Американське аерокосмічне агентство НАСА констатує, що площа льодовиків в Арктиці зменшилася до найнижчої позначки з початку супутникових спостережень в 1979 році.
Американське аерокосмічне агентство НАСА констатує, що площа льодовиків в Арктиці зменшилася до найнижчої позначки з початку супутникових спостережень в 1979 році, повідомляє ВВС.
Вчені, що стежать за цим процесом, переконані, що він є частиною фундаментальної трансформації клімату в приполярних областях.
За даними НАСА, площа льоду в середині серпня склала 4,1 млн кв. км. Попередній найнижчий показник - у вересні 2007 року - склав 4,17 млн кв. км.
При цьому зазвичай крайньою точкою танення арктичного льоду вважається середина вересня, тому його площа цьогоріч може зменшитися ще більше.
У середньому, за останні 30 років, площа льодового покриву Арктики скорочувалася зі швидкістю 13% за десятиріччя. Зменшується також товщина льоду, що призводить до зменшення загальної маси, хоча гляціологи розходяться в думці про масштаб цього явища.
Старший науковий співробітник Центру пілотованих польотів Годдарда Джої Комізо вважає, що зменшення площі арктичного льоду цього літа викликане впливом теплої погоди в попередні роки, що призвело до скорочення обсягів багаторічного паків льоду, зазвичай стійкого до літнього танення. "Цього літа, на відміну від 2007 року, температури в Арктиці не відрізнялися від норми. Однак ми втрачаємо паковий лід, який становить основну масу арктичних льодів. Якщо він зникне, річний льодовий покрив в цілому стає вкрай вразливим", - заявив учений НАСА.
Професор Пітер Уодамс з Кембриджського університету нагадав, що вчені вже давно пророкують прискорення процесу танення арктичних льодів. "Ряд вчених, включаючи мене, передбачали, що літні льоди в Арктиці можуть повністю зникнути до 2015 або 2016 р. Вимірювання, проведені з борту підводних човнів, показали, що з 80-х років минулого століття паків льоди втратили 40% своєї маси, а це означає, що загальна маса арктичного льоду становить нині всього 30% від рівня 80-х років", - сказав Уодамс.
На його думку, наслідки цього процесу досить серйозні. Вивільнені від льоду водні простори зменшують загальну відбивну здатність нашої планети, що прискорює процес потепління в глобальних масштабах.
Крім того, прискорюється розігрів і танення шару вічної мерзлоти під товщею арктичних вод, що призводить до викиду в атмосферу величезних кількостей метану.
Нещодавно група геофізиків з Редінгського університету опублікувала статтю, в якій дається статистичний аналіз теплообмінних процесів в Арктиці. За їхньою оцінкою, від 5 до 30% скорочення площі льоду пояснюється так званою Атлантичної багатолітньою осциляцією - природним кліматичним циклом, що повторюється кожні 65-80 років. З середини 1970-х років ми перебуваємо в теплій фазі цього циклу.
Основний вплив на скорочення площі арктичного льодового покриву надають антропогенні фактори. Головними серед них є забруднення атмосфери і вирубка лісів, попереджають фахівці з Редінгського університету.
Однак, танення арктичних льодів несе в собі не тільки нові загрози, але й нові можливості. Наприклад, стають доступні перш закриті для судноплавства шляхи на північ від узбережжя Росії. Нафтові, газові та гірничовидобувні компанії б'ються за право працювати в Арктиці. Екологи ведуть активну кампанію проти експлуатації арктичного шельфу.
Минулого тижня, наприклад, активісти "Грінпіс" висадилися на нафтовій платформі "Газпрому" в Арктиці, на якій йде підготовка до буріння першої свердловини. А вчора виконавчий директор "Грінпіс" Куми Найду разом з тринадцятьма соратниками відправилися на човнах назустріч судну "Анна Ахматова", який перевозить робітників на бурову платформу "Прирозломного", і прикували себе до якірного ланцюга корабля. "Цим мирним протестом ми хочемо запобігти можливій катастрофі, яка не виключена, якщо платформа почне свою роботу. Дії" Грінпіс "спрямовані проти небезпечних планів компанії з буріння в Арктиці, а не проти робітників, які, як і всі ми, є заручниками нафтової промисловості ", - заявив Знайду. За його словами, "Грінпіс" проводить акції по всьому світу, щоб захистити Арктику від "Газпрому", Shell і всіх корпорацій, які поспішають скористатися наслідками кліматичної кризи і готові ризикнути благополуччям планети заради власного прибутку.
Між тим, деякі вчені вважають, що прогнози про повне зникнення льоду в Арктиці до 2030 року сильно перебільшені. Команда датських дослідників під керівництвом доктора Свенд Фандера з Музею природознавства Данії здійснила в останні роки кілька експедицій в Арктику і дійшла до висновку, що її льоди танули вже кілька разів. Причому приблизно вісім тисяч років тому арктичний крижаний покрив, як припускають вчені, був менше наполовину. Це спростовує поширену нині гіпотезу про те, що при таненні льодів може наступити "точка неповернення", коли повне зникнення льодовиків вже неминуче. На думку дослідників, протягом останніх десяти тисяч років площа арктичних льодів постійно змінювалася. Причина цього не тільки в періодичному потеплінні клімату, але й у вітровому режимі Арктики, впевнені вчені.