ua en ru

3G дало свої плоди: абоненти стали більше платити за мобільний інтернет

3G дало свої плоди: абоненти стали більше платити за мобільний інтернет Мобільні оператори почали заробляти на 3G
Зв'язок 3G почала приносити гроші мобільним операторам. У першому півріччі доходи від мобільного інтернету у найбільших гравців ринку зросли, щонайменше, у півтора рази. В середньому кожен абонент став витрачати на зв'язок в місяць на 4-5 гривень більше, ніж рік тому. Причина таких змін - у збільшенні покриття 3G-мереж і переході абонентів на тарифи з великим обсягом інтернет-трафіку.

Зв'язок 3G почала приносити гроші мобільним операторам. У першому півріччі доходи від мобільного інтернету у найбільших гравців ринку зросли, щонайменше, у півтора рази. В середньому кожен абонент став витрачати на зв'язок в місяць на 4-5 гривень більше, ніж рік тому. Причина таких змін - у збільшенні покриття 3G-мереж і переході абонентів на тарифи з великим обсягом інтернет-трафіку.

Квартальна звітність

У січні-червні 2016 року прибуток найбільшого мобільного оператора "Київстар" (обслуговує 25,4 млн абонентів) від мобільного інтернету вперше перевищили 1 млрд гривень. Як випливає з фінансового звіту компанії, у другому кварталі дохід від передачі даних виріс на 79%, в порівнянні з аналогічним періодом 2015 року. Це відбилося і на загальній квартальної виручки оператора, яка за рік збільшилась на 11%. Середній дохід від одного абонента (ARPU) виріс з 39 гривень до 44 гривень в місяць.


Аналогічні результати і в Vodafone Україна (обслуговує 20,8 млн абонентів). Її квартальний звіт був опублікований 18 серпня. За підсумками півріччя дохід оператора від мобільного інтернету перевищив 900 тис. гривень. У другому кварталі він зріс на 67,2%, порівняно з аналогічним періодом минулого року. Середній дохід з кожного абонента за останній рік збільшився з 39,7 гривні до 43,9 гривні, а загальна квартальна виручка - на 13,5%.

Зростання доходів демонструє і lifecell. У другому кварталі кожен з 9,7 млн його абонентів в середньому заплатив за зв'язок з 38,2 гривні. Рік тому середній щомісячний платіж становив 34,5 гривні. Окремо дохід від мобільного інтернету lifecell не розкриває, але керівництво компанії зазначає, що він виріс майже в два рази.

Дзвінки мінус, інтернет плюс

Абоненти мобільного зв'язку не просто збільшили витрати на мобільний інтернет, вони стали купувати більше інтернет-трафіку. "Ми бачимо, що абоненти Vodafone стали частіше користуватися мобільним інтернетом", - розповідає начальник відділу зв'язків з громадськістю Vodafone Україна Вікторія Рубан.

Так, споживання мобільного інтернету серед абонентів оператора за рік зросло в три рази. Активні користувачі використовують по 1 Гб трафіку на місяць. При цьому кількість вимовлених абонентами хвилин зросла незначно — усього на 2% з 499 до 511 хвилин в місяць на абонента.

Аналогічний тренд спостерігають в "Київстар" і lifecell. Так, у мережі "Київстар" обсяги дата-трафіку збільшилися на 83% з 154 Мб до 283 Мб в місяць на абонента. А ось споживання голосових послуг зросла на 5%. Якщо у другому кварталі 2015 року кожен абонент оператора в середньому вимовляв 530 хвилин в місяць, то зараз -- 559 хвилин. У lifecell кількість виговорених хвилин взагалі знизилося на 9,1% з 152,8 хвилин до 138,9 хвилин в місяць на абонента, хоча споживання інтернету зросла.

Мережі та тарифи

Представники операторів вважають, що до різкого зростання доходів від мобільного інтернету призвело розширення покриття 3G-мережі. "Процес розгортання мережі поетапний, тому ефект від запуску зв'язку третього покоління став помітний тільки коли покриття мережі значно зросла", - повідомили в прес-службі lifecell. За даними самих операторів, 3G-мережу Vodafone Україна зараз охоплює 42% жителів України, "Київстар" - 48%, lifecell – 41%.

Згідно з ліцензійними умовами, до кінця серпня 2016 року оператори повинні були покрити 3G-зв'язком усі обласні центри. Поки без 3G залишаються Житомир, Черкаси та Запоріжжі - там Міноборони ще належить провести конверсію, тобто звільнити від частоти спецзасобів військових. Також оператори поки не можуть запустити 3G в Донецьку і Луганську «незалежних від них причин».

Згідно з тим же ліцензійним умовам, міста районного та обласного значення з населенням від 10 тис. людина 3G має прийти не пізніше лютого 2021 року. Хоча оператори не чекають терміну і вже покривають такі населені пункти, якщо вони знаходяться поблизу великих міст, популярних курортів і туристичних центрів.

Розширення мережі веде до збільшення абонентів. Рік тому у "Київстар" був 1 млн абонентів 3G зв'язку, зараз їх вже 6 млн. У Vodafone Україна рік тому взагалі не було власної мережі, і, відповідно, абонентів. Зараз їх 7 млн осіб. У lifecell зараз 2,7 млн абонентів 3G і тільки за останній квартал їх кількість зросла на 19%.

Оператори також пов'язують зростання споживання інтернету з новими тарифами, орієнтованими на дата-трафік. Із запуском 3G-мереж такі тарифи з'явилися у всіх трьох мобільників. Наприклад, у "Київстару" - це лінійка "Онлайн", у Vodafone Україна - це лінійка Red, у lifecell – тарифи "Смарт +". У таких тарифах абонентам пропонується більший, у порівнянні з пакетами для дзвінків, обсяг включеного інтернет-трафіку. У результаті щомісячні відрахування абонента підвищуються на кілька гривень.

Важливий фактор, який змушує абонентів переходити на інтернет-тарифи -поширення смартфонів. За даними дослідження, проведеного агентством мобільного маркетингу LEAD9 в травні цього року, смартфоном зараз користується кожен третій житель України. Хоча рік тому частка користувачів "розумних" пристроїв в країні становила 26%. Примітно, що далеко не кожен користувач використовує можливості смартфона по максимуму. Так, наприклад, 32% власників смартфонів ніколи не встановлювали ніяких додатків.