Уряд Арсенія Яценюка активізував процес погашення податкового боргу, обсяги якого вже досягли 55 млрд грн. Державна фіскальна служба (ДФС) повинна реструктуризувати заборгованість компаній, які тимчасово відчувають кризу ліквідності. Найближчим часом, слідом за "Укрнафтою", переговори про відстрочення платежів будуть проведені з "Енергоатомом" і "Укргазвидобуванням". У той же час, самі податківці левову суму недоїмки - 44 млрд грн - вважають безнадійною. Вона належить держкомпаніям і держшахтам, які знаходяться в зоні проведення АТО.
Уряд Арсенія Яценюка активізував процес погашення податкового боргу, обсяги якого вже досягли 55 млрд грн. Державна фіскальна служба (ДФС) повинна реструктуризувати заборгованість компаній, які тимчасово відчувають кризу ліквідності. Найближчим часом, слідом за "Укрнафтою", переговори про відстрочення платежів будуть проведені з "Енергоатомом" і "Укргазвидобуванням". У той же час, самі податківці левову суму недоїмки - 44 млрд грн - вважають безнадійною. Вона належить держкомпаніям і держшахтам, які знаходяться в зоні проведення АТО.
Ще в понеділок прем'єр-міністр Арсеній Яценюк доручив голові ДФС Роману Насірову вжити "невідкладних заходів" для погашення податкової заборгованості перед бюджетом. Але тільки сьогодні, за інформацією РБК-Україна, на селекторній нараді в ДФС всім регіонам було доручено провести інвентаризацію боргів і підприємств.
Загальний обсяг боргу, за словами Яценюка, становить 55 млрд грн. Про реструктуризацію є сенс домовлятися лише з тими компаніями, які в змозі його загасити і лише тимчасово відчувають кризу ліквідності. За даними ДФС, 12 млрд грн вже були реструктуризовані.
У нинішнього керівництва ДФС є досвід реструктуризації з компанією "Укрнафта", борг якої до моменту завершення переговорів склали вже понад 9 млрд грн. Про це публічно і неодноразово говорилося.
Переговори про відстрочення платежів до бюджету, які тривали кілька місяців, завершилися минулого тижня. Компанія отримала розстрочку на 5 місяців, згідно з Податковим кодексом, під 36% річних.
Тобто, додаткове щомісячне навантаження становитиме майже 1,8 млрд грн. Від "Укрнафти" вже отримано перший платіж в розмірі 200 млн грн.
На час реструктуризації активи компанії в обсязі заборгованості будуть знаходитися у податковій заставі. Якщо борг не буде погашений вчасно, ДФС має право на реалізацію цієї застави.
"Частково переговори ускладнювалися тим, що не призначено повноцінне керівництво "Укрнафти" і це питання політичне, - заявляв раніше РБК-Україна Роман Насіров. - Несплата податків в такому обсязі існувала з грудня. За 2 останніх місяці ми зробили все можливе, щоб змусити їх платити податки, здійснювали "правильний" тиск: подавали і на заміну керівництва, і запит на те, щоб позбавити ліцензії. Щодня посилали інкасо-заявки в "ПриватБанк", у якому знаходяться всі рахунки "Укрнафти". Я вже навіть не пам'ятаю, скільки у нас судових справ і арешту рахунків і активів".
Відстрочка по платежах дається в рамках бюджетного року. Продовжуватися вона може у виняткових випадках - за рішенням парламенту, уряду або суду, розповіло джерело РБК-Україна в ДФС. А укладення угоди про реструктуризацію говорить про те, що платник визнав свій борг і погодив з контролюючими органами.
У Мінфіні РБК-Україна повідомили, що одними з найбільших боржників перед бюджетом є "Енергоатом" і "Укргазвидобування". У ДФС уточнили, що держкомпанії заборгували 4,3 млрд грн із сплати частини чистого прибутку і 3,8 млрд грн ренти, відповідно. Це все - поточні борги.
Крім того, згідно фінансового звіту НАЕК "Енергоатом", на 30 червня обсяг відстрочених податкових зобов'язань становить 24,7 млрд грн. Президент ДП НАЕК "Енергоатом" Юрій Недашковський на дзвінки РБК-Україна не відповідав.
