ua en ru

"Мезим": чиєму шлунку добре з ним

Автор: RBC.UA
На фармацевтичному ринку України не перший рік прогресує катастрофічна ситуація - ліки, необхідні для порятунку життів, до нас не завозяться, бо на них неможливо отримати ліцензію. Досить згадати скандали з інсуліном і ліками від гепатиту. Водночас, препарати, які на їх батьківщині зовсім не вважаються лікарськими, у нас не просто продаються, але рекламуються як диво-засоби.

На фармацевтичному ринку України не перший рік прогресує катастрофічна ситуація - ліки, необхідні для порятунку життів, до нас не завозяться, бо на них неможливо отримати ліцензію. Досить згадати скандали з інсуліном і ліками від гепатиту. Водночас, препарати, які на їх батьківщині зовсім не вважаються лікарськими, у нас не просто продаються, але рекламуються як диво-засоби.

«Нещодавно я попросив зробити аналіз продажів за найменуваннями ліків. Виявилося, що з десяти найбільш купуються в Україні препаратів тільки один продається в Європейському союзі», - написав на своєму офіційному персональному сайті прем'єр-міністр Микола Азаров.

Читайте також: Держлікслужба пропонує спростити реєстрацію ліків, що отримали дозволи в країнах Євросоюзу

Як показало редакційне дослідження, в Україні, почасти, одним із таких препаратів є «Мезим форте 3500». Не плутати з «Мезим форте 10000» і «Мезим форте 20000». Доведено, що тільки пігулки «Мезим форте 10000» не розчиняються у шлунку, втрачаючи при цьому всі свої цілющі якості, але потрапляють в кишечник, звідки вже активні речовини доставляються до підшлунковій залозі. Тобто, приймаючи «Мезим форте 3500», оболонка якого розчиняється в шлунку і препарат не потрапляє до підшлункової, ми можемо розраховувати максимум на ефект плацебо, тобто, по суті - самонавіювання. Але ніяк не лікарський ефект.

За словами німецьких медиків, в Німеччині (батьківщині препарату «Мезим», що містить панкреатин - речовину, необхідну для нормальної роботи підшлункової залози) препарат «Мезим форте 3500» невідомий зовсім. Всі ліки, що продаються в Німеччині, перераховані в європейському каталозі RoteListe - «Мезиму форте» з активністю ліпази 3500 в ньому немає. Більше того, ніхто з опитаних німецьких лікарів, що відповідають за випробування ферментних препаратів підшлункової залози, ніколи не чув про «Мезим форте 3500».

До речі, нічого в Німеччині не чули і про «Мезим форте 20 000». В аптеках Німеччині можна купити тільки «Мезим форте 10 000».

Читайте також: В Україні в 2012 р. виявлено фальсифікованих ліків на 55 млн грн

Глава комітету Верховної Ради з питань охорони здоров'я Тетяна Бахтєєва підтвердила, що в європейському каталозі RoteListe є тільки препарат «Мезим» з ліполітичною активністю 10 000 од. від виробника «Берлін-Хемі». «В Україні в 2009 р. був зареєстрований препарат «Мезим Форте» з мінімальною липолитической активністю 3500 од. того ж виробника. Рішення про реєстрацію було прийнято Міністерством охорони на підставі висновків Державного експертного центру. Згідно з українським законодавством, перш ніж препарат буде зареєстрований, він повинен пройти повну експертизу, включаючи підтвердження його ефективності, безпеку (в тому числі - і клінічні випробування), а також якості та наявність відповідних умов виробництва. МОЗ має нести відповідальність за те, що на український ринок допускаються препарати, які відсутні на ринках європейських держав, у тому числі - в країнах-виробниках цих препаратів. Комітет з питань охорони здоров'я минулого скликання звертався до МОЗ з рекомендаціями переглянути Держреєстр лікарських засобів про вилучення з нього препаратів, ефективність і безпека яких не доведена. Таке рішення було прийнято на парламентських слуханнях присвячених сучасному стану і перспективам розвитку фармацевтичної галузі, яке відбулося 15 червня 2011 р. Про це ж говорилося і на засіданні РНБО в травні минулого року», - сказала Тетяна Бахтєєва.

При цьому, «Берлін-Хемі AG» в Україні поширює й активно промоутує «Мезим форте 3500», абсолютно не акцентуючи увагу споживачів на тому, що даний різновид препарату непридатний до лікування.

У цілому, за попередніми даними, за 2005-2012 рр. в Україні всього було продано 62 млн 696 тис. 866 упаковок «Мезим форте» по 20 таблеток, а також 332 упаковки по 80 таблеток на 89 млн 423 тис. 370 дол.

Читайте також: Янукович незадоволений темпами забезпечення населення доступними ліками

До речі, питання неефективності «Мезиму форте 3500» вже піднімалося. Так, в 2009 р. президент об'єднання організацій-роботодавців медичної та мікробіологічної промисловості України Валерій Печаєв повідомив про проведене дослідження, в ході якого було виявлено, що лікарський препарат «Мезим форте» неефективний. «Його неефективність грунтується на результатах Лабораторії фарманаліза державного підприємства« Державний фармакологічний центр »МОЗ України та Державної інспекції з контролю якості лікарських засобів». У ході розслідування було виявлено, що в «Мезим форте» відсутня кишковорозчинна оболонка, хоча вона вказана в інструкції по застосуванню», - заявляв Печаєв.

Відповідь з боку «Берлін-Хемі AG» послідувала майже негайно. У різних статтях Печаєва звинувачували в лобізмі його особистих інтересів, мовляв, він сам виробляє препарати, що є конкурентами «Мезиму». Правда, «Берлін-Хемі AG» визнала відсутність у «Мезиму форте» кислотостійкої оболонки і внесла вказівка на це в інструкцію. Але продажі препарату не згорнула.

Читайте також: Україна стала 38-м членом Європейської фармакопеї

Нещодавно до редакції РБК-Україна надійшов лист від завідуючої кафедрою внутрішніх захворювань № Донецького національного медичного університету Наталії Губергріц, в якому вона звинуватила представництво «Берлін-Хемі AG» в інтелектуальному піратстві. У листі сказано, що в 2003 р. до неї звернувся директор представництва компанії Олег Іщенко з проханням використати статтю Наталії Губергріц в просуванні препарату «Мезим форте» шляхом згадки в позитивному сенсі в лекціях і статтях. Звернення саме до професора Наталії Губергріц було засноване на тому, що вона є визнаним авторитетом в області захворювань підшлункової залози, Президентом Українського клубу панкреатології, членом Ради Міжнародної Асоціації панкреатології.

«Оскільки я вважаю даний лікарський препарат неефективним, я відмовила», - зазначила Наталія Губергріц.

Але незабаром вона дізналася, що, як мінімум, на шести публічних заходах (конференціях та інших науково-практичних форумах для лікарів) представники «Берлін-Хемі AG» поширювали матеріали, що рекламують «Мезим», посилаючись на її статтю. Текст зі статті був використаний некоректно, оскільки в ній йшла мова про інше препараті.

Читайте також: Україна може стати єдиною країною з найвищим рівнем інтелектуального піратства

«Я звернулася до патентного повіреного за допомогою в захисті моїх прав. 8 червня 2005 патентний повірений подав до Шевченківського суду Києва позов до представництва «Берлін-Хемі AG». Пізніше я подала позов до суду про порушення авторських прав на цю статтю», - сказано в листі Губергріц.

Пізніше на неї виходив регіональний менеджер по Донецькій області «Берлін-Хемі AG» з пропозицією врегулювати конфлікт. «Але, почувши мої вимоги, він відповів, що йому буде простіше домовитися з суддею», - сказано в листі.

28 серпня 2008 р. Шевченківський райсуд Києва визнав факт порушення авторських прав професора Наталії Губергріц, але відмовив їй у задоволенні позовних заяв, мотивуючи тим, що представництво компанії «Берлін-Хемі AG» не є юрособою, а головний офіс знаходиться за кордоном поза юрисдикцією українського суду. Після цього професор написала лист в головний офіс компанії «Берлін-Хемі AG» в Берліні, а також в головний офіс «Menarini group» у Флоренції (компанія «Берлін-Хемі AG» входить до складу цієї компанії), але відповіді не отримала.

Читайте також: Грищенко доручив надати пропозиції щодо вдосконалення нормативно-правової бази в сфері боротьби з "піратством"

Однак, професор не зупинилася. Зараз Печерське РВВС Києва розслідує кримінальну справу стосовно Олега Іщенка за ч.1 ст. 176 Кримінального кодексу України (порушення авторських і суміжних прав). Якщо справа буде доведено в суді, то главі представництва компанії загрожує штраф від 200 до 1 тис. неоподатковуваних податком мінімальних зарплат або виправні роботи строком до двох років, або позбавлення волі на той же термін.

Втім, адвокат постраждалої Едуард Білоконь вважає, що справу слід перекваліфікувати з ч.1. ст. 176 КК на ч. 3 тієї ж статті. «Ч.1. ст. 176 - це було рішення прокурора. Я ж, і моя підзахисна, наполягаємо на посиленні покарання», - сказав РБК-Україна адвокат. Якщо слідство задовольнить вимоги потерпілої сторони, а суд підтримає його своїм рішенням, голові представництва «Берлін-Хемі AG» в Україні загрожує штраф у розмірі 2-3 тис. неоподатковуваних податком мінімальних зарплат або позбавлення волі строком від трьох до шести років.

У «Берлін-Хемі AG», пославшись на зайнятість, відмовилися коментувати ситуацію по телефону та електронною поштою. РБК-Україна відправив офіційний запит в компанію з переліком питань щодо ситуації з препаратом «Мезим форте 3500» і порушенням авторських прав Наталії Губергріц.

Також РБК-Україна розраховує, що, згідно чинного законодавства, МОЗ, Генпрокуратура та керівництво Держреєстру лікарських засобів перевірять, на якій підставі в Україні рекламується і масово продається препарат, який, на думку провідних фахівців, є не корисним для людей. І що, за суттю, є обманом споживача.