ua en ru

"Українське питання" МВФ розгляне 11 листопада

Автор: RBC.UA
Українське питання внесене до порядку денного засідання ради директорів Міжнародного валютного фонду в п'ятницю, 11 листопада, повідомляє ВВС.

Українське питання внесене до порядку денного засідання ради директорів Міжнародного валютного фонду в п'ятницю, 11 листопада, повідомляє ВВС.

Як повідомляють у МВФ, директори фонду оцінять ефективність програми stand by, відкритої для Україні під час фінансової кризи 2008 р.

4 листопада місія МВФ, яка перебувала в Києві від 25 жовтня до 3 листопада, сказала, що бере перерву для додаткової обробки технічних питань.

Нагадаємо, про те, що МВФ в переговорах з України наполягав на одномоментному підвищенні тарифів на газ для населення на 30% і для теплокомуненерго на 60%, 7 листопада писало видання "Комерсант-Україна" з посиланням на джерело, знайоме з ходом переговорів.

Питання коригування тарифів ЖКГ виявилося не єдиною проблемою в ході переговорів. У МВФ наполягали на внесенні коректив до бюджету 2012 р., пропонуючи розраховувати його, грунтуючись на зростанні ВВП в 4%, а не на раніше закладених 5%. "Обсяг номінального ВВП в 2011 р., навіть у випадку 4-% зростання економіки, буде вище очікуваного і досягне запланованого нами рівня. Тому корекція не потрібна", - заявило джерело.

Однак цей аргумент не переконав МВФ. В результаті було запропоновано перерахувати доходи держбюджету на основі більш реалістичного прогнозу зростання ВВП, в результаті чого його доходна частина повинна бути знижена на 3 млрд грн. Крім того, як альтернатива розглядається можливість вжиття заходів щодо збільшення доходів держбюджету.

Джерело уточнило, що МВФ запропонував збільшити резервний фонд держбюджету з 3 млрд грн до 5 млрд грн, а також розширити прогресивну шкалу оподаткування фізичних осіб. До 2011 р. в Україні стягувалося 15% від доходів громадян.

Зазначимо, у вересні глава представництва МВФ в Україні Макс Альєр оголосив перелік вимог, виконання яких необхідне для отримання Україною нового траншу. Серед них - проведення пенсійної реформи, корекція тарифів на газ для населення і теплокомуненерго, пошук коштів для покриття дефіциту НАК "Нафтогаз України". Ще однією умовою фонду, виконаною ще в червні, було скасування обов'язкового викупу Нацбанком облігацій в капіталі банків.

Нагадаємо, 25 жовтня ц.р. місія МВФ прибула в Україну і приступила до вивчення виконання раніше погодженої програми співробітництва. 31 жовтня ц.р. керівник місії європейського департаменту МВФ в Україні Танос Арванітіс під час зустрічі з міністром фінансів Федором Ярошенко заявив, що мета приїзду місії МВФ - скорегувати економічну політику України відповідно до викликів часу.

Прем'єр-міністр України Микола Азаров у свою чергу повідомив, що уряд виходить з тієї позиції, що вдасться знайти порозуміння з МВФ і не підвищувати тарифи на газ і теплову енергію для населення.

Зазначимо, джерело, близьке до переговорів, повідомив агентству Reuters, що переговори місії МВФ з українською владою не завершаться домовленістю про відновлення фінансової допомоги країні.

3 листопада місія МВФ достроково покинула Київ. Ніяких домовленостей сторони не уклали.

Національний банк України (НБУ) пізніше опублікував заяву, в якій говориться, що НБУ сподівається, що найближчим часом МВФ спільно з Кабінетом міністрів України вирішить всі питання в рамках укладеного меморандуму, що дозволить отримати наступний транш. Згідно з повідомленням, отримання траншу МВФ "вкрай необхідно для просування України шляхом реформ".

Азаров 4 листопада повідомив, що Україна і МВФ домовилися про коректування програми співпраці на 2012 р. "Керівництво МВФ з розумінням підходить до вирішення тих проблем, які стоять перед Україною. І ми домовилися про те, що після завершення переговорів з Росією про ціну газу та інших питань, ми почнемо тісну співпрацю з місією МВФ про коректування програми співпраці на 2012 р.", - повідомив прем'єр-міністр.

Азаров зазначив, що відповідне рішення прийнято за результатами переговорів міністра фінансів України Ярошенко і віце-прем'єр-міністра - міністра соціальної політики Тігіпка з керівництвом МВФ у Вашингтоні.

Нагадаємо, ключовий кредитор України в липні 2010 р. схвалив програму співробітництва stand-by на загальну суму понад 15,5 млрд дол і в 2011 р. був готовий щоквартально виділяти Києву за 1,5 млрд дол для підтримки реформ.

Одразу після схвалення програми співпраці Україна отримала перший транш у розмірі 1 млрд 890 млн дол.. Рішення про виділення другого траншу в розмірі 1 млрд 500 млн дол рада директорів МВФ ухвалила 22 грудня 2010 р.

Тігіпко у вересні 2011 р. сказав, що відсутність фінансової підтримки МВФ позбавляє Україну також можливості отримати кредити Світового банку та інших міжнародних фінансових організацій, необхідні в умовах недоступності зовнішніх позик через волатильність міжнародних ринків капіталу.