А в ситуації з неплатежами в "Укргазвидобуванні" є об'єктивні причини, пояснили в ДФС. "Компанія видобула газ, передала його НАК "Нафтогаз України", ті його ще не реалізували, а заплатити "Укргазвидобуванню" необхідно ренту вже за фактом видобутку", - сказало джерело РБК-Україна в центральному апараті ДФС.
Також серед великих боржників - ДТЕК. Обсяг їхньої заборгованості становить 1 млрд грн з податку на прибуток і ПДВ.
Але в прес-службі компанії РБК-Україна заявили, що сума реструктуризована. "ДТЕК реструктуризував більше 1 млрд грн податкових зобов'язань з податку на прибуток і ПДВ з терміном погашення протягом 2015 року за затвердженими графіками погашення під 36% річних", - сказали в компанії.
У той же час, в ДТЕК вказали, що на даний момент сума невідшкодованого ПДВ перед компанією становить 100 млн грн, обсяг переплат з податку на прибуток - понад 400 млн грн.
"Та органами ДФС не компенсується пеня за несвоєчасне відшкодування ПДВ і податку на прибуток у разі порушень термінів повернення, які затверджені чинним законодавством", - пояснили в ДТЕК.
Відзначимо, за несвоєчасне повернення ПДВ держава несе відповідальність в розмірі 36%.
Ще жодна компанія не отримала суми за затримки з відшкодуванням, а бізнес несе повну відповідальність, сказав президент Союзу податкових консультантів Леонід Рубаненко.
За інформацією РБК-Україна, 80% з податкового боргу в 55 млрд грн самі податківці вважають безнадійним. Він належить держпідприємствам, а також ДП і держшахтам, що знаходяться в зоні АТО.
За даними МЕРТ, в липні була створена робоча група з оцінки фіскальних ризиків на держпідприємствах. Попередній звіт повинен бути готовий до середини вересня, остаточний - до 1 жовтня.
"Всіх боржників можна поділити на дві категорії, - вважає заступник голови ради Федерації роботодавців Дмитро Олійник. - Це держпідприємства-улюбленці, які наростили борги за рахунок свого недолугого управління і корупції, і бізнес, який не з власної волі потрапив у ситуацію, яка склалася на сході. Вони не винні в цьому і готові відновлюватися, але їм потрібно допомогти і списати борги. А по першій групі не завадило б ще й прокуратуру притягнути до розслідування".
Те, що держава надає право відстрочки по податкових платежах - добре, вважає заввідділом фіскальної політики, податкових та митних платежів Академії фінансового управління при Мінфіні Людмила Олейнікова.
Але питання з підприємствами зони АТО і їх боргами залишається актуальним і може бути вирішене списанням чи вимогами до сепаратистам компенсувати втрати України. Але це вже чисто політичне питання, додала Людмила Олейнікова.
Нагадаємо, останні кілька років була практика списання боргів перед держбюджетом. У 2011 році Верховна Рада списала податковий борг НАК "Нафтогаз України" та її дочірнім підприємствам, а також окрему заборгованість облгазів та обленерго. Списані були ще пені і штрафи. Йшлося про суми понад 24 млрд грн.
Крім того, за ініціативою уряду Миколи Азарова, планувалося списати борги держшахт перед бюджетом у розмірі 12 млрд грн.
За словами джерела РБК-Україна в ДФС, на цьому тижні планувалося провести зустріч з великими боржниками, проте цей факт поки не підтверджується.
Леонід Рубаненко підкреслив, що процес реструктуризації традиційно є непрозорим. "Якби переговори велися від великої "Укрнафти" з мільярдними боргами - до Конотопського машинобудівного заводу, з кількома мільйонами боргів, то я б поміняв думку", - сказав Рубаненко.
За його словами, Конотопському машинобудівному заводу керівник місцевої податкової інспекції загрожувала рейдерським захопленням. Але пізніше вона не пройшла люстраційні перевірку і була звільнена.
Юхим Звягільський, який контролює шахту ім. Засядька в Донецьку, також звертався в податкові органи з проханням реструктуризувати борги, розповів Леонід Рубаненко. Але йому не те що не допомогли, а погіршили ситуацію, хоча підприємство пройшло перереєстрацію з Донецька в Авдіївку і сплачувало податки в український бюджет.
"Хай забезпечать прозорість, відкриють реєстри боржників, а він більш чіткий, ніж реєстр по ПДВ, і тоді покажуть, кому і чому не реструктуризували", - резюмував експерт.