Мессі знищує "Байєр", а АПОЕЛ продовжує своє сходження

Сьогодні футбольні вболівальники всього світу змогли побачити два матчі-антиподи. Ті, хто вирішіив за краще побачити двобій "Барселони" з "Байєром", побачили 7 голів у ворота німців, з яких 5 (новий рекорд Ліги Чемпіонів) на рахунку Ліонеля Мессі. А ті, хто віддав перевагу каталонському побиттю, поєдинок в Нікосії, побачили єдиний гол у основний час матчу, обережний футбол, інтригу, напружену серію пенальті і нове досягнення кіпрського футболу.

Барселона - Байєр 7:1
: Мессі, 25, 42, 49, 58, 85, Тельо, 55, 62 - Белльараби, 90
Барселона: Вальдес - Дані Алвеш, Маскерано, Піке, Адріано (Муньєса, 63) - Бускетс - Хаві (Кейта, 54), Іньєста (Тельо, 53) - Мессі, Фабрегас, Педро
Байєр: Лено - Райнарц, Швааб, Топрак, Кадлец - Бендер (Шюррле, 55), Рольфес - Кастро, Ренато Аугусто (Очіпка, 67) - Кісслінг, Дердійок (Белльараби, 55)

Пента-трік неперевершеного Ліонеля Мессі - п'ять голів в одному матчі - забезпечив "Барселоні" чергову розгромну перемогу та путівку до чвертьфіналу. Ще два влучні удари записав до свого активу 20-річний Тельо, а гол престижу, першим ударом у площину воріт Віктора Вальдеса, провів на останній хвилині Карім Белларабі.

Мессі знищує "Байєр", а АПОЕЛ продовжує своє сходженняПідсумок першого побачення цих суперників навряд чи залишав інтригу двоматчевому протистоянню каталонців із леверкузенцями. Перемога з рахунком 3:1 на полі останніх дозволяла "Барсі" спокійно готуватися до гри на "Камп Ноу" й тримати в уяві вже чвертьфінальну дуель. Ані "майже камбек" лондонського "Арсеналу", зафіксований напередодні в матчі "канонірів" із "Міланом", ані досить упевнений виграш "Байєра" в останньому поєдинку бундесліги - над іншим учасником Ліги чемпіонів мюнхенською "Баварією" (2:0), ані кадрові проблеми в захисній ланці не повинні були посіяти сумніви в душах і ногах головних фаворитів нинішнього турніру.

Та й статистика цілком була на боці команди Хосепа Гвардіоли. Леверкузенці не перемагали в гостьових матчах Ліги чемпіонів майже десять років. Їхні надії перервати цю безрадісну серію опоненти поховали ще до перерви. Причому для цього "Барсі" не довелося навіть вмикати надшвидкостей. Достатньо було робити те, що вона прекрасно вміє - залишати суперника без м'яча.

Перша загроза воротам гостей прийшла після штрафного у виконанні Хаві на сьомій хвилині. Але м'яч прийняла на себе "стінка". Невдовзі на перший план висунувся Ліонель Мессі, вийшовши на ударну позицію після пасу Цеска Фабрегаса. Голкіпер "фармацевтів" Бернд Лено на удар аргентинця зреагував, а спробу Педро, котрому Мессі відкинув підібраний м'яч, заблокував захисник.

Спроби леверкузенців "зачепитися" за м'яч змушували зайве пересвідчитися - наскількі величезною є перевага "Барселони". Про якісь осмислені дії на чужій половині поля "Байєр" хіба що мріяти міг, адже подеколи для його гравців проблемою було перейти центральну лінію. Перша ж атака, котра докотилася аж до карного майданчика, стала початком... розгрому гостей. Поперечний пас Ренато Аугусто з правого флангу перехопив Маскерано. А потім миттєво вистрілила каталонська пружина - Хаві пасом зі своєї половини поля знайшов Мессі, той, вийшовши сам на сам, у в своєму фірмовому стилі - парашутиком - провів свій восьмий гол у нинішній Лізі чемпіонів.

Дев'ятий Лео забив іще до перерви - також у звичній манері, але після слалому-спринту в межах карного майданчика. Десятий став копією того, який відкрив рахунок. Одинадцятий аргентинець провів після помилки Лено, практично з нульового кута. Цікаво, що п'ятьма хвилинами раніше Ерен Дердійок, утікши від Маскерано, намагався вразити ворота Віктора Вальдеса подібним чином, але не зміг, нічим завершивши найнебезпечніший момент, що мав "Байєр".

Гольові подвиги лідера команди надихнули і його молодшого партнера Тельо - той зі своїми двома голами раптом втрутився в суперечку Мессі з одним із найголовніших індивідуальних рекордів Ліги чемпіонів. Поки "Камп Ноу" очікував від неперевершеної "десятки" пента-тріку (а п'яти голів в одному матчі найпрестиіжнішого клубного турніру поки не забивав ніхто), Тельо бився за свій перший на найвищому рівні хет-трик.

Гравцям "Байєра" співавторство в таких досягненнях снилося хіба що в жахливих сновидіннях, однак іще після третього гола німцям важко було приховати свою приреченість. Урешті-решт їм залишалося тільки подумки аплодувати тому, як Мессі все ж підняв планку рекорду, вразивши правий кут воріт Лено ударом з лінії карного майданчика.

Тельо ж свій шанс втратив, не перегравши голкіпера на 89-й хвилині. А ще за хвилину перший удар по воротах у виконанні гостей змусив Вальдеса витягти м'яч із сітки - контратаку "фармацевтів" завершив Карім Белларабі, встановивши остаточний рахунок - 7:1.

АПОЕЛ - Ліон 1:0 (4:2 по пенальті)
Гол
: Мандука, 9
АПОЕЛ: Хиотіс - Пурсайтидес, Паулу Жорж, Олівейра, Боавентура - Нуну Мораїш, Соуза (Олександру, 95) - Хараламбідес (Марсиньо, 77), Соларі (Трічковскі, 74), Мандука - Аілтон
Ліон: Льоріс - Ревейєр, бакарі коне, Кріс, А.Сиссоко - Шельстрем, Гоналон - Бріан (Ляказетт, 100), Едерсон (Гоміс, 73), Бастос - Лісандро Лопес
Видалення: Мандука, 116

Швидкий гол, а також два сейви голкіпера АПОЕЛа Діонісіоса Хіотіса в серії післяматчевих 11-метрових забезпечили Кіпру представника в чвертьфіналі найпрестижнішого єврокубку вперше в історії футболу країни.

Три тижні тому "Ліон" у першому домашньому поєдинку 1/8 фіналу Ліги чемпіонів УЄФА переміг завдяки єдиному голу Александра Ляказетта. На своєму полі АПОЕЛу вдалося відновити загальну рівновагу в основний час завдяки точному удару Густаво Мандуки. Два додаткові тайми переможця не виявили, а в серії пенальті точнішими виявилися кіпріоти. Фатального промаху припустився герой першого поєдинку Ляказетт, якому не дав відзначитися Хіотіс, що парирував іще й удар Мішеля Бастоса.

Мессі знищує "Байєр", а АПОЕЛ продовжує своє сходженняСпокійний початок матчу зовсім віщував забитих м'ячів, проте перша ж по-справжньому гостра атака змінила цифри на табло. На дев'ятій хвилині Костас Хараламбідес справа протягнув м'яч до штрафного й у падінні прострілив вздовж воріт. Бразильський форвард Густаво Мандука, який чатував м'яч на дальній стійці, голкіпера Юго Льоріса не пощадив - 1:0.

Такий початок явно не входив у плани гостей, і дружина Ремі Гарда помітно додала в русі. Правда, основна загроза володінь Діонісіосу Хіотісу надходила після "стандартів" - бразильці Бастос та Едерсон по разу перевірили реакцію голкіпера ударами зі штрафного. В останньому випадку Едерсон по хитрій траєкторії ледь не закрутив м'яч у верхній кут, але Хіотісу вдалося пеевести снаряд на кутовий. Потім той же Бастос із-за меж карного майданчика замкнув фланговий навіс Лісандро, але зробив це вкрай неточно - вище воріт.

АПОЕЛ відповів небезпечним виходом три в чотири, який увінчався виходом Мандуки на побачення з Льорісом. На жаль для трибун, дуель залишилася за французом, та й арбітр в останній момент зафіксував офсайд. Проте, ближче до кінцівки тайму стала промальовуватися ігрова й територіальна перевага "Ліона", але в завершальній стадії підопічним Гарда не щастило. Черговий момент цього разу не використав Едерсон, який головою в падінні пробив поруч зі штангою. АПОЕЛ, хоч і втомився, відсиджуватися в обороні не збирався. Одна з вилазок кіпріотів до воріт гостей могла завершитися повторним узяттям воріт, якби точнішим був Естебан Сколарі, чий хльосткий удар Льоріс відбив ногами.

Присвятивши першу десятихвилинку другого тайму позиційній боротьбі, команди знову приступили до рішучих дій. Так, на 55-й хвилині після подачі Елдера Соузи зі штрафного Алі Сіссоко в боротьбі із суперником ледь не вразив головою власні ворота - його врятувала поперечка. Кіпріоти поступалися більш досвідченому супернику в тактиці, компенсуючи це першокласною технікою своїх бразильців. Соуза, Айлтон і Мандука за підтримки Соларі не раз повертали французьких захисників головами до власних воріт. У кожній другій атаці у господарів було достатньо оперативного простору, однак досвідчених Антоні Ревейєра, Кріса й Ко виручало хороше позиційне чуття. Правда, не завжди.

На 67-й хвилині Айлтон уже практично вискочив один на один, але в останній момент уповільнив хід, і захисникам вдалося розрядити обстановку. А після передачі Хараламбідеса зобов'язаний був забивати вже Соларі, який не зумів підрізати м'яч у незахищений кут. Відповіддю "Ліона" став небезпечний удар Лісандро, після якого довелося демонструвати майстерність Хіотісу.

Потім пристрасті на газоні ГСП помітно вщухли, і, судячи з усього, команди морально налаштувалися на овертайм іще хвилин за 15 до кінця основного часу. Перша додаткова 15-хвилинка розпочалася атаками "Ліона", який став активніше використовувати фланги. Щоб якось урізноманітнити атакуючі дії, Гард кинув у бій Ляказетта. Поки юний форвард освоювався на полі, двічі після кутових небезпечно атакували Максим Гоналон і Бафетімбі Гоміс - в обох епізодах АПОЕЛу пощастило.

Мессі знищує "Байєр", а АПОЕЛ продовжує своє сходженняКоманди вдруге за матч помінялися воротами, але малюнок гри змінився несильно. "Ліон" продовжував більше володіти м'ячем, намагався продиратися до воріт по флангах, але робив усе занадто обережно й неквапливо, що дозволяло захисникам кіпріотів своєчасно перекривати зони. Поодинокі атаки АПОЕЛа виглядали набагато небезпечнішими - Айлтон знову ледь не втік на побачення з Льорісом, а Марсін, який увірвався в штрафний праворуч, пробив над поперечиною.

Під завісу овертайму за два попередження відправився відпочивати Мандука, але часу на реалізацію чисельної переваги у "Ліона" залишалося мало. У підсумку переможця довелося визначати в серії 11-метрових, де удача виявилася на боці колективу Івана Йовановича.

Нагадаємо, що першими чвертьфіналістами Ліги Чемпіонів стали "Бенфіка" і "Мілан", які пройшли "Зеніт" і "Арсенал", відповідно.