Середня ціна російського газу для країн далекого зарубіжжя склалася у січні-квітні на рівні 399,42 дол за 1 тис. куб. м. Про це повідомляє "Росія 24" з посиланням на "Газпром".
Середня ціна російського газу для країн далекого зарубіжжя склалася у січні-квітні на рівні 399,42 дол за 1 тис. куб. м. Про це повідомляє "Росія 24" з посиланням на "Газпром".
У IV кварталі 2012 р. середня експортна ціна на російський газ склала 413,18 дол за 1 тис. куб. м, в цілому за рік - 401,74 дол.
З III кварталу 2013 р. "Газпром" очікує подальшого зниження цін на газ за довгостроковими контрактами слідом за падаючими цінами на нафту.
Читайте також: "Газпром" має намір виставити "Нафтогазу" рахунок за недобраний у 2013 р. газ
Заступник голови правління "Газпрому", гендиректор "Газпром експорту" Олександр Медведєв зазначив, що відбулося "певне зниження ціни на нафту. Brent у нас присів злегка. І переговори з перегляду цін, правом на які у нас скористався ряд іноземних партнерів, деякі переговори успішно закінчилися".
"До кінця першого півріччя будуть досягнуті домовленості з нашими ключовими партнерами. А кожне нове угода означає наближення до домовленостей за ціною з іншими партнерами", - пояснив Медведєв.
У бюджет "Газпрому" на 2013 р. закладена експортна ціна на рівні 369,7 дол за 1 тис. кв. м.
За словами Медведєва, "середньозважена ціна по постачаннях газу в далеке зарубіжжя складе близько 370-380 дол за тисячу кубометрів". Це "вище передкризового 2007 р. і знаходиться на рівні цін 2011, що дозволяє прогнозувати високу виручку".
Читайте також: Споживання газу в Україні за 4 міс. зменшилося на 7,3%
У 2013 р. "Газпром" має намір поставити за кордон 151,8 млрд куб. м газу. Ми сподіваємося експортувати "не менше 152 млрд кубометрів газу", впевнений Медведєв. "Ми виходимо з того, що ми поставили за перші п'ять місяців, а ми поставили на 4 млрд кубометрів більше, ніж у минулому році", - пояснив він.
В умовах вугільного "Ренесансу" в Європі "газ став не просто Попелюшкою, а нелюбимою Настусею з казки "Морозко", яку третирують все, вважає Медведєв." Проте працьовита Настенька свою роботу робить ", - підкреслив Медведєв.
Також за словами Медведєва, "Газпром" має намір продовжувати роботу з Україною з питання недобору газу. Відповідаючи на запитання журналістів про скорочення Україною обсягів відбору газу і позиції "Газпрому" з приводу виставленого на початку 2013 р. Штраф за невибраний газ у розмірі 7 млрд дол, Медведєв зазначив: "За контрактом з Україною ми фіксуємо недобір газу і будемо вести роботу відповідно до контракту".
Читайте також: "Газпром" прогнозує зниження ціни на газ для низки європейських партнерів не більше ніж на 7-10%
На початку січня "Газпром" пред'явив Україні штраф на 7 млрд дол за недобір 16 млрд кубометрів, але Київ його не сплатив, заявивши, що при своєчасному оформленні заявки має право знижувати відбір за take-or-pay до 33 млрд кубометрів. Після того як з квітня 2011 року українські власті дозволили Дмитру Фірташу купувати газ безпосередньо, Київ об'єднує обсяги Ostchem і "Нафтогазу".
У "Газпромі" до відмови України ставляться спокійно. Джерело в монополії вважає, що "Нафтогазу" "однаково доведеться нести відповідальність за контрактом, і в цьому році, як і в минулому, компанії виставлять рахунок за невибраний газ". "Ми вважаємо, що потрібно почекати, механізм стягнення штрафу можна включити в будь-який момент", - говорить він, додаючи, що найближчим часом Україна буде змушена йти на поступки.
За контрактом Україна може знизити обсяг закупівель у "Газпрому" без оплати штрафу за умовою take-or-pay на 20% до 42 млрд кубометрів. Але в 2012 році країна імпортувала всього 32,9 млрд кубометрів російського газу (24,9 млрд кубометрів купив "Нафтогаз", 8 млрд кубометрів - Ostchem).
Втім, в "Газпромі" у травні заявляли, що можуть виставити Україні рахунок за недобраний в 2013 р. газ. У першому кварталі "Газпром" експортував в країну всього 6,9 млрд кубометрів газу (падіння на 19%). Причому активно закуповує газ тільки Ostchem Holding Дмитра Фірташа.
У 2012 р. у Росії було закуплено 32,87 млрд кубометрів на 14,003 млрд дол, тобто по 426 дол за тис. куб. м. При цьому в 2013 р. Україна планує зменшити закупівлю газу у Росії до 18-20 млрд куб. м.
Читайте також: Україна в квітні імпортувала газ за середньою ціною 415,12 дол. за 1 тис. куб. м
Україна в рамках обраної лінії економічної політики, спрямованої на зниження енергозалежності від Росії та її дорогого газу, намагається реалізувати різні енергетичні проекти. Ведуться переговори про закупівлі газу в Європі, Азербайджані, Туркменістані. В Одеській області планується будівництво LNG-терміналу, також можливе спільне з Туреччиною будівництво LNG-терміналу на турецькому узбережжі Середземного моря. Реалізуються проекти з видобутку газу на шельфі Чорного і Азовського морів.
Заплановані проекти з видобутку сланцевого газу за участю світових лідерів у сфері енергетики - Royal Dutch Shell і Chevron. Крім того, розглядається можливість збільшення внутрішнього видобутку вуглеводнів - газу, нафти, вугілля. У цих проектах може взяти участь ТНК-ВР. Існує програма заміщення природного газу вугіллям.