НК "Лукойл" не веде переговори про продаж Одеського НПЗ, повідомив журналістам президент компанії Вагіт Алекперов.
НК "Лукойл" не веде переговори про продаж Одеського НПЗ, повідомив журналістам президент компанії Вагіт Алекперов.
"Ми ведемо переговори про процесінг, про продаж - поки ні", - сказав він.
У нафтопереробній промисловості процесінг - послуги з переробки нафти та інших нафтопродуктів на давальницькій основі.
За його словами, нинішня ситуація в Україні не стимулює розвиток нафтопереробки і на місцевому ринку переважає імпортна продукція. У зв'язку з ситуацією із заводом "Лукойл", за словами голови компанії, розглядає цілий ряд варіантів дій, але при цьому сподівається на підтримку уряду України. "Ми готові поставляти нафту за системою "Транснефті" на одеський НПЗ, але при цьому потрібно рішення українського уряду", - сказав він.
Нагадаємо, 20 жовтня ц.р. віце-президент "Лукойл" Геннадій Федотов заявив, що компанія обговорює можливість продажу збиткового Одеського НПЗ. "Можливість продажу вивчається, - заявив Федотов. - Є деякі, хто хочуть його купити".
Завод розрахований на переробку 3,6 млн т сирої нафти в рік, але "Лукойл" закрив його в жовтні 2010 р. у зв'язку з поганою фінансовою діяльністю.
У липні перший віце-прем'єр, міністр економічного розвитку і торгівлі Андрій Клюєв доручив Міністерству енергетики та вугільної промисловості розібратися з ситуацією в Одеській області, пов'язаної з зупинкою нафтопереробного заводу "Лукойла". "Я даю доручення Міненерговугілля. Треба домовлятися з "Лукойлом" і запускати підприємство", - зазначив Клюєв.
Зазначимо, що таке доручення Клюєв дав після представлення результатів промислового виробництва за перше півріччя поточного року, де Одеська область продемонструвала найгірші показники, обсяги промислового виробництва там зменшилися на 13,2%.
Експерти вважають, що робота Одеського НПЗ в 2011 р. не відновиться, оскільки в липні було відновлене прокачування азербайджанської нафти в Білорусію за маршрутом Одеса - Броди. Нафтопровід, який раніше працював у реверсному режимі, був основною артерією постачання для українського нафтопереробника.
"Згідно з договором, в 2011 р. в Білорусію повинно бути транспортовано 4 млн т азербайджанської нафти. Немає ознак, що він буде зірваний", - заявив в липні білоруський посол в Баку Микола Пацкевич, додавши, що перероблення цієї сировини на Мозирському НПЗ може початися найближчим часом. Таким чином, Одеський НПЗ "Лукойла" фактично втратив можливість отримувати нафту з Росії.
20 вересня 2011 р. ПАТ "Лукойл-Одеський нафтопереробний завод" отримало у SLB Invest Limited (Кіпр) транш кредиту в сумі 4,5 млн дол. 27 серпня 2010 р. ПАТ "Лукойл-Одеський НПЗ" прийняв рішення про відкриття позикової лінії, що перевищує 25% активів емітента в SLB INVEST LIMITED. Згідно з ухваленим рішенням 3 вересня 2010 р. було укладено додаткову угоду про збільшення ліміту фінансування відновлюваної позикової лінії до 600 млн дол.
Нагадаємо, Одеський НПЗ зупинився на ремонт наприкінці жовтня 2010 р., оскільки не витримав конкуренції з пільговим імпортом нафтопродуктів з країн Митного союзу, всередині якого постачання нафти не обкладаються митом. На початку року українські нафтопереробники ініціювали спеціальне розслідування щодо імпорту нафтопродуктів. Компанії наполягали на введенні мит для захисту виробників.
У 2009 р. Одеський НПЗ виробив 2,05 млн т нафтопродуктів.