Апеляційний суд округу Колумбія (США) призначив на 12 січня 2012 р. слухання по скарзі російського "Газпрому" на рішення нижчої інстанції, яка відхилила його вимогу про повернення 140 млн дол. з рахунків колишнього прем'єр-міністра України Павла Лазаренка. Про це повідомляє LegalTimes.
Апеляційний суд округу Колумбія (США) призначив на 12 січня 2012 р. слухання по скарзі російського "Газпрому" на рішення нижчої інстанції, яка відхилила його вимогу про повернення 140 млн дол. з рахунків колишнього прем'єр-міністра України Павла Лазаренка. Про це повідомляє LegalTimes.
"Газпром" хоче, щоб Федеральний апеляційний суд у Вашингтоні відновив позов компанії на суму, яка, за твердженням прокурорів, пов'язана з кримінальними справами Лазаренка.
Нагадаємо, Міністерство юстиції США загрузло в тривалій суперечці за власність над більш ніж 250 млн дол. в активах, які нібито пов'язані з вимаганням і відмиванням грошей Лазаренком. Вже кілька людей і бізнес-груп заявили претензії на кошти, які американський уряд хоче конфіскувати. Гроші розкидані по банкам всього світу - в Швейцарії, Литві, Ліхтенштейні, Антігуа і на Нормандських островах.
Суддя Пол Фрідман в цьому році звільнив "Газпром" від цивільного процесу конфіскації. Фрідман виніс рішення в березні про те, що "Газпрому", який представляла міжнародна компанія Winston & Strawn, не вдалося довести майновий інтерес у спірних засобах.
Юристи "Газпрому" заявили в Апеляційному суді округу Колумбія, що компанія поставляла природний газ в Україну протягом строку повноважень Лазаренка. Останній, за словами юристів, незаконно отримав гроші, які належали "Газпрому".
Юристи компанії стверджують, що корпорація "Єдині Енергетичні Системи України" (ЄЕСУ) не сплатила "Газпрому" повну вартість газу за певними угодами, але направила гроші Лазаренку. Адвокати компанії заявили, що "Газпром" є жертвою шахрайства. Однак Фрідман зазначив у своєму рішенні, що "Газпром" ніде не стверджує, що кошти, передані від ЄЕСУ до Лазаренка, були єдиними фінансовими ресурсами, якими ЄЕСУ могла сплатити борг за контрактом "Газпрому".
Адвокати російської компанії також заявили, що Міністерство юстиції США "в значній мірі ігнорує переважно закордонний характер справи".
"Уряд не заперечує, і немає підстав вважати, що оскарження прав на закордонні активи в судах Росії або в країнах перебування активів дозволить правопорушникам (Лазаренку і його соратникам, - ред.) зберегти кошти, отримані нечесним шляхом", - сказали адвокати "Газпрому".
Юристи також відзначили, що "замість того, щоб визнати, що уряд тут заради грошей, він стверджує, що його "публічні інтереси" включають застосування кримінального законодавства".
Прокурори у відділі з конфіскації активів і відмивання грошей Міністерства юстиції США заявили, що "Газпром" є незабезпеченими кредитором. Федеральні суди, на думку юристів міністерства, "послідовно приймали рішення, що незабезпечені кредитори не мають права звертатися до активів відповідачів - їх боржників в порядку цивільної конфіскації".
Адвокат кримінального відділу міністерства, Ентоні Вітареллі також заявив в листопаді, що Лазаренко не крав у "Газпрому", і тому компанія не є жертвою.
Нагадаємо, Лазаренко був засуджений в листопаді 2009 р. у федеральному окружному суді в Сан-Франциско до 9 років позбавлення волі і штрафу в 10 млн дол. за відмивання грошей. За останніми даними, Лазаренко перебуває в США під домашнім арештом.
Зазначимо, раніше заступник генерального прокурора України Ренат Кузьмін повідомив, що Генеральна прокуратура України має докази причетності колишніх прем'єр-міністрів України Юлії Тимошенко і Павла Лазаренка до вбивства депутата Верховної ради Євгена Щербаня в 1996 р. За словами Кузьміна, гроші, які отримали кілери за вбивство Щербаня надійшли з рахунків фірм, що належать Тимошенко і Лазаренку. Він підкреслив, що американська прокуратура підтвердила документально, що Лазаренко діяв не один, а з українськими спільниками, у тому числі з Тимошенко.
За словами Кузьміна, ГПУ сподівається на допомогу американської прокуратури з тим, щоб допитати Лазаренка. Раніше українська влада неодноразово зверталася до США з проханням про видачу Лазаренка, проте американська сторона відмовляла, посилаючись на відсутність між Україною і США договору про екстрадицію.
Згідно рейтингу найбільших корупціонерів світу, складеному в 2008 р. Світовим банком за спільною програмою з ООН "Повернення вкрадених активів", Лазаренко увійшов до числа десяти найбільш корумпованих державних чиновників світу. За оцінними даними ООН, за два роки свого прем'єрства в 1996-1997 рр. Лазаренко викрав близько 200 млн дол., що склало біля 0,4% валового внутрішнього продукту України.