Російський "Газпром" сьогодні розпочне заповнення газом першої черги трубопроводу "Північний потік". Про це повідомив глава уряду Росії Володимир Путін, передає радіо "Свобода".
Російський "Газпром" сьогодні розпочне заповнення газом першої черги трубопроводу "Північний потік". Про це повідомив глава уряду Росії Володимир Путін, передає радіо "Свобода".
Будівництво цього газопроводу, який пройде по дну Балтійського моря з Росії до північного узбережжя Німеччини, закінчили на початку травня, комерційні поставки, як очікується, почнуться в жовтні-листопаді.
Нагадаємо, що 19 серпня в бухті "Портова" Виборзького району Ленінградської області зварений останній "золотий" стик, що з'єднує морську ділянку першої черги газопроводу "Північний потік" з сухопутним трубопроводом на російському березі.
Друга черга газопроводу, в рамках якої вже прокладено близько 600 км труб, буде введена в дію в кінці 2012 р.
Зазначимо, як раніше заявив міністр енергетики РФ Сергій Шматко, в Європі зростає обсяг споживання російського газу. За його словами, в I півріччі 2011 р. постачання російського газу до Європи збільшилися приблизно на 20%. "Обсяг споживання російського газу в Європі росте, і ми це відчуваємо", - повідомив він, коментуючи перспективи поставок газу з РФ до Європи.
Міністр енергетики РФ також відзначив, що введення потужностей газопроводу "Північний потік" не є прямим збільшенням обсягу поставок газу. "Потужності "Північного потоку" не є прямим збільшенням обсягів поставок. Це досить великі об'єми: проектна потужність" Північного потоку "після введення другої черги буде 55 млрд куб. м - це трохи більше однієї третини поставок російського газу в Європу. І я думаю, що це буде в якійсь мірі заміщати існуючі поставки, які йдуть по газотранспортній системі України. Це і була наша мета, тому що ми завжди хотіли уникати транзитних ризиків", - пояснив Шматко.
Між тим, раніше Німеччина відмовилася від будівництва третьої черги даного газопроводу. За словами канцлера ФРН Ангели Меркель, у Німеччині не очікується значного збільшення попиту на газ з Росії, незважаючи на відмову від атомної енергетики.
Більше того, в серпні 2011р. газовий підрозділ німецького концерну E.On - E.On Ruhrgas - почав арбітражний процес з метою вирішення суперечки з "Газпромом" з приводу контрактної ціни на газ. Німецька компанія хоче скоректувати контрактні ціни до рівнів, що відбивають спотові ціни на газ в Європі.
"Північний потік" - принципово новий маршрут експорту російського газу в Європу. Газопровід пройде через акваторію Балтійського моря від бухти Портова (район Виборга в Ленінградській області) до узбережжя Німеччини (район Грайфсвальда). Це спільний міжнародний проект компанії Nord Stream AG за участю чотирьох країн - Росії, Німеччини, Нідерландів та Франції. Акціонерами Nord Stream AG є ВАТ "Газпром" (51%), німецькі Wintershall Holding ("дочка" BASF SE) і E.On Ruhrgas (по 15,5%), нідерландська NVNederlandse Gasunie і французька GDF Suez SA (по 9%). Бюджет проекту - 7,4 млрд євро.
Після завершення будівництва обох ниток в кінці 2012 р. Пропускна здатність одного трубопроводу становить 27,5 млрд куб. м на рік, загальна - 55 млрд куб. м. Цього об'єму достатньо для забезпечення 26 млн домогосподарств. Будівництво почалося у квітні 2010 р.