Право експорту української електроенергії до 2012р. виграли компанії "Східенерго" і "ДТЕК Пауер Трейд" холдингу ДТЕК (Донецьк), а також державне підприємство "Укрінтеренерго". Про це повідомили в держкомпанії "Укренерго" - оператора української енергосистеми.
Право експорту української електроенергії до 2012р. виграли компанії "Східенерго" і "ДТЕК Пауер Трейд" холдингу ДТЕК (Донецьк), а також державне підприємство "Укрінтеренерго". Про це повідомили в держкомпанії "Укренерго" - оператора української енергосистеми.
Відкритий аукціон з отримання доступу до пропускної здатності міждержавних електромереж на 2012 р. відбувся увечері 14 грудня ц.р. в "Укренерго". Найбільший попит був на білоруський напрямок (Білорусія відновила імпорт електроенергії з України в липні 2011 р.). У ході торгів ціна по двох лотах потужністю по 100 МВт кожен зросла в чотири рази - до 2,5 тис. дол. за лот. Ще один лот на Білорусію на 50 МВт продано вдвічі дорожче стартової ціни - за 1,25 тис. дол. У всіх трьох випадках переможцем торгів стало державне підприємство "Укрінтеренерго". Конкуренцію йому склала приватна компанія "Східенерго".
"Східенерго" викупила решту 650 МВт на Білорусію. Компанія також отримала право експорту електроенергії з острова Бурштинської ТЕС у Словаччину, Угорщину і Румунію потужністю 545 МВт за 13,8 тис. дол., а також 235 МВт перетину "Добротворська ТЕС - Замость (Польща)" за 1,25 тис. дол.
Компанія "ДПЕК Пауер Трейд" придбала право доступу до міждержавних мереж потужністю 700 МВт на Молдавію за 3,1 тис. дол.
Російський напрямок не був затребуваний, тому аукціонна комісія зняла лоти по ньому з торгів. На думку експертів, трейдери не стали боротися за європейський напрям через продовження в Європі боргової кризи.
До участі в аукціоні не допущена компанія "Білоцерківська теплоелектроцентраль" через невідповідність зовнішньоекономічного контракту нормами Господарського кодексу і відсутності Європейського коду EIC (Energy Identification Code), необхідного при торгівлі електроенергією до європейської енергосистеми ENTSO-E.
Нагадаємо, в грудні 2010 р. компанії "Східенерго" і " ДТЕК Пауер Трейд" уклали з українським оператором магістральних мереж ДП "НЕК "Укренерго" договори на право доступу до міждержавних електромереж України для здійснення експорту електроенергії в 2011 р.
В результаті торгів ТОВ "Східенерго" (ДТЕК) набула права доступу до 545 МВт пропускної здатності електромереж у напрямі Словаччини, Угорщини, Румунії, 215 МВт - у напрямі Польщі, 750 МВт - у напрямку Білорусії. ТОВ "Пауер Трейд" (ДТЕК) набула право доступу до 200 МВт пропускної здатності у напрямі Молдавії протягом 2011 р.
За 10 місяців 2011 р. Україна збільшила експорт електроенергії в порівнянні з таким же періодом 2009 р. на 57,9% - до 4 млрд 987,3 млн кВт/ч. Поставки в Білорусію скоротилися на 15,4% - до 1,927 млрд кВт/год, в Угорщину зросли в 4,6 рази - до 1,865 кВт/год. Експорт здійснюється також у Словаччину, Молдавію, Росію, Польщу і Румунію. Української електроенергією торгують "Східенерго", "ДТЕК Пауер Трейд" і "Укрінтеренерго", що отримали це право за підсумками аукціону на 2011р.
ТОВ "Східенерго" належить ДТЕК. Компанія експлуатує три теплові електростанції: Зуєвську, Курахівську та Луганську. Частка компанії в загальному обсязі теплової генерації електроенергії України становить 22 %.
ТОВ "ДТЕК Пауер Трейд" створено в 2009 р., належить ДТЕК. Компанія відповідає за розвиток експорту і торгівлі електроенергією на цільових ринках Європи і СНД. Володіє ліцензією постачальника електроенергії за нерегульованим тарифом, а також є членом оптового ринку електроенергії. "ДТЕК Пауер Трейд" має договір на постачання електроенергії за нерегульованим тарифом з ДП "Енергоринок".
ДП зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" створено в 1993 р. Основний дохід отримує від експорту електроенергії. Підприємство здійснює поставки електроенергії в країни Європи, зокрема в Угорщину, Словаччину, Румунію, Молдавію та ін.
ДТЕК - приватна вертикально інтегрована енергетична компанія України. Входить до складу фінансово-промислової групи "Систем Кепітал Менеджмент" (СКМ) Ріната Ахметова. Підприємства ДТЕК створюють виробничий ланцюжок з видобутку та збагачення вугілля, генерації й дистрибуції електроенергії.