ru ua

"Роснєфть" викупила 100% акцій ТНК-BP за 61 млрд дол

Автор: RBC.UA
ВАТ "Роснєфть" викуповує 100% акцій ТНК-BP у консорціуму AAR і британської нафтової компанії BP. Загальна сума угоди склала 61 млрд дол, повідомив глава "Роснафти" Ігор Сєчін.

ВАТ "Роснєфть" викуповує 100% акцій ТНК-BP у консорціуму AAR і британської нафтової компанії BP. Загальна сума угоди склала 61 млрд дол, повідомив глава "Роснафти" Ігор Сєчін.

До цього BP оголосила про підписання попередньої угоди про основні умови продажу своєї 50%-ої частки в ТНК-ВР російській нафтогазовій компанії "Роснєфть". За умовами угоди, "Роснєфть" погодилася в принципі викупити частку ВР в ТНК-ВР.

Читайте також: Нафтогазова BP продала НПЗ в Техасі за 2,5 млрд дол

Пропонована угода складається з двох частин. Спочатку ВР продасть 50% частку в ТНК-ВР "Роснєфті" за 17,1 млрд дол. грошовими коштами і пакет з 12,84% акцій "Роснєфті". У рамках другої частини угоди 4,8 млрд дол. з отриманих грошових коштів ВР має намір направити на придбання додаткових 5,66% акцій "Роснєфті" в уряду Російської Федерації. BP придбає акції "Роснєфті" в уряду РФ за ціною 8 дол. за акцію (з премією в розмірі 12% до вартості акцій "Роснєфті" на момент закриття торгів в день подачі заявки "Роснєфті" (18 жовтня 2012 р.).

Підписання остаточних угод обумовлено необхідністю отримання згоди російського уряду на продаж пакета з 5,66% акцій "Роснєфті". Очікується, що продаж частки ВР в ТНК-ВР і ця додаткова інвестиція в "Роснєфть" будуть здійснені одночасно.

Таким чином, після завершення пропонованої угоди ВР отримає пакет з 18,5% акцій "Роснєфті" і 12,3 млрд дол. грошовими коштами. З урахуванням уже наявного у ВР пакету з 1,25% акцій "Роснєфті" частка ВР в акціонерному капіталі російської компанії складе 19,75%. При такій дольовій участі ВР, як очікується, зможе розраховувати на включення у звітність своєї частки в прибутках, видобутку і запаси "Роснєфті" за принципом пайової участі. Крім того, ВР очікує отримати два місця в раді директорів "Роснєфті", який складається з дев'яти членів.

Читайте також: "Роснєфть" офіційно подала заявку на купівлю частки BP в ТНК-ВР за 28 млрд дол, - джерела

У відповідності з угодою, у ВР і "Роснєфті" є ексклюзивний період (90 днів) на узгодження всіх деталей угод купівлі-продажу. Після підписання остаточних документів для їх закриття потрібне виконання прийнятих у таких випадках умов, включаючи одержання схвалення з боку урядових, регулюючих і антимонопольних органів. Очікується, що це відбудеться протягом першої половини 2013 р. ВР також погодиться не продавати ніяку частину з придбаних у ході операції акцій "Роснєфті" протягом 360 днів після її завершення.

Раніше на майбутню угоду відреагувало міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings. Згідно думку агентства кредитний рейтинг "Роснафти" може опинитися під тиском у разі купівлі 50% акцій ТНК-BP.

За оцінками рейтингового агентства, "Роснафта" зможе запозичити до 15 млрд дол і зберегти поточний рейтинг. У повідомленні Fitch говориться, що при великих запозиченнях і слабкому зміні дивідендної політики та її інвестпланів рейтинг може бути знижений.

У разі появи об'єднаної компанії, "Роснафта" стане найбільшим у світі нафтовидобувальником серед публічних компаній і займе 4,5% світового ринку. Її капіталізація перевищить 100 млрд дол, а доведені запаси складуть 32,5 млрд барелів нафтового еквівалента. Частка "Роснєфті" на російському ринку зросте вище 50%.

Інформація про те, що "Роснафта" висловила потенційний інтерес в придбанні акцій ТНК-ВР у ВР, з'явилася ще в червні 2012 р.

8 жовтня ц.р. AAR запустив процес "дзеркального мораторію" на дії з приналежним йому 50-процентним пакетом акцій ТНК-ВР. Консорціум повідомив ВР про своє бажання продати або весь пакет, або його частину третьому інвесторові або вивести акції ТНК-ВР на IPO.

Відзначимо, в Україні ТНК-ВР належить Лисичанський нафтопереробний завод. Питання продажу цього заводу є однією з причин затримки підписання угоди з "Роснафтою" про продаж їй 50% в ТНК-ВР.

Читайте також: Чотири-п'ять компаній ведуть переговори з російською ТНК-ВР про покупку Лисичанського НПЗ, - Фірташ

НК "Роснєфть" належить на 75,16% державному ВАТ "Роснафтогаз", іншими акціями володіє широке коло інвесторів. До 2015 р. держава планує передати інвесторам до 25% у статутному капіталі компанії. Аудировані доведені запаси "Роснєфті" за класифікацією PRMS на кінець 2010 р. становили 22,77 млрд бар. нафтового еквівалента. У 2011 р. видобуток вуглеводнів компанії виріс порівняно з попереднім роком на 2,5% - до 122 млн т нафти і газового конденсату. Чистий прибуток "Роснєфті" за російськими стандартами бухгалтерського обліку (РСБО) в I півріччі 2012 р. склав 64,453 млрд руб.(близько 2 млрд дол.).