У Кабінеті міністрів України 25 грудня 2012 р. в присутності віце-прем'єр-міністра України Юрія Бойка відбулося підписання кредитної угоди між НАК "Нафтогаз України" і Державним банком розвитку КНР про фінансування реалізації програми заміщення природного газу українським вугіллям на загальну суму 3,656 млрд дол під державні гарантії уряду України.
У Кабінеті міністрів України 25 грудня 2012 р. в присутності віце-прем'єр-міністра України Юрія Бойка відбулося підписання кредитної угоди між НАК "Нафтогаз України" і Державним банком розвитку КНР про фінансування реалізації програми заміщення природного газу українським вугіллям на загальну суму 3,656 млрд дол під державні гарантії уряду України, повідомляє прес-служба Кабміну.
В рамках програми передбачається реалізація чотирьох інвестиційних проектів з різними періодами початку їх реалізації та завершення.
"Реалізація зазначеної програми дозволить Україні не тільки істотно зменшити імпортозалежність і підвищити енергетичну безпеку держави, але й значно наростити валові обсяги внутрішнього виробництва і споживання, в результаті впровадження сучасних технологій та будівництва відповідної інфраструктури", - йдеться в повідомленні Кабміну.
В результаті впровадження використання на об'єктах теплоенергетики технологій водовугільного палива та будівництва заводів газифікації вугілля планується досягти наступних показників:
Читайте також: Міненерговугілля схвалило оновлену Енергетичну стратегію України
- Досягти обсягу заміщення природного газу вітчизняним вугіллям близько 4 млрд. куб. м щорічно;
- Створити нові робочі місця, безпосередньо тільки на об'єктах інвестування до 2020 осіб;
- Щорічно економити валютні кошти в середньому до 1,5 млрд. дол. США;
- Забезпечити стабільний ринок збуту для вітчизняних вугледобувних підприємств до 10 млн. тонн щорічно.
Раніше повідомлялося, що термін обслуговування кредиту від Держбанку розвитку Китаю становить 19 років: чотири роки на підготовку і узгодження затверджених проектів і підписання індивідуальних кредитних угод, 15 років - термін дії індивідуальних кредитних угод. Ціна пропозиції банку складає 2,3 млрд дол. Акцепт пропозиції відбувся 7 грудня.
Нагадаємо, Міненерго і Держбанк розвитку Китаю в липні підписали протокол про співпрацю із заміщення споживання природного газу вугіллям. В рамках програми передбачається реалізувати низку проектів з перекладу Зуївської, Миколаївській, Криворізької і Сімферопольської ТЕЦ на використання водовугільного палива, а також будівництва заводів з газифікації бурого і кам'яного вугілля в Луганській, Донецькій та Одеській областях за технологією Shell, апробованої в Китаї. Раніше прем'єр-міністр України Микола Азаров заявив, що реалізація цих проектів дозволить заощадити 2 млрд кубометрів газу.
Раніше джерела в Міністерстві говорили, що в "Нафтогазі" розраховують окупити китайські інвестиції максимум за десять років.
Читайте також: "Укрістгаз" отримуватиме газ для поставки на ТЕЦ у компанії Ostchem Фірташа
Виходячи з оприлюдненої суми витрат на обслуговування кредиту, річна ставка по ньому складе близько 4,26%, зазначав виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко. "А значить, це дешевий кредит, а особливо важливо, що він довгостроковий, в нинішній ситуації це велика рідкість", - відзначав Устенко. Однак насправді вигідність кредиту може виявитися нижче, ніж очікується. "Це товарний кредит, а значить, на нього ми повинні закуповувати виключно китайське обладнання, яке може виявитися не таким дешевим або недостатньо якісним. Крім того, цілком можливо, що договір передбачає і залучення робочої сили виключно з Китаю", - зазначав Устенко. За його словами, оптимальним обсягом кредиту, що залучається під такі умови, може бути сума не більше 1 млрд дол.
Директор Інституту енергетичних стратегій Дмитро Марунич зазначав, що залишається незрозумілим, яким чином "Нафтогаз" має намір повернути собі кошти, витрачені на переобладнання ТЕЦ. Він нагадує, що теплоелектроцентралі вже перепідпорядковані Міненерго, а значить, НАК не буде отримувати прибутки від їх подальшої експлуатації і не зможе повернути вкладені гроші.
Головною перевагою укладених угод є посилення позицій України в ході переговорів з "Газпромом", каже голова правління альянсу "Нова Енергія України" Валерій Боровик. Україна була і залишається ключовим ринком збуту російського газу. За підсумками 2012 р. наша країна спожила 20% всіх експортних обсягів російського палива, відзначає експерт. "З урахуванням найвищої експортної ціни з усіх можливих ми залишаємося для російської монополії ключовим ринком збуту. І аргумент про скорочення закупівель може змусити російську монополію переглянути діючі контракти", - вважає він.
Читайте також: "Нафтогаз" закінчив 2011 р. з 10,5 млрд грн чистого консолідованого прибутку
Нагадаємо, ціна російського газу для України в IV кварталі складає 432 дол./тис. куб. м. Очікується, що ціна на російський газ для України в I кварталі 2013 р. складе близько 432 дол./тис. куб. м.
Зазначимо, що новою редакцією "Енергетичної стратегії України до 2030 р." передбачено, що за п'ять років - з 2012 по 2017 рік - Україна планує скоротити закупівлі газу в РФ з 41 млрд до 12 млрд кубометрів. У цьому році його споживання вже скоротилося - замість покладених 41 млрд кубометрів два покупці - НАК "Нафтогаз України" і Ostchem Дмитра Фірташа - закуплять лише 33 млрд кубометрів.