ua en ru

"Газпром" може почати постачання газу через приватні компанії в разі розриву газових контрактів з Україною

Автор: RBC.UA
У відповідь на відмову України купувати газ в Росії "Газпром" може почати його постачання через приватні компанії, якщо нинішні газові контракти будуть розірвані. Про це повідомило високопоставлене джерело в Міненерго, пише видання "Комерсант-Україна".

У відповідь на відмову України купувати газ в Росії "Газпром" може почати його постачання через приватні компанії, якщо нинішні газові контракти будуть розірвані. Про це повідомило високопоставлене джерело в Міненерго, пише видання "Комерсант-Україна".

"Зараз все, що заважає монополії поставляти газ своїм "дочкам",- це контракт з "Нафтогазом", який не дозволяє робити це прямо",- зазначає співрозмовник видання. Однак, якщо договір буде розірвано через ліквідацію НАК, Україна може опинитися в ситуації, коли "Газпром" почне продавати газ безпосередньо своїм "дочкам" - "Газпромзбут Україна" і "УкрГаз-Енерго", які мають ліцензії на продаж 21 млрд кубометрів газу в рік.

Нагадаємо, як заявив раніше заступник голови правління "Газпрому", генеральний директор "Газпром експорту" Олександр Медведєв, "Газпром" планує продавати газ, від якого відмовилася турецька Botas, незалежним гравцям газового ринку Туреччини.

"Ми бачимо, що газ по західному коридору затребуваний турецькими комерційними і промисловими споживачами. Якщо контракт з державною компанією Botas не буде продовжений, ми готові поставляти ці обсяги нашим існуючим та новим партнерам - приватним компаніям для подальшого розміщення кінцевим споживачам на турецькому ринку", - сказав він.

Як пояснили в компанії, під "існуючими партнерами" "Газпрому" в Туреччині маються на увазі Shell Energy A.S., Bosphorus Gas A.S., Enerco Enerji A.S. і Avrasya Gaz A.S. У 2006 р. ці компанії в рамках програми лібералізації газового ринку Туреччини викупили у монополіста Botas 50% поставок російського газу по Трансбалканскому газопроводу за контрактом від 1998 р. (4 млрд куб. м в рік з законтрактованих 8 млрд куб. м на рік).

У 2010 р. Туреччина купила у "Газпрому" 18,01 млрд куб. м природного газу, 8 млрд з них було поставлено по "Блакитному потоку", решта 10,01 млрд куб. м - по континентальному Трансбалканскому газопроводу, хоча сумарна потужність газопроводів дозволяє транспортувати до 30 млрд куб. м газу в рік. У 1986 р. російський монополіст і турецька Botas уклали контракт на поставку газу обсягом до 6 млрд куб. м в рік, термін якого закінчується до 2012 р. В 1998 р. Туреччина додатково підписала з російською компанією довгостроковий контракт на постачання до 8 млрд куб. м в рік до 2022 р. включно.

У червні сторони почали переговори про продовження першого контракту, але термін їх закінчення весь час переносився. 30 вересня в "Газпром експорті" підтвердили, що отримали офіційне повідомлення від Botas: турецька сторона не має наміру продовжувати цей контракт через надто швидко зростаючі ціни на російський газ і неподання знижки з боку "Газпрому".

Нагадаємо, 16 вересня Україна подала Росії заявку на покупку в 2012 р. 27 млрд куб. м газу, що на 5 млрд менше, ніж в 2011 р.

На початку вересня Азаров запропонував Росії уточнити обсяги експорту газу на 2012 р., а голова правління ВАТ "Газпром" Олексій Міллер заявив, що "Нафтогаз України" за умовами діючого контракту на поставку газу з РФ до України повинен оплачувати поставки з розрахунку не менш ніж 33 млрд куб. м.

Саме цей контракт не задовольняє Україну, вітчизняні чиновники заявляли навіть про можливість його перегляду в суді. На що російська сторона відповідає, що готова судитися, і що перегляд угоди можливий, зокрема, після злиття "Нафтогазу" з "Газпромом".

Нагадаємо, 2 вересня Президент України Віктор Янукович доручив почати реструктуризацію "Нафтогазу".

Тоді ж прем'єр-міністр Азаров заявив про те, що "Нафтогаз" припинить своє існування. "Запланована реструктуризація Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" призведе до перегляду підписаних ним газових угод з російським ВАТ "Газпром", - вважає Азаров.

"Зараз уряд працює над структурою. Цілком очевидно, що буде самостійна газодобувна компанія, самостійна компанія, яка займатиметься транзитом газу", - пояснив Азаров. За його словами, "хоча б навіть в силу цього треба переукладати відомі угоди (від січня 2009 р. між НАК "Нафтогаз України" і ВАТ "Газпром"), тому що з'являється новий суб'єкт". "А" Нафтогаз "як суб'єкт господарської діяльності припинить своє існування", - продовжив прем'єр-міністр.

"У силу цього всі угоди, які існують на сьогоднішній день, будуть переглянуті", - додав він.

Раніше, 30 серпня прем'єр-міністр повідомив, що Україна має намір протягом найближчих років утричі скоротити закупівлю газу в Росії.

Між тим, за сім місяців цього року обсяг видобутку природного газу скоротився на 1,1 млрд куб. м.