ua en ru

"Нафтогаз" програв італійському трейдеру судовий спір на 3,9 млрд дол (відео)

Автор: RBC.UA
НАК "Нафтогаз" програв судову справу на 3,9 млрд дол Стокгольмський арбітраж зобов'язав НАК "Нафтогаз" виконати контракт з італійським трейдером Italia Ukraina Gas і поставити йому 13,1 млрд кубометрів газу за цінами 2003 р. - 110 дол за тисячу кубометрів.

НАК "Нафтогаз" програв судову справу на 3,9 млрд дол Стокгольмський арбітраж зобов'язав НАК "Нафтогаз" виконати контракт з італійським трейдером Italia Ukraina Gas і поставити йому 13,1 млрд кубометрів газу за цінами 2003 р. - 110 дол за тисячу кубометрів, повідомляє "Комерсант-Україна".

У розпорядженні видання є текст рішення Стокгольмського арбітражу NV 007/2008 від 19 грудня 2012 р., згідно з яким НАК "Нафтогаз України" зобов'язана виконати умови угоди з італійською компанією Italia Ukraina Gas (IUGAS) від 24 грудня 2003 р. і продати їй 13, 1 млрд кубометрів газу за ціною 110 дол за тисячу кубометрів. Виконання рішення суду загрожує "Нафтогазу" втратами на суму 3,9 млрд дол, оскільки у Росії газ закуповується за 416 дол.

Крім виконання умов контракту суд також зобов'язав "Нафтогаз" заплатити за затримку постачань 12,7 млн дол штрафу. Перший процес "Нафтогаз" програв в 2010 р. Тоді компанія мала відшкодувати близько 200 млн дол збитків. Саме це рішення "Нафтогаз" оскаржував в Стокгольмському арбітражі і програв процес.

Читайте також: Україна в 2013 р. планує почати поставки 10 млрд. куб. м туркменського газу

Згідно з контрактом, підписаного IUGAS і "Нафтогазом", постачання газу планувалося здійснити в період з 1 січня 2004 р. по 31 грудня 2013 р в обсязі 1,3 млрд куб. м. на рік на умовах доставки в пункт прийому Великі Капушани на українсько-словацькому кордоні. У той час НАК отримувала туркменський газ по 50 дол за тис. куб. м. і монополія повинна була заробити на цих постачаннях близько 780 млн дол на рік.

У матеріалах суду йдеться, що в 2004-2005 рр.. постачання газу за контрактом не проводилися. У "Нафтогазі" це пов'язують з тим, що IUGAS не мала договору зі словацькою газотранспортною компанією SPP на його транспортування. Такий договір з'явився лише в 2006 році, коли "Газпром" перекупив весь обсяг туркменського газу, що виключило можливість його покупки Україні. Весь газ в країну стала імпортувати компанія RosUkrEnergo, а продавали його через "УкрГаз-Енерго", що унеможливило виконання угоди.

Офіційних коментарів ні від IUGAS ні від "Нафтогазу" отримати не вдалося, однак джерело "Комерсант-Україна" в НАК "Нафтогаз" повідомило, що незважаючи на рішення Стокгольмського суду, виконувати контракт і виплачувати штраф НАК не буде. "Ми маємо повне право не виконувати це рішення, поки воно не буде підтверджено в українському суді", - сказало джерело.

Зараз в "Нафтогазі" готують зустрічний позов. Переглянути рішення арбітражу теоретично може Верховний суд Швеції, зазначає керуючий партнер юридичної компанії AstapovLawyers Андрій Астапов. Однак, за його словами, враховуючи попередні рішення суду, шанси НАК у такому розгляді невисокі. Аргумент про те, що IUGAS не має можливості для збуту палива, НАК вже висувала в суді. У відповідь президент компанії Марко Маренков надав дані, згідно з якими засновник компанії група FISI має всі можливості для збуту палива.

Читайте також: "Газпром" продовжує вимагати від України 7 млрд дол

У той же час, без підтвердження рішення Стокгольмського арбітражу в українських судах IUGAS дійсно не зможе змусити "Нафтогаз" домогтися постачань газу, зазначає Андрій Астапов. Однак, за його словами італійська компанія може домогтися арешту майна "Нафтогазу" за кордоном, а також виплати їм штрафів за невиконання рішення суду. Такі штрафи можуть бути нараховані в будь-якому європейському суді або в США.

Президент київського міжнародного енергетичного клубу Q-club Олександр Тодійчук зазначає, що претензії IUGAS потенційно можуть призвести до банкрутства "Нафтогазу". "По суті, виконання контракту загрожує НАК втратами в 3,9 млрд дол. Претензії ще на 7 млрд дол компанії висунув" Газпром ". Якби український суд підтвердив ці зобов'язання, щодо НАК було б відкрито справу про банкрутство", - погоджується партнер юридичної компанії "Правові партнери" Андрій Доманський.

Читайте також: Домовленості України щодо ГТС мають відповідати зобов'язанням перед Енергетичним співтовариством, - ЄС

Тодійчук також зазначає, що рішення Стокгольмського арбітражного суду грає на руку "Газпрому" в переговорах про створення газотранспортного консорціуму.