм "кешбек", коли покупець виявивши нефіскальний чек отримує бонус рівний вартості такої покупки (така ідея викладена в законопроекті 6757) від суми подвійного штрафу, накладеного перевіряючим на нечесний магазин. Таким чином у виграші виявляється і споживач, і держава.

Бізнес, який використовує ФОП для оптимізації оподаткування або для реалізації "сірого" імпорту, після отримання протоколу на 1 грн миттєво змінює точку, на якій працює ФОП, "засвітився" на порушення. ДФС і вся фіскальна рать тут безсила, оскільки не мають відомостей про місце торгівлі конкретного ФОП. Так, за 2 місяці 2018 органами ДФС в Києві проведено 26 повторних перевірок ФОП з метою контролю за торгівлею через РРО. Однак у 80% випадків ФОП вже не торгував на старому місці.

Щоб бізнесмени почали вважати престижем платити всі податки, треба прийняти новий Ліберальний Податковий кодекс зі зниженими ставками податків і розширенням бази оподаткування. Необхідно провести амністію капіталів і реформу ДФС, при якій на службу прийдуть нові особи, а також створити новий аналітичний орган СФР (НБФБ). Владі також необхідно провести велику інформаційну кампанію на тему детінізації економіки, показуючи при цьому ефективність бюджетних витрат.