"Газпром": Скорочення транзиту через Україну - початок перерозподілу експорту

Скорочення обсягів транзиту газу через Україну є лише першим кроком до перерозподілу обсягів експорту на користь транзиту через Білорусію і нові морські газопроводи. Про це заявив офіційний представник "Газпрому" Сергій Купріянов.

Скорочення обсягів транзиту газу через Україну є лише першим кроком до перерозподілу обсягів експорту на користь транзиту через Білорусію і нові морські газопроводи. Про це заявив офіційний представник "Газпрому" Сергій Купріянов, передає "Росія-24".

"Поки це тільки перші результати, ми на початку великого шляху по перерозподілу обсягів транзиту газу з території України на користь нашої дочірньої компанії "Белтрансгаз" і нових морських газопроводів", - зазначив Купріянов.

Раніше сьогодні, 30 березня, у національній акціонерній компанії "Нафтогаз України" заявили про скорочення обсягів транзиту російського газу через територію України в Європу в два рази - до 200 млн куб. м. на добу.

Однак варто зазначити, що говорити лише про перерозподіл транзиту не на користь української ГТС не можна. Ряд експертів зазначають, що перший квартал, що зазвичай характеризується високими обсягами експорту, в цьому році, схоже, стане для "Газпрому" провальним. Якщо в січні-лютому поставки монополії впали тільки в напрямку країн СНД, то в березні майже на чверть просів експорт і до Європи. Це взагалі ставить під питання виконання річного плану "Газпрому" з експорту.

Враховуючи, що найбільше зростання експорту "Газпрому" традиційно припадає саме на перший квартал (в минулому році поставки до Європи в перші три місяці забезпечили майже 30% річного експорту), стає ясно, що в поточному році монополії навряд чи варто розраховувати на зростання зарубіжних поставок. Раніше "Газпром" уже переглянув прогноз з експорту в Європу на 2012 р. у бік пониження - з 164 млрд до 154 млрд куб. м. Однак і цей обсяг навряд чи буде досягнутий. "При найбільш оптимістичному сценарії експорт "Газпрому" до Європи залишиться на рівні минулого року - 150 млрд куб. м", - вважає аналітик ІФД "КапиталЪ" Віталій Крюков.

Раніше міністр енергетики та вугільної промисловості України Юрій Бойко заявив, що Україна збереже в 2012 році транзит газу в Європу на рівні 100 млрд куб. м. "За рік буде близько 100 млрд кубометрів, як і було раніше", - заявив Бойко.

Нагадаємо, під час аномального похолодання в Європі в лютому с. м. "Газпром" не зміг забезпечити європейських споживачів достатньою кількістю "блакитного палива". Москва звинуватила Київ у несанкціонованому відборі російського газу, призначеного для європейських споживачів.

Трохи пізніше в Європейській комісії заявили, що з огляду на зростаючі потреби в природному газі, українська ГТС залишатиметься важливим шляхом його поставки в Євросоюз і на весь континент.

Україні зараз є основним транзитером російського газу в Європу, однак, представники "Газпрому" заявляють, що після пуску другої черги "Північного потоку", запуску "Південного потоку", завантаженість української ГТС зведеться до нуля.

У 2011 р. Україна транспортувала до Європи 101 млрд куб. м газу. За 12 міс. 2010 р. обсяг транзиту природного газу по території України склав 149 млрд 961,05 млн куб. м, що на 6,25% більше, ніж за аналогічний період 2009 р. Транзит природного газу через територію України в 2010 р. збільшився на 2,9% в порівнянні з 2009 р., до 98 млрд 602, 49 млн куб. м, з них до країн Західної Європи - 95 млрд 426,27 млн куб. м, в країни СНД - 3 млрд 176,22 млн куб. м (більше на 6,61%).

НАК "Нафтогаз України" в березні імпортував 1,9 млрд кубометрів природного газу. Таким чином, у порівнянні з лютневим імпортом на рівні 3,1 млрд куб. м, постачання в березні знизилися на 38%. Ціна газу в I кварталі 2012 р. становить 416 дол. за 1 тис. куб. м, отже, "Нафтогаз" повинен до 7 квітня перерахувати "Газпрому" близько 790 млн дол.

Нагадуємо, не забудьте обрати свій спосіб читати новини.
On Top