ВАТ "Газпром" досі не отримало дозвіл на будівництво газопроводу, ділянка якого має пройти по території курорту федерального значення Анапа. Якщо монополія не отримає позитивного висновку Головдержекспертизи до кінця травня 2012 р., зірвуться терміни початку будівництва труби, які зажадав дотримати від монополії Президент РФ Володимир Путін, ще будучи прем'єром.
ВАТ "Газпром" досі не отримало дозвіл на будівництво газопроводу, ділянка якого має пройти по території курорту федерального значення Анапа. Якщо монополія не отримає позитивного висновку Головдержекспертизи до кінця травня 2012 р., зірвуться терміни початку будівництва труби, які зажадав дотримати від монополії Президент РФ Володимир Путін, ще будучи прем'єром.
У грудні 2011 р. він вимагав від "Газпрому" прискорити початок реалізації проекту "Південний потік" і взятися до його будівництва вже в 2012 р., а не в 2013 р., як планувалося раніше.
"Газпрому" до кінця травня поточного року необхідно домогтися підписання постанови уряду РФ "Про встановлення меж та режиму округу гірничо-санітарної охорони курорту федерального значення Анапа", через територію якої буде прокладений газопровід, повідомило джерело, знайоме з ситуацією. Водночас постанову, в якій буде затверджено розміщення об'єктів трубопроводу, досі не було подано в Головдержекспертизу.
Також для підписання постанови уряду необхідно узгодження зацікавлених міністерств. Друга редакція документа була направлена на погодження до Міністерства природних ресурсів і екології, Міністерства регіонального розвитку, Міністерства фінансів і Міністерство економічного розвитку РФ. Напередодні лише в Мінприроди повідомили про те, що проект постанови був узгоджений міністерством, в інших трьох відомствах не змогли прокоментувати ситуацію.
При цьому, якщо Головдержекспертиза не дасть позитивного висновку по проекту постанови уряду, "Південний потік" може повторити долю європейського трубопроводу NEL, який має постачати газ з другої гілки "Північного потоку". Його акціонери були змушені почати пошук інших варіантів маршруту через те, що суд задовольнив 18 зі 100 позовів, поданих проти будівництва. Відповідно до рішення суду, забороняється будівництво NEL в радіусі 350 м від будівель, де проживають позивачі.
Однак, на думку експертів, "Газпром" цілком може розпочати будівництво, не чекаючи ніяких дозволів та експертиз.
Нагадаємо, для диверсифікації маршрутів експорту природного газу ВАТ "Газпром" будує газопровід через акваторію Чорного моря в країни Південної і Центральної Європи - "Південний потік". Для сухопутної частини проекту з Болгарією, Сербією, Угорщиною, Грецією, Словенією, Хорватією і Австрією вже підписали міжурядові угоди.
Планована потужність "Південного потоку" - 63 млрд кубометрів газу на рік. Оцінкова вартість проекту - 8,6 млрд євро. Перші поставки газу по газопроводу заплановано на кінець 2015 року. Спочатку почати будівництво "Південного потоку" планували в листопаді 2011 року.
Укладання другої нитки газопроводу "Північний потік" достроково завершено в середу, 18 квітня 2012 р.
Україна зараз є основним транзитером російського газу до Європи, дозволяючи прокачувати близько 120 млрд кубометрів російського газу в напрямку Європи на рік. Однак останнім часом "Газпром" активно працює над альтернативними проектами - "Південним потоком" і розширенням "Північного потоку". У Росії на "Північний" і "Південний" потоки розраховують як на альтернативу українській ГТС в плані поставок газу європейським споживачам. Раніше в російському уряді заявили, що в разі непоступливості Києва в газових переговорах, транзитне значення України буде зведено до нуля. Експерти бачать в цих проектах не стільки економічну вигоду для РФ, скільки політичну.
Нагадаємо, 17 травня прем'єр-міністр Україна Микола Азаров заявив, що ні Південний, ні Північний російські потоки не зможуть забезпечити потреби Європи і ніколи не стануть альтернативою української газотранспортної системи.