Україна розглядає варіант реверсного використання частини ГТС, яка дозволить імпортувати в Україну газ не тільки з Росії, але і з Євросоюзу.
Україна розглядає варіант реверсного використання частини ГТС, яка дозволить імпортувати в Україну газ не тільки з Росії, але і з Євросоюзу. Про це пише видання "Дзеркало тижня. України".
Як стало відомо виданню, "Нафтогаз" планує підписати з німецькою компанією RWE короткостроковий контракт на поставку в Україну через трубопроводи Словаччини спотового газу, купленого в Європі. Відбутися це може вже найближчим часом. Україна розглядає варіант реверсного використання частини газотранспортної системи, що дозволить імпортувати в Україну газ з Євросоюзу.
Видання зазначає, що такі заходи дозволять знизити ціну імпортного газу на вітчизняному ринку.
Проте в рамковій угоді є низка положень, які вимагають додаткового аналізу, і які слід було б уточнити з тим, щоб права "Нафтобазу" були більш надійно гарантовані.
Йдеться, зокрема, про статтю 12 рамкової угоди, яка встановлює, що права сторін регулюються законами Німеччини, і яка містить норму про незастосування Конвенції ООН про договори міжнародної купівлі-продажу товарів 1980 року. Це положення однозначно посилює позиції німецької компанії-продавця. Української компанії слід було б наполягати на підпорядкуванні рамкової угоди більш нейтральною правовій системі (наприклад, праву Швеції або праву Англії), особливо з урахуванням того, що продаж газу за рамковою угодою передбачена в Словаччині, а не в Німеччині.
Також було б доцільно наполягати на застосуванні Конвенції 1980 року, що дозволило б перевести правовідносини сторін у більш зрозумілий і загальноприйнятий (універсальний) правовий режим, мінімізувавши таким чином ризики, пов'язані з незнанням (або неглибоким знанням) сторонами рамкової угоди (або однієї з них) іноземного права, обраного для регулювання взаємовідносин між сторонами.
У той же час, відзначають юристи, зазначені юридичні аспекти не є критичними або ж абсолютно неприйнятними, а сама рамкова угода дає уявлення про те, як виглядає "європейська газова угода" і наскільки не відповідає європейським стандартам Контракт купівлі-продажу газу, укладених 19 січня 2009 року між "Нафтогазом" і "Газпромом".
Угода стане "пробною кулею" і розраховане на невеликі обсяги поставок - "Нафтогаз" має намір поки імпортувати з Європи близько 3 млн кубометрів газу на добу. Але сам факт може вплинути на подальші позиції України в переговорному процесі з "Газпромом".
Варто відзначити, що ще в кінці вересня 2011 р. на засіданні українсько-словацької комісії з питань економічного, промислового та науково-технічного співробітництва представники України та Словаччини домовилися опрацювати можливість транспортування природного газу на кордоні в реверсному режимі. Крім того, сторони домовилися, що відповідні господарюючі суб'єкти держав вивчать можливість зберігання в підземних сховищах України газу для європейських споживачів.
Нагадаємо, як повідомлялось 7 березня ц.р. НАК "Нафтогаз України" розрахувався з "Газпромом" за імпортований у лютому природний газ, перерахувавши 1,3 мрлрд дол. За попередніми розрахунками, "Нафтогаз" в лютому збільшив імпорт газу на 61% - до 3,1 млрд куб. м.
За січневий газ "Нафтогаз" заплатив "Газпрому" 808 млн дол. Згідно з даними Міністерства економічного розвитку і торгівлі, в січні 2012 р. Україна імпортувала газ по 397,47 дол./тис. куб. м і по 430 дол./тис. куб. м.
Додамо, що ціна російського природного газу в першому кварталі 2011 р. зросла до 264 дол. за 1 тис. куб. м порівняно з 252 дол. за 1 тис. куб. м в четвертому кварталі 2010 р. У другому кварталі 2011 р. ціна становила близько 297 дол. за 1 тис. куб. м, у третьому - близько 355 дол. за 1 тис. куб. м, у четвертому - близько 400 дол. за 1 тис. куб. м. В цілому в 2011 р. було імпортовано газу на суму 11,785 млрд дол.
У держбюджеті на цей рік закладена ціна російського газу в розмірі 416 дол./тис. кубометрів.
Зазначимо, на початку вересня 2011 р. газове питання в російсько-українських відносинах увійшло в особливо гостру фазу у зв'язку з черговим зростанням цін на газ. Спочатку Міністерство енергетики України заявило про намір знизити обсяг закуповуваного в Росії газу до 27 млрд куб. м в 2012 р. проти 40 млрд куб. м до 2011 р. У відповідь на це "Газпром" нагадав, що за умовами контракту Київ зобов'язаний сплатити мінімум 33 млрд куб. м газу незалежно від того, скільки поставить йому російська компанія